Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Epson_EH-TW5700

Test: Epson EH-TW5700

Epson EH-TW5700 to następca niezwykle popularnego EH-TW5600. Od czasów poprzednika, technologia poszła jednak do przodu. Czy nowy model jest w stanie godnie go zastąpić?

Epson EH-TW5700 to projektor wykonany w technologii LCD. W przeciwieństwie do swojego poprzednika reprezentuje on coraz popularniejszą linię uniwersalnych urządzeń multimedialnych, które służą nie tylko do oglądania filmów. Z TW5700 zadowoleni będą gracze, niewielka masa urządzenia sprawia, że łatwo je przenosić, a dodatkowe funkcje sprawiają, że może zastąpić telewizor. Relatywnie wysoka jasność maksymalna na poziomie 2700 ANSI lumenów dla światła białego i równie wysoka dla barw podstawowych ma umożliwić korzystanie z projektora w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Producent w przypadku tego modelu deklaruje kontrast na poziomie 35000:1.

Epson_EH-TW5700

Źródłem światła w EH-TW5700 jest tradycyjna lampa ale o wydłużonej żywotności. Podczas pracy z pełną jasnością wystarcza na 4500 godzin, gdy działa w trybie ekonomicznym na 7500 godzin. Epson EH-TW5700 pobiera niecałe 300 watów mocy. Gdy działa z obniżoną jasnością, jest naprawdę cichy –  generuje szum na poziomie 28dB. Po wyłączeniu trybu ekonomicznego, po dłuższym korzystaniu, zaczyna jednak być uciążliwy. 36dB robi swoje.

Epson EH-TW5700 to projektor wyświetlający obraz w rozdzielczości FullHD. Producent postawił w tym przypadku na dopracowanie jakości wyświetlanego w niższej rozdzielczości obrazu, a nie na marketingową liczbę oferowanych pikseli.

Epson_EH-TW5700
Epson_EH-TW5700
Epson_EH-TW5700

Obudowa

Jak w przypadku każdego produktu Epsona, jakość wykonania nie podlega dyskusji, a użyte do produkcji projektora materiały są najwyższej jakości. Epson EH-TW5700 to niewielkie urządzenie o masie niecałych 4 kilogramów. W pierwszej kolejności uwagę zwraca dużych rozmiarów soczewka obiektywu umieszczona bliżej jednej z krawędzi bocznych. Przeciwwagą dla niej są wyloty powietrza widoczne po drugie stronie.  Obiektyw chroniony jest ręczną osłoną obsługiwaną za pomocą suwaka umieszczonego na górnej krawędzi.

Epson_EH-TW5700

Producent wyposażył projektor w trzy nóżki, wszystkie regulowane. Frontowa ma mechanizm szybkiego wysuwania, pozwalający ustalić kąt podniesienia. Wykręcane tylne, ułatwiają regulację przechylenia na boki. To standardowe rozwiązanie, spotykane w wielu różnych produktach. Dzięki dodatkowym zabezpieczeniom antykradzieżowym pozwalającym na przykład na mocowanie linki, EH-TW5700 może pracować bez nadzoru. Gniazda wejściowe, wyjściowe oraz zasilanie umieszczone zostały na tylnej ściance. Epson EH-TW5700 może otrzymywać sygnał drogą bezprzewodową, więc standardowo porty sygnałowe zakryte są w całości specjalną osłoną. Maskuje ona niezbędne ale mało efektowne elementy dodając projektorowi urody.

Pierścienie zmiany ostrości oraz powiększenia dostępne są od góry. Działają płynnie i precyzyjnie. Na osi obiektywu znalazł się także suwak regulacji zniekształceń trapezowych. Na górnej ściance umieszczone zostały również przyciski sterujące.

Wyposażenie i złącza

Po rozpakowaniu projektora, zaskakują dołączone do niego dwa piloty. Jeden to tradycyjny sterownik służący do obsługi podstawowych funkcji, drugi przeznaczony jest do zarzadzania funkcjami multimedialnymi, głównie serwisami strimingowymi. Bardzo wygodne rozwiązanie. Co ważne, Epson zrezygnował ze swojego tradycyjnego, dość topornego modelu pilota na rzecz nowocześniejszej, wygodniejszej i ładniejszej wersji.

Epson_EH-TW5700

Epson EH-TW5700 został wyposażony w 10-watowy głośnik, który brzmi całkiem przyzwoicie. Nie zapewni oczywiście efektów dźwiękowych wielokanałowego kina domowego ale wystarczy, by zagrać w grę czy obejrzeć ze znajomymi film, w letni wieczór, na werandzie. Minusem projektora jest za to bardzo mało gniazd wejściowych. Mało oznacza w przypadku tego modelu tylko jedno wejście. Sygnał wideo można przesłać do projektora jedynie za pomocą portu HDMI w wersji 1.4 O ile jednak sam standard nie dziwi, w końcu TW5700 wyświetla obrazy o maksymalnej rozdzielczości 1920×1080 pikseli, to jedno wejście bardzo ogranicza możliwości instalacji. Widać producent postawił w tym przypadku głównie na transmisję bezprzewodową. Czy to dobrze? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od warunków pracy.

Na tylnym panelu znalazło się jeszcze miejsce na wyjście sygnału audio oraz port USB, który pełni jedynie rolę serwisową. Pod dodatkową klapką umieszczono natomiast moduł WiFi z Chromecastem, który odpowiada za wszystkie funkcje Smart.

Menu projektora jest tradycyjne, przemyślane i dopracowane, znane z innych modeli tego producenta. Oferuje niezbędne funkcje pozwalające na regulację wszystkich parametrów obrazu, jego jasności, kolorów czy kształtu. Jedyna zmiana, jaką wprowadził Epson, to przeniesienie konfiguracji sieci do menu Androida. Ta zmiana to jednak konsekwencja tego, że za komunikację bezprzewodową nie odpowiada sam projektor, a dołączony do niego dodatkowy moduł.

Epson_EH-TW5700

Projektorem nie można sterować przez sieć ale sieć służy do przesyłania dowolnych sygnałów wideo. Dzięki obsłudze Bluetooth, w razie potrzeby odtwarzanie dźwięków mogą przejąć popularne ostatnio, zewnętrzne głośniki bezprzewodowe.

Epson EH-TW5700 Smart Projektor

Epson EH-TW5700 to projektor FullHD. W dobie opanowujących rynek urządzeń 4K, próba sprzedaży starszego technologicznie rozwiązania mogłaby skończyć się porażką. Dlatego Epson postawił na rozbudowane funkcje dodatkowe, projektorowy odpowiednik SmartTV dla odbiorników telewizyjnych. Między innymi z tego powodu porównujemy model TW5700 z innymi projektorami multimedialnymi. (TW5650 testowaliśmy na przykład razem z typowymi, tańszymi modelami kina domowego).

Epson_EH-TW5700

Funkcje Android TV, dostęp do Netfliksa, YouTube czy możliwość używania poleceń głosowych do sterowania obsługiwane są przez wbudowany moduł Chromecasta. Działające pod kontrolą jednej z nowszych wersji Androida urządzenie, pozwala na bezprzewodowe łączenie się za smartfonami, instalację dowolnych aplikacji ze sklepu Play, korzystanie z Asystenta Google i obsługę komend głosowych w języku polskim. Producenta należy pochwalić za przemyślany i sensowny rozdział funkcji Smart oraz funkcji projektora. Dostęp do różnych ustawień i opcji jest prosty i intuicyjny, a przełączanie pomiędzy interfejsami oczywiste. Warto zwrócić uwagę, że zaproponowane przez Epsona w tym zakresie rozwiązania nie są regułą. W wielu konkurencyjnych projektorach, oferujących funkcje Smart, przed rozpoczęciem używania trzeba zapoznać się z różnymi tajemniczymi skrótami klawiaturowymi na pilocie i wertować instrukcje w poszukiwaniu ukrytych przełączników. Należy przyznać, że połączenie tradycyjnych funkcji projektora i możliwości Androida udało się Epsonowi doskonale. Jak dotąd to jedno z lepszych rozwiązań, z jakimi mieliśmy kontakt. Jednocześnie Epson EH-TW5700 to rasowy, pełnoprawny projektor lampowy, a nie małe, najczęściej LED-owe, przenośne urządzenie o ograniczonej jasności, do jakich zwykle dotychczas dodawano funkcje Smart.

Epson_EH-TW5700

Instalacja

Zakres odległości od ekranu, w jakich może pracować Epson EH-TW5700 to prawie 10 metrów. Minimalna wynosi około półtora metra, maksymalna to niecałe 11 metrów. Aby zwiększyć bądź zmniejszyć obraz trzeba się raczej liczyć z fizyczną zmianą miejsca. Zoom o wartości 1,2 nie daje dużego pola manewru. Współczynnik projekcji dla tego modelu waha się w przedziale 1,22-1,47. W celu uzyskania obrazu o przekątnej 80 cali trzeba znaleźć na projektor miejsce w odległości około 2,5 metra od ekranu. Konieczne jest również precyzyjne ustawienie. Epson EH-TW5700 nie ma bowiem możliwości przesuwania osi obiektywu (lens shift w pionie oraz powiększenie o wartości 1,6 to atrybuty bliźniaczych modeli z serii EH-TW58xx). Tym bardziej, że jak wiadomo, korzystanie z korekcji zniekształceń trapezowych wpływa ujemnie na jakość projekcji. Warto więc jej unikać. Jeżeli jednak korekcja jest konieczna, zadanie to można powierzyć automatyce, robić poprawki za pomocą mechanicznego suwaka, korzystać z menu, wprowadzać zmiany w pionie, poziomie bądź przemieszczać poszczególne narożniki. Pełna dowolność.

Epson_EH-TW5700

Zastosowane współczynniki projekcji powodują, że urządzenie będzie umieszczone zazwyczaj przed widzami. Do takiego ustawienia dostosowano wyloty powietrza, umieszczając je na przedniej ściance. To ważne w przypadku pracy w trybie normalnym, gdy szum wentylatorów jest mocno zauważalny i szybko zaczyna przeszkadzać. W ten sposób, największy hałas będzie generowany w kierunku „od oglądającego”.

Maksymalna wielkość obrazu, jaką jest w stanie wyświetlić Epson EH-TW5700 wynosi ponad 300 cali. To dużo ale trzeba pamiętać, że im większy obraz tym większą jasność musi oferować projektor albo tym lepsze warunki oświetleniowe (