Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Sony VPL-VW270ES

Test Sony VPL-VW270ES

Sony VPL-VW270ES to najtańszy projektor 4K kina domowego tego producenta. Przetworniki obrazu wyświetlają obraz o rozdzielczości 4096×2160 punktów beż żadnych dodatkowych operacji. W VPL-VW270ES zastosowano panele SXRD, czyli firmową wersję technologii LCoS, która pozwala osiągnąć między innymi wysokie współczynniki kontrastu.

Sony VPL-VW270ESProducent deklaruje jasność VPL-VW270ES na poziomie 1500 ANSI lumenów, nic natomiast nie wspomina o kontraście. Od samego początku Sony konsekwentnie unika podawania tej informacji. Nie było jej w zapowiedziach nowej linii urządzeń, nie było podczas premiery na targa IFA, nie uda się jej znaleźć w dokumentacji. Przy czym nie jest ona ukryta w przypadku wyższych modeli z tej serii. Dziwnie, bo 270-tka radzi sobie całkiem nieźle, o ile nie lepiej od poprzednika VW260ES. Można więc chyba założyć, że kontrast wynosi przynajmniej 120000:1

Źródłem światła w przypadku tego modelu jest tradycyjna lampa. Ten sam model, który Sony stosowało poprzednio. Żywotność lampy określona jest na sześć tysięcy godzin pracy w trybie ekonomicznym. Podobnie, jak w przypadku kontrastu nie wiadomo jednak jak długo będzie pracować w trybie normalnym. A to ważne. Wyświetlanie obrazów o szerokiej dynamice wymaga więcej światła i nie można w tym przypadku liczyć raczej na oszczędności. Urządzenie pobiera 390 watów mocy. Sporo, więcej niż średnia w tej kategorii i mimo użycia tej samej lampy więcej niż model VPL-VW260ES. W trybie czuwania to około 0,4 wata. Również więcej. Deklarowana na poziomie 26 decybeli głośność, plasuje projektor wśród cichszych modeli.

 

Producent Sony
Model VPL-VW270ES
Informacje www.sony.pl
Cena (z VAT) 22 000,00 zł
Cena lampy (z VAT) 1 764,00 zł
Gwarancja (miesiące) 36,0
Gwarancja na lampę (miesiące) 36,0
Parametry techniczne
Technologia SXRD(LCOS)
Rozdzielczość obrazu (piksele) 4096×2160
Rozdzielczość przetwornika (piksele) 4096×2160
Źródło światła Lampa
Jasność  (ANSI) 1500
Kontrast (On/Off) b.d.
Żywotność lampy (godz) b.d.
Żywotność lampy tryb eco (godz) 6000
Pobór mocy (W) 390
Pomór mocy w trybie czuwania (W) 0,4
Głośność w trybie eco  (dB) 26
Obiektyw i obraz
Zoom (typ) mechaniczny
Zoom (krotność) 2,06
Współczynnik projekcji 1,38-2,83
Regulacja ostrości mechaniczna
Regulacja położenia obiektywu pozioma i pionowa
Dynamiczna przysłona nie
Pamięć obiektywu nie
Korekcja geometrii obrazu brak
Odległość od ekranu (m):
minimalna 1,9
maksymalna 19,1
Dodatkowe rodzaje projekcji
tylna tak
odwrócona tak
3D tak
Osłona obiektywu ręczna
Gniazda
HDMI tak
DisplayPort nie
D-Sub tak
Composite nie
HDBaseT nie
USB tak
LAN tak
12V tak
Obudowa
Masa (kg) 14
Wymiary (szer/wys/gł – mm) 496/205/464
Głośnik nie
Otwory wentylacyjne przód
Interfejs i wyposażenie
Polskie menu tak
Regulacja temperatury barwowej tak
Regulacja Gamma tak
Obsługa HDR
HDR10 tak
HLG tak
DolbyVision nie
System poprawy płynności obrazu tak
Transmisja bezprzewodowa nie
Sterowanie przez sieć tak
Transmisja audio i wideo przez USB nie
Pilot z podświetleniem

Obudowa

Projektor prezentuje się bardzo ładnie. Jest dość ciężki i ma spore rozmiary. 14 kilogramów masy oraz prawie pół metra długości i pół metra szerokości robią wrażenie. Jednocześnie projektor nie wydaje się „ociężały”. Obudowa VPL-VW270ES jest o centymetr wyższa niż w modelu VPL-VW260ES. Na spodniej części krawędzi przewidziano zagłębienia, które funkcjonują, jak uchwyty i ułatwiają trzymanie projektora. Osłona obiektywu jest ręczna. Regulowane są dwie przednie nóżki.

