Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Epson EB-2265U

Test projektora Epson EB-2265U – jasno i solidnie

Epson EB-2265U, jest urządzeniem adresowanym do biznesu i edukacji. Wysoka jasność, rozbudowany zestaw gniazd i szeroki zakres możliwości przesyłania obrazu oraz sterowania plasują go bardzo wysoko w hierarchii projektorów prezentacyjnych

Epson EB-2265UEpson EB-2265U, według dokumentacji, oferuje obraz o rozdzielczości 1920×1200 pikseli, jasności aż 5500 ANSI lumenów oraz kontraście o wartości 15000:1. To konstrukcja wykonana w technologii LCD, zaprojektowana tak, by obsłużyć każdy rodzaj sygnału wejściowego i współpracować z jak najszerszym zestawem urządzeń zewnętrznych. Cechują go solidna konstrukcja i bardzo dobre wykonanie. Dość duża jest masa urządzenia. To jeden z cięższych projektorów w swojej kategorii. Nie należy traktować go jak rozwiązanie przenośne.

Projektor zużywa sporo energii, zdecydowanie więcej niż średnia w tej klasie ale cechuje się doskonałą efektywnością. Liczba lumenów uzyskana z jednego Wata jest jedną z wyższych wśród projektorów lampowych. Niestety, wysoka jasność wymaga solidnego zasilania. Co ważne jednak, żywotność zastosowanej lampy, podczas pracy w trybie ekonomicznym szacowana jest aż na 10 tysięcy godzin. Podobną wartością mogą pochwalić się na przykład BenQ MW665, ViewSonic PJD5555W czy Hitachi WX4041WN ale obraz z żadnego z nich nie jest tak jasny, a zbliżoną efektywność wykazuje tylko produkt Hitachi.

 

Epson EB-2265U

 

Jeżeli użytkownik będzie chciał uzyskać maksymalną, deklarowaną jasność musi liczyć się z głośną pracą urządzenia. Przełączenie lampy w tryb normalny dodaje ponad 1000 ANSI lumenów ale powoduje jednocześnie zwiększenie obrotów chłodzącego wentylatora. Generowany przez niego szum jest dość uciążliwy. Można nie zwracać na niego uwagi w dużych pomieszczeniach, przy dużym audytorium, ale jest nie do przyjęcia w bardziej kameralnych warunkach. Tyle tylko, że duża jasność wymagana jest z reguły w tym pierwszym przypadku, w drugim już nie. Wytwarzany hałas dałoby się też zapewne zredukować ale wymagałoby to zwiększenia gabarytów obudowy.

 

Producent Epson
Model EB-2265U
Informacje www.epson.pl
Cena (z VAT) 9 000,00  
Gwarancja (miesiące) 36,0
Gwarancja na lampę (miesiące) 12,0
Parametry techniczne  
Technologia LCD
Źródło światła Lampa
Rozdzielczość (piksele) 1920×1200
Proporcje ekranu 16:10
Jasność  (ANSI) 5500
Kontrast (On/Off) 15000
Żywotność lampy (godz) 5000
Żywotność lampy tryb eco (godz) 10000
Pobór mocy (W) 425
Pomór mocy w trybie czuwania (W) 0,5
Głośność  (dB) 39
Głośność w trybie eco (dB) 29
Obiektyw i obraz  
Zoom (typ) ręczny
Zoom (krotność) 1,6
Regulacja ostrości ręczna
Regulacja położenia obiektywu brak
Korekcja geometrii obrazu automatyczna
Odległość od ekranu (m):  
minimalna 1,5
maksymalna 9

 

 Obudowa

Epson EB-2265U jest  dość duży i ciężki jak tę kategorię sprzętu. Masa urządzenia wynosi prawie 5 kilogramów. Obudowa wykonana została solidnie, a użyte materiały, tradycyjnie u Epsona, są bardzo dobrej jakości. Praca pierścieni regulacyjnych jest płynna i stabilna. Nie ma więc problemów z precyzyjnych dobraniem powiększenia i regulacją ostrości, co zdarza się w innych konstrukcjach. Przyciski są dość czułe. Mogłyby być jednak większe. Bez problemu znalazłoby się dla nich miejsce, a poprawiłoby to na pewno komfort pracy. Trzy regulowanie nogi ułatwiają ustawienie, projektor można też zamocować do sufitu. Mechaniczna osłona obiektywu zabezpiecza optykę w trakcie transportu. Dzięki jej stałemu mocowaniu, nie ma też obawy, że gdzieś się zawieruszy.

