Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji

Optoma WHD200 Wireless HDMI – bezprzewodowe wideo

Sygnał wideo wysokiej rozdzielczości nie musi być przesyłany za pomocą kabla. Bezprzewodowe łącze HDMI  może z powodzeniem zastąpić przewody. Trzeba tylko zdawać sobie sprawę z jego ograniczeń, zalet i wad


W trakcie testów jednego z projektorów Optomy korzystaliśmy z bezprzewodowego transmitera HDMI tego producenta. Optoma WHD200 Wireless HDMI nie jest wprawdzie najnowszą konstrukcją, (nie jest też z pewnością projektorem) ale na pewno ułatwia instalację dowolnego rzutnika w warunkach, w których trudno jest poprowadzić odpowiednie przewody. Korzystając więc z okazji, sprawdziliśmy, jak sprawuje się w praktyce i dzielimy się naszymi spostrzeżeniami.

 

 

Optoma WHD200 Wireless HDMI

 

Warunki testu

W teście zastosowaliśmy cztery różne źródła sygnału. Komputer, konsolę Xbox 360, odtwarzacz sieciowy Zappiti dla materiału 4K oraz dekoder telewizji naziemnej DVB-T Arriva. Do odbiornika podłączyliśmy trzy urządzenia: projektor Optomy, telewizor LG i projektor JVC. Zasięg sprawdzaliśmy w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy, a więc pomieszczeniach zastawionych meblami, działającymi przez cały urządzeniami domowymi i funkcjonującą w pasmach 2,4GHz oraz 5Ghz infrastrukturą sieci Wi-Fi. Ideą bezprzewodowego przesyłania sygnału HDMI jest możliwość tworzenia połączeń w miejscach, w których ułożenie przewodów jest niemożliwe bądź niewskazane, dlatego transmisja powinna działać przynajmniej w obrębie jednego pomieszczenia, a najlepiej gdyby nadajnik odbiornik mogły być przedzielone przynajmniej jedną ścianą bądź znajdować się na różnych kondygnacjach. Sprawdziliśmy takie konfiguracje. Oceniliśmy też maksymalny zasięg na otwartej przestrzeni.

 

Optoma WHD200 Wireless HDMI – selektor źródła

 

Budowa

Optoma WHD200 Wireless HDMI to dwa, niewielkich rozmiarów „pudełka”. Nadajnik, mniej więcej dwa razy większy niż odbiornik, wyposażony został w dwa wejściowe porty HDMI 1.4a. Trzecie gniazdo HDMI to przelotka umożliwiająca podpięcie odbiornika sygnału bezpośrednio do nadajnika. Pozwala to na jednoczesne oglądanie tego samego materiału w dwóch miejscach, co, w zależności od sytuacji, może być zaletą bądź wadą – lokalny odbiornik można odłączyć jedynie poprzez wypięcie kabla. Przewidziano to także wejście na dodatkowy, zewnętrzny port podczerwieni. Odpowiednie czujniki dołączone są do zestawu. Ułatwia to sterowanie, gdy urządzenie pozostaje poza bezpośrednim zasięgiem pilota. Umieszczony z przodu selektor źródła służy do wyboru źródła, z którego wejścia sygnał będzie przesyłany dalej.

Do odbiornika można podłączyć tylko jedno urządzenie. Konstrukcja obudowy pozwala na ustawienie nadajnika i odbiornika w poziomie bądź zawieszenie ich na ścianie. Obydwa moduły zasilane są z dodatkowych, zewnętrznych zasilaczy. Pilot jest wygodny i prosty w obsłudze. Służy właściwie tylko włączaniu i wyłączaniu zestawu oraz zmianie źródeł sygnału. Dodatkowa funkcja umożliwia weryfikację parametrów sygnału.