Sony VPL-VW270ES

Materiały użyte do produkcji Sony VPL-VW270ES  są najwyższej jakości i większość elementów wykonana jest nienagannie. Większość. Zaskakuje niedopracowana konstrukcja przycisków na obudowie. Wybierak funkcji wygląda, jakby wzięto go z projektora sprzedawanego w supermarkecie. Nie został dobrze przemyślany już na etapie projektowania. Jest niewygodny i wygląda, jakby w ostatniej chwili przyklejono go do obudowy. W trakcie wciskania użytkownik ma wrażenie, że przycisk za chwilę odpadnie. To nie do zaakceptowania w sprzęcie który kosztuje ponad 20 tysięcy złotych.

Sony VPL-VW270ES 

Wyposażenie i złącza

Dołączony do projektora pilot jest duży i wygodny. Tak, jak w poprzednim modelu. Podobnie, jak poprzednio przeszkadza zbyt bliskie ułożenie przycisków wybieraka i menu. Często zdarza się wciskać nie to co trzeba. Różnice są natomiast w zestawie gniazd. Ich liczba nie uległa zmianie ale specyfikacja już tak. W VPL-VW260ES tylko jeden port HDMI był zgodny ze standardem HDCP2.2 żaden jednak nie był wykonany w wersji 2.0. W Sony VPL-VW270ES  obydwa gniazda to HDMI 2.0 z obsługą HDCP2.2. Dzięki przepustowości 18Gb/s pozwalają oglądać obraz w rozdzielczości 4K i częstotliwością 60 klatek na sekundę i z 10-cio bitowym kolorem. Poprzednio było to 60 klatek ale w 8 bitach i podpróbkowaniem 4:2:0.

Sony VPL-VW270ES

Na osobne wejście można też podać tradycyjny sygnał komputerowy i to w sumie tyle. Jest jeszcze port USB ale bez możliwości odtwarzania z niego obrazu. Projektorem można sterować za pomocą przewodowego podłączenia do sieci LAN. Pojedyncze wyjście wyzwalacza posłuży zaś do opuszczania ekranu w momencie włączania projektora.

 

Instalacja

Sony wyposażyło swój najtańszy model 4K w większość udogodnień, które mają za zadanie ułatwić korzystanie z urządzenia. Jest mechanicznie sterowane powiększeniem, ostrością i lens shift w pionie i poziomie. Nie ma korekcji zniekształceń trapezowych. Mechanizm ten pogarsza jednak jakość obrazu więc nie ma czego żałować. Lepiej popracować nad lepszym ustawieniem.

Sony VPL-VW270ES  może stać w odległości niewiele mniejszej niż dwa metry od ekranu, jak również prawie 20 metrów od niego. O ile oczywiście ktoś ma do tego warunki. Nie wystarczy bowiem duże pomieszczenie. Musi być ono jeszcze odpowiednio przygotowane. Duży zakres powiększenia także ułatwia konfigurację. Umieszczone z przodu wyloty powietrza oraz przeniesienie gniazd wejściowych na boczną ściankę pozwala dosunąć projektor maksymalnie do ściany i wykorzystać do maksimum odległość od ekranu.

Projektor jest naprawdę cichy. Nawet w normalnym trybie pracy lampy, z pracującym na pełnych obrotach wentylatorem. To, czego brakuje do szczęścia to pamięć ustawień obiektywu. Ta dostępna jest dopiero w  modelu z serii 5 za około 40 tysięcy złotych.

Sony VPL-VW270ES

Sony VPL-VW270ES w testach

Projektor Sony oprócz możliwości odtwarzania obrazu HDR10, pozwala na korzystanie ze standardu HLG. Funkcja Reality Creation podbija do 4K rozdzielczość materiałów FHD. Przeskalowane obrazy są ostrzejsze i bardziej szczegółowe od oryginalnych, bez wprowadzania dodatkowego szumu. Motionflow poprawia natomiast wygląd dynamicznych scen. Dla tych, którym przeszkadza upłynnianie, przewidziano możliwość jego wyłączenia. W razie gdyby panele wymagały regulacji można to zrobić z dokładnością do 0,1 piksela.

Kolory po kalibracji są naturalne, a obraz jest pełen szczegółów. Barwy odwzorowane są bardzo precyzyjnie. Największe różnice występują w zakresie czerwieni. Średnia dE dla kolorów wynosi około 0,7 maksymalna 1,7. Dla skali szarości to odpowiednio 0,63 i 1,33. Gradient szarości nie jest jednak idealny i można zaobserwować lekki banding. Zbieżność kolorów jest bardzo dobra. Producent konsekwentnie nie podaje wartości kontrastu ale pomiary wykazują, że jest on wyższy niż w VW260ES. Widać, że obraz jest bardziej kontrastowy, projektor lepiej odtwarza ciemne partie scen. Kontrastu dodaje też funkcja wzmocnienia. Czerń jest wyraźna i głęboka. Ale to jest zawsze plus technologii LCoS. Kontrast osiąga wysokie wartości mimo braku dynamicznej przysłony. Ta na pewno by go jeszcze poprawiła.

Sony VPL-VW270ESSony VPL-VW270ES

Jasność na poziomie  1200 ANSI lumenów powinna wystarczyć do odtwarzania materiałów HDR. Sony VPL-VW270ES  to jeden z niewielu projektorów, który bez zniechęcenia pozwala oglądać filmy HDR „z półki”, bez większych korekt ustawień. W innych modelach obraz jest za zwyczaj za ciemny albo nienaturalnie przekolorowany. Czasami udaje się go poprawić, a czasami nie. Równomierność rozświetlenia to około 86 procent.

Predefiniowane tryby pracy nie wymagają praktycznie korekty. Pokrycie przestrzeni kolorów Rec.709 jest wręcz idealne. Projektor obsługuje też przestrzeń Rec.2020. Maksymalna zmierzona jasność to 1276 ANSI lumenów czyli około 85 procent deklarowanej  wartości. Po przestawieniu powiększenia w pozycję teleobiektywu zmniejsza się nieznacznie, około 3 procent. W trybie ekonomicznym projektor świeci na poziomie 70 procent wartości maksymalnych i 60 procent wyszczególnionych w dokumentacji, czyli około 900 ANSI lumenów. Jasność CLO za każdym razem odpowiada praktycznie jasności ANSI. Ostrość to również bardzo mocna strona tego modelu.

Jasność ANSI Normalny (wide) Ekonomiczny (wide) Normalny (tele)
Film kinowy 1 1113 796,9
Film kinowy 2 1138 818,5
Referencyjne 1276 920,1 1231
TV 1168 840,5
Zdjęcie 1147 817,6
Gra 1222 877,7
Jasne kino 1184 864,4
Jasny TV 1166 851,1
Po kalibracji 1267

Standardowe opóźnienie wprowadzane przez VW270ES wynosi około 130-140 milisekund. W trybie dedykowanym graczom producentowi udało się jednak obniżyć je do kilkudziesięciu milisekund. To już wystarczy do dobrej zabawy. Po dodatkowym włączeniu redukcji opóźnienia wyłącza się sporo funkcji, na przykład Motionflow i funkcje redukcji szumu ale w zamian udaje się zejść do 27 milisekund. Projektor obsługuje też obraz 3D, co ostatnio nie jest tak oczywiste.

Input lag (ms) Ograniczone opóźnienie wejścia
Film kinowy 1 133,8 40,2
Film kinowy 2 134
Referencyjne 134,1
TV 134,8
Zdjęcie 142,7
Gra 39,5 27
Jasne kino 133,5
Jasny TV 134,8

 

Czy warto kupić Sony VPL-VW270ES?

VPL-VW270ES to budżetowy model 4K Sony. Budżetowy nie oznacza jednak tani w wartościach bezwzględnych. Za Sony VPL-VW270ES trzeba zapłacić około 22 tysięcy złotych. W zamian dostaje się 36-cio miesięczną gwarancję na produkt i urządzenie. Wymiana lampy to wydatek około 1700 złotych więc niecałe 10 procent wartości projektora. Są na pewno tańsze lampy i jednocześnie takie, których stosunek wartości do ceny projektora jest korzystniejszy (na przykład Epson EH-TW7400) ale w przypadku Sony to też bardzo dobry wynik.

Czy jednak warto wydać tak dużą kwotę na projektor? Dwadzieścia tysięcy to dla jednych ogromne pieniądze dla innych, w porównaniu to topowych modeli Sony czy JVC, nic nie znacząca kwota. Jeżeli jednak ktoś myśli poważnie o skompletowaniu podstawowego ale już poważnego zestawu kina domowego warto wydać te pieniądze. W Sony VPL-VW270ES brakuje kilku przydatnych funkcji, można mieć poważniejsze uwagi do rozwiązania sterowania na obudowie ale to naprawdę niezły sprzęt. Niby różnice w porównaniu do VW260ES nie są duże ale kilka zmian w konstrukcji, bardziej dopracowane działanie niektórych funkcji i lepsza jakość obrazu sprawiają, że VPL-VW270ES chce się po prostu mieć. W poprzednim modelu brakowało tego czegoś, nieuchwytnego elementu, który sprawił, że z drogiego, niezłego projektora, 270-tka stała się niezłym, drogim ale pożądanym projektorem.