Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji

Test: Epson EH-TW750

Epson EH-TW750 to przedstawiciel linii projektorów o rozdzielczości FullHD. Zamiast wypuszczać na rynek kolejny, modny ale przeciętny projektor 4K, Epson skupił się tym razem na opracowaniu modelu z niższej półki. Producent oferuje użytkownikowi urządzenie o niezłym obrazie i wysokiej jasności.

Epson EH-TW750, to projektor o tradycyjnej ogniskowej skonstruowany w technologii LCD. Urządzenie wyświetla obraz o rozdzielczości 1920×1080 pikseli i maksymalnej jasności 3400 ANSI lumenów.  Dynamiczny kontrast w przypadku tego modelu wynosi 16000:1. TW750 może zasilić ekran o przekątnej do 300 cali. To tradycyjny projektor lampowy.

Ten model Epsona, ze względu na wysoką jasność ANSI oraz CLO jest przedstawicielem projektorów przeznaczonych do domowej rozrywki. Sprawdzi się  podczas seansów filmowych i grania, z powodzeniem zastąpi tradycyjny telewizor, nawet w pomieszczeniach, które nie są całkowicie zaciemnione. Z powodzeniem można go używać również do zastosowań biurowych. Nawet w trybie maksymalnej jasności, żywotność lampy deklarowana jest w jego przypadku na 6000 godzin (12 tysięcy w trybie ECO). Epson EH-TW750 zużywa maksymalnie 327 watów mocy.

Epson EH TW750

Wykonanie, wyposażenie i złącza

Tradycyjnie, jak w przypadku wszystkich produktów Epsona, użyte do produkcji tego modelu materiały oraz jego wykonanie stoją na najwyższym poziomie. Epson EH-TW750 to nieduży i lekki projektor, który łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Wyglądem przypomina nie tylko wcześniejsze modele tej serii ale całą rodzinę urządzeń Epsona. Wyróżnia go charakterystyczny umieszczony z przodu wylot powietrza oraz mechaniczna, przesuwana osłona obiektywu. Pierścienie regulacji powiększenia oraz ostrości działają dość precyzyjnie, a umieszczone na obudowie przyciski są wygodne. Dodatkowy suwak na obudowie odpowiada za szybką korekcję zniekształceń trapezowych.

Dwie regulowane tylne nóżki ułatwiają wypoziomowanie. Umieszczona z przodu, pojedyncza podpora ma mechanizm szybkiego wysuwania.

Dołączony do projektora pilot jest wygodny w obsłudze ale bez podświetlenia. Głośnik, w który wyposażony został TW750, uniezależnia użytkownika od zewnętrznego nagłośnienia. Nie należy jednak oczekiwać po nim zbyt wiele. W trybie ekonomicznym, generowany przez wentylatory hałas nie jest uciążliwy ale po przełączeniu do normalnego trybu pracy szybko zaczyna przeszkadzać. Wyraźnie słyszalna jest także praca dynamicznej przysłony.

Epson EH TW750

Epson EH-TW750 wyposażony został w dwa gniazda HDMI oraz dwa porty USB. USB w tym przypadku nie służy jedynie do sterowania ale pozwala przesyłać do projektora dźwięk i obraz. Obsługa sygnału wideo uzupełniona jest jeszcze wejściem kompozytowym oraz tradycyjnym portem komputerowym. Jeżeli zajdzie potrzeba użycia dodatkowego głośnika można użyć wyjścia audio. Możliwości komunikacyjne uzupełnione są modułem bezprzewodowym. Za pomocą sieci można przesyłać do projektora obraz, jak również nim sterować. Technologia Miracast umożliwia wyświetlanie na projektorze obrazu bezpośrednio ze smartfona.

Możliwości i funkcje

Menu w EH-TW750 to dopracowany system Epsona jaki znajdziemy praktycznie w każdym projektorze tego producenta. Podział na kategorie funkcji jest czytelny i zrozumiały. Łatwo znaleźć niezbędne opcje. Model ten został jednak pozbawiony kilku istotnych funkcji. Brakuje na przykład mechanizmów zarządzania kolorami oraz możliwości bezpośredniej regulacji parametru gamma. To chyba największe braki w odniesieniu do zastosowań w kinie domowym. Bez problemu można natomiast korygować temperaturę barwową.

Rozbudowana jest sekcja regulacji zniekształceń trapezowych. Korekcję można przeprowadzić za pomocą suwaka przy obiektywie bądź przycisków na obudowie. O automatyczną regulację w pionie zadba projektor. Odpowiednie ustawienia znajdują się także w menu. Jeżeli to nie wystarczy, można również modyfikować położenie poszczególnych narożników obrazu.

Epson EH TW750
Epson EH TW750

Epson EH-TW750 wyposażony został w sporo funkcji przydatnych w biznesie. Projektorem można sterować za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Urządzenie może też informować użytkownika o różnych zdarzeniach za pomocą poczty elektronicznej. Wbudowane narzędzie do obsługi harmonogramu ułatwia planowanie pracy. Podczas prezentacji czy prowadzenia wykładu przyda się też opcja podziału ekranu i wyświetlania obrazu z dwóch różnych źródeł. Warto także wspomnieć o opcji bezpośredniego odtwarzania dźwięku i obrazów zapisanych na nośniku USB choć filmy ograniczone są jedynie do formatu AVI i maksymalnej rozdzielczości 1280×720 pikseli.

Instalacja

Epson EH-TW750 to projektor o tradycyjnym rzucie, co oznacza, że jego instalacja nie wymaga tak dużo precyzji. Nad przechyłami bocznymi panują regulowane nóżki tylne, podniesienie określa nóżka przednia. Zakres powiększenia nie jest duży więc czasami na pewno konieczne będzie przesuwanie urządzenia w przód i w tył. Współczynnik rzutu dobrano jednak w takim zakresie, by nie było to problemem w średniej wielkości pomieszczeniach mieszkalnych i najczęściej używanych ekranach. Ostrość reguluje się precyzyjnie choć nie jest ona jednolita na całej powierzchni ekranu. Różnice, choć nieduże widoczne są szczególnie w obrazach wyświetlanych z komputera, na przykład arkuszach kalkulacyjnych, pomijalne w przypadku filmów czy gier.

Epson EH TW750

Ustawienie znakomicie ułatwia rozbudowany mechanizm korekcji zniekształceń trapezowych. W przypadku zastosowań kina domowego warto jednak poświęcić więcej czasu na dobór miejsca i fizyczną regulację, by nie trzeba było z korekcji korzystać. Projektor nie ma natomiast możliwości przesuwania osi optycznej obiektywu. No ale to nie ta półka cenowa.

Testy i reprodukcja obrazu

Epson EH-TW750 zaskakująco dobrze radzi sobie przy ustawieniach fabrycznych. Kolory są prawidłowo nasycone, nie ma żadnych przebarwień, temperatura barwowa mimo że wysoka nie wpływa znacząco na percepcję obrazu. W przypadku najjaśniejszego trybu dynamicznego dominuje zielony ale i w tym przypadku kolory są niezłe, a całość całkiem znośna. Nie ma obawy, że w trakcie dłuższego oglądania zaczniemy się męczyć.

W przypadku tego modelu nie można mówić o kalibracji. Wystarczy jednak wyregulować temperaturę barwową, żeby uzyskać naprawdę niezły rezultat. Po zmianie ustawień pokryta jest prawie w całości przestrzeń REC709, a kolory niewiele odbiegają od wartości referencyjnych. Są naturalne, ładnie odwzorowane, bardzo dobrze nasycone i zbalansowane. Średnia dE dla barw podstawowych i pochodnych wynosi około 4, maksymalna 6,5. Średnia dE dla całej palety kolorów do 3,5. W przypadku skali szarości to odpowiednio 0,97 i maksymalnie 3,9. Przy czym największe rozbieżności występują dla najciemniejszych partii obrazu.

EH-TW750 potrafi wyświetlić naprawdę jasny obraz. Maksymalna zmierzona jasność to w jego przypadku około 3050 ANSI lumenów (dla pozycji teleobiektywu), 3200 (dla pozycji „wide”) i 1230 dla „skalibrowanego” trybu kinowego. Wartości CLO wynoszą odpowiednio 3300 i 1234. Nie ma więc obawy, że kolorowy obraz będzie na ekranie ciemniejszy niż biały. W końcu to projektor LCD. Przy tak dużej maksymalnej jasności, trudno jednak uzyskać głęboką, czystą czerń. Cierpi też kontrast. Można za to grać i oglądać telewizję w dzień. Cóż, coś za coś. Epson EH-TW750 to projektor FullHD więc nie można w jego przypadku mówić o  poszerzonej dynamice i standardach HDR.

Epson EH TW750

Geometria obrazu jest nienaganna. W zależności od ustawienia, ostrość jest nieco lepsza w dolnej części ekranu. Obraz jest czysty, bez zniekształceń. Równomierność rozświetlenia wynosi w przypadku Epsona około 91 procent. Epson EH-TW750 nie ma funkcji upłynniania ruchu, który minimalizuje drgania i rozmycie klatek w dynamicznych scenach. Obsługuje za to wyświetlanie obrazów trójwymiarowych. Opóźnienie, jakie wprowadza tor wideo jest przeciętne i kształtuje się na poziomie 50 milisekund. To na pewno nie usatysfakcjonuje profesjonalnych graczy.

Epson EH TW750

Podsumowanie

Epson EH-TW750 oferowany jest za około 3 tysiące złotych. To niedużo. Wprawdzie generuje obraz „tylko” o rozdzielczości FullHD ale za to „bezpośrednio z pudełka”, niezłej jakości, dobrze nasycony, bez konieczności dodatkowej kalibracji. Projektor jest lekki, przenośny, ma niewielkie rozmiary i w miarę łatwo go ustawić. Dzięki dużej jasności może być używany w niezaciemnionych pomieszczeniach. To również bardzo dobre narzędzie do zastosowań biznesowych. EH-TW750 objęty jest dwuletnią gwarancją na urządzenie i 36-cio miesięczną na źródło światła. Koszt dodatkowej lampy w jego przypadku wynosi około 360 złotych.