 

Optoma WHD200 Wireless HDMI – gniazda wejściowe

 

 

Funkcjonalność

Optoma WHD200 Wireless HDMI pracuje w paśmie 5GHz, a dokładnie w zakresie częstotliwości od 4,9GHz do 5,9GHz. Eliminuje to wpływ zakłóceń z podstawowej częstotliwości Wi-Fi – 2,4GHz ale już nie ruterów korzystających z 5GHz. Jeżeli nadajnik i odbiornik pozostają w swoim zasięgu synchronizacja przesyłanego sygnału odbywa się bardzo szybko, wystarczy na to 5 do 10 sekund. Jeżeli sygnał nie jest wystarczająco dobry, zaczynają się „schody”. Wprawdzie zestaw kategoryzowany jest jako „line of sight” czyli nadajnik i odbiornik powinny pozostawać w zasięgu wzroku ale najczęstszy scenariusz użytkowania jest taki, że nadajnik znajduje się w jednym pomieszczeniu, a odbiornik w drugim. Testowany transmiter radzi sobie z takim układem, jeżeli odległość pomiędzy modułami nie przekracza 5 metrów. Jest to zgodne ze specyfikacją. Aby jednak mieć pewność, że nie będzie kłopotów ze zrywaniem połączenia trzeba umieścić je nieco bliżej. 4 metry daje już gwarancję, że obraz będzie dobrej jakości. Należy też pamiętać, że sygnał nie przebije się przez dwie ściany. Oznacza to, że nadajnik i odbiornik nie muszą znajdować się w tym samym pokoju ale, co najwyżej w sąsiednich. Odbiornik można też przenieść na inną kondygnację ale raczej trzeba go umieścić bezpośrednio nad lub pod nadajnikiem. Jeżeli moduły pozostają w bezpośrednim zasięgu, maksymalna odległość wzrasta do 13 metrów, a efektywna, zapewniająca bezproblemową transmisję do 10 metrów. To w zupełności wystarcza w większości przypadków

Transmiter pozwala na odbiór maksymalnej rozdzielczości 1080p z częstotliwością 60Hz i dźwiękiem 5.1. Jeżeli przesyłany jest obraz trójwymiarowy liczba klatek spada do 24. To możliwe dzięki wysokiej częstotliwości transmisji. Trzeba jednak za to płacić wrażliwością na zakłócenia i blokowanie sygnału. Sygnał nie jest kompresowany, w efekcie wprowadzane opóźnienie jest minimalne i wynosi poniżej 1ms. Optoma WHD200 sprawdzi się więc w zestawach wykorzystywanych przez graczy.

Jeżeli sygnał jest dobrej jakości, niczym nie zakłócany, to i obraz jest bardzo dobry, praktycznie taki, jak bezpośrednio z odtwarzacza. Nie trzeba jednak dużo, by na ekranie pojawiły się artefakty, obraz zaczął się przycinać aż do całkowitego zerwania synchronizacji. Dlatego tak ważne jest, by nie operować na maksymalnym zasięgu nadajnika i odbiornika. Jeżeli są ustawione bliżej siebie, o wiele trudniej zakłócić sygnał.

 

Producent Optoma
Model WHD200
Cena 850zł
Parametry
Częstotliwość pracy 5GHz
Max rozdzielczość 2D 1080p/60
Max rozdzielczość 3D 1080p/24
Audio 6Mbit/s AC-3, DTS
Gniazda wejściowe 2xHDMI 1.4a
Gniazda wyjściowe 1xHDMI 1.4a
Gniazdo przelotowe 1xHDMI 1.4a
Kompresja brak
Opóźnienie (ms) 1
Deklarowany zasięg na otwartej przestrzeni (m) 20
Deklarowany zasięg  w budynku (m) 5
Wymiary nadajnika (mm) 182x92x31
Wymiary odbiornika (mm) 95x95x34
Testy
Maksymalny zasięg na otwartej przestrzeni (m) 13
Efektywny zasięg na otwartej przestrzeni (m) 10
Maksymalny zasięg w budynku (m) 5
Efektywny zasięg w budynku (m)

4

 

Transmiter HDMI to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy nie można pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem sygnału wideo poprowadzić kabla. Jeżeli jest taki wybór lepiej pozostać przy łączu przewodowym. Bezprzewodowa transmisja jest wrażliwa na zakłócenia i jest skuteczna na niewielkie odległości. Jeżeli jednak zachowane są odpowiednie warunki, idealnie, gdy bezprzewodowe łącze znajduje się w obrębie jednego pomieszczenia, obraz jest bardzo dobrej jakości. Optoma WHD200 bez problemu współpracuje z urządzeniami różnych producentów i szybko dostraja nadajnik i odbiornik. Przełączenia sygnału też odbywają się błyskawicznie i nie trzeba praktycznie czekać na obraz. Poza tym ważne jest minimalne opóźnienie jakie wprowadza transmiter. Dzięki temu można używać go bez obaw do systemów instalowanych przez graczy komputerowych.