 

Epson EB-2265U

 

Epson EB-2265U

 

Epson EB-2265U

 

Dostęp do filtra umieszczono z lewej strony. Pod tą samą klapką zabezpieczającą znalazło się także miejsce dla niewielkiego modułu transmisji bezprzewodowej. To wygodniejsze niż mocowanie go w gnieździe USB z tyłu obudowy. Osłona filtra zamyka się jedynie na zatrzask ale, by dostać się do lampy potrzebne sią już dodatkowe narzędzia. 10 000 godzin bezobsługowej pracy sprawia jednak, że nie trzeba tego będzie robić często.

 

Epson EB-2265U

 

Wyposażenie i złącza

Wszystkie funkcje na obudowie są dobrze opisane. Jeden pierścień służy do regulacji powiększenia, drugi odpowiada za ostrość. W obydwu przypadkach regulacja jest płynna i precyzyjna. Daje o wiele lepsze efekty niż wbudowana automatyka. Aby skorzystać z mechanizmów samoczynnego dopasowania obrazu trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim projektor nie może być zbytnio oddalony od ekranu. Lepiej zrobić wszystko samemu.

 

Epson EB-2265U

 

Dołączony do projektora pilot to standardowy sterownik Epsona, jaki można spotkać w innych urządzeniach. Jest poręczny, dobrze dopasowany do ręki. Trochę za małe są główne przyciski regulacyjne i brakuje w nim podświetlenia. Projektor wyposażono także w głośnik i choć nie jest to sprzęt Hi-Fi, to wydobywający się z niego dźwięk jest czysty i wyraźny.

Jedną z większych zalet EB-2265U jest możliwość obsługi praktycznie dowolnego sygnału. Odpowiada za to rozbudowany zestaw gniazd. Główne miejsce zajmują dwa porty HDMI, w tym jeden z obsługą MHL pozwalający podłączyć urządzenie mobilne. Znalazły się tu także dwa gniazda komputerowe, można podłączyć sygnał kompozytowy i komponentowy. Interfejs USB obsługuje odtwarzanie dźwięku i obrazu. Dodatkowo projektor może być podłączony przewodowo do sieci LAN , ma także wbudowany port HDBase-T pozwalający na przesyłanie nieskompresowanego sygnału wideo wysokiej rozdzielczości za pomocą sieci Ethernet.

 

Epson EB-2265U

Menu i funkcje

Oprócz standardowych opcji regulacyjnych, w menu projektora znalazły się także zaawansowane funkcje przydatne podczas kalibracji. Można precyzyjnie dostosować gammę, temperaturę barwową czy odcień i nasycenie kolorów podstawowych i pochodnych. Osobną sprawą jest to, czy uda się za ich pomocą uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt. Trzeba od razu zaznaczyć, że kalibracja na poziomie sprzętu kina domowego jest w tym przypadku niemożliwa chociaż osiągany rezultat jest całkiem przyzwoity.

Epson EB-2265U może pracować nie tylko w infrastrukturze przewodowej. Funkcjonuje w lokalnej sieci Wi-Fi, potrafi bezprzewodowo duplikować zawartość ekranu urządzeń przenośnych. Dzięki technologii HDBaseT obraz może być też dostarczony do projektora za pomocą zwykłej sieci komputerowej. Za pomocą tradycyjnej skrętki obraz dotrze na odległość 100 metrów. Urządzenie potrafi jednocześnie Epson EB-2265Uobsłużyć dwa źródła wyświetlając łączony obraz na jednym ekranie. Z kolei funkcja multiprojekcji daje możliwość generowania jednego, dużego obrazu z kilku projektorów. To coś, co spotyka się głównie w sprzęcie klasy instalacyjnej.

Tradycyjnie już, projektor obsługuje aplikację iProjection. Prześle ona z platformy Android bądź iOS pliki Worda, Excela czy prezentacje PowerPointa, wyświetli zdjęcia, PDF-y albo strony internetowe. Port USB też nie znalazł się tu przypadkowo. Pozwala odtwarzać obraz i dźwięk, co uniezależnia projektor od źródła sygnału. Wystarczy nośnik z danymi do prezentacji. Pokazy ma również ułatwiać Gesture Presenter ale skonfigurowanie funkcji jest kłopotliwe. Aby działała, ekran musi być w niedużej odległości, co powoduje, że jedynym praktycznie funkcjonalnym  usytuowaniem projektora jest zamocowanie go do sufitu.

 

 

 

Epson EB-2265UInstalacja

Zakres w jakim pracuje projektor to około 7 metrów. Minimalna odległość od ekranu wynosi półtora, a maksymalna prawie dziewięć. Trzeba jedynie pamiętać, że automatyka niektórych ustawień działa tylko w tedy, gdy projektor jest w miarę blisko obrazu. Zoom o wartości 1.6 powinien wystarczyć w większości przypadków. To i tak więcej niż w większości konkurencyjnych modeli. Jeżeli automatyczne dopasowanie ekranu nie zadziała, precyzyjną korekcję zniekształceń można przeprowadzić regulując położenie poszczególnych narożników.

W normalnym trybie pracy lampy Epson EB-2265U jest dość głośny. Domyślnie jednak ustawiony jest tryb ekonomiczny. Tyle, że nie pozwala on uzyskać pełnej oferowanej jasności. Projektor włącza się relatywnie szybko i błyskawicznie przechodzi do trybu uśpienia podczas wyłączania. Czas startu wydłuża się, gdy zachodzi potrzeba wystartowania zaraz po tym, jak rzutnik został wyłączony. Zanim obraz pojawi się ponownie musi najpierw zostać schłodzona lampa. Jeżeli komuś to nie odpowiada powinien poszukać rozwiązania z laserowym źródłem światła.

 

Testy i reprodukcja obrazu

Epson EB-2265U, mimo że jest projektorem prezentacyjnym radzi sobie całkiem dobrze z reprodukcją barw. Nie dorówna oczywiście modelom kina domowego ale wyświetlane przez niego kolory są dość naturalne. Za bardzo dominuje jedynie czerwony, a temperatura barwowa nie jest jednolita w całym zakresie. Wbudowane funkcje regulacyjne nie pozwalają jednak w pełni skalibrować projektora. Średnia dE dla skali szarości przyjmuje wartość  1.9 ale dla barw podstawowych i pochodnych, w najlepszym układzie 4. Oczywiście największe przekłamania w oddawaniu kolorów występują przy maksymalnej jasności czyli w trybie dynamicznym, normalnym trybie pracy lampy i ustawieniu obiektywu w trybie tele. W takim układzie pomiar wykazuje za to około 5000 ANSI lumenów i ponad 5200 lumenów CLO.

 

Epson EB-2265U
Pokrycie przestrzeni barwnej REC709 w trybie dynamicznym, normalnym trybie pracy lampy i ustawieniu obiektywu w położeniu tele

Korzystając z domyślnych ustawień trzeba się jednak liczyć ze znacznie mniejszą jasnością. Największa wartość w trybie dynamicznym to około 2600 ANSI lumenów i jest ona o około 1000 ANSI lumenów mniejsza od pomiaru w normalnym trybie pracy lampy. Projektor nie hałasuje za to za bardzo. Trzeba też pamiętać, że jeżeli wymagana jest większa jasność warto korzystać z jak najmniejszego powiększenia. W ustawieniu szerokokątnym pomiar światła pokazuje połowę wartości uzyskanych w tych samych warunkach ale w położeniu tele.

 

Jasność (ANSI lumen)
  ECO (średni) Normalny „wide” Normalny „tele”
dynamiczny 2617 2055 4991
prezentacja 1851    
kino 1868    
sRGB 1697    
po kalibracji 1431    

 

Duża jasność powoduje za to automatycznie gorszą reprodukcję ciemnych partii obrazu. Czarny w tym przypadku jest mało przekonujący. Tam gdzie jest ciemno, brakuje też detali. Nie przeszkadza to jednak w trakcie pokazu. Bez względu na ustawienia obraz jest zawsze ostry i szczegółowy. Nie można też nic zarzucić geometrii, a równomierność rozświetlenia wynosi 81 procent, co jest całkiem niezłym wynikiem. Opóźnienie wprowadzane przez tor optyczny oscyluje w okolicy 50 milisekund. Nie jest to może dużo ale EB-2285U nie będzie raczej pierwszym wyborem dla graczy

 

Input lag (ms)
dynamiczny 54,7
prezentacja 54,1
kino 54,2
sRGB 54,6

 

 Podsumowanie

Epson EB-2265U to bardzo solidna, stacjonarna konstrukcja. Bardzo duża możliwość połączeń, sposobów przesłania sygnału i sterowania zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Mało prawdopodobne, by prowadzący prezentacje został zaskoczony brakiem możliwości skonfigurowania swojego sprzętu z tym projektorem Epsona. 10 tysięcy godzin pracy lampy oznacza ponadto niskie nakłady na obsługę, a możliwość zdalnego sterowania za pośrednictwem sieci docenią administratorzy odpowiedzialni za zarządzanie tym urządzeniem.

Epsona EB-2265U można kupić już za około 9 tysięcy złotych brutto. Urządzenie objęte jest trzyletnią gwarancją na projektor i roczną na lampę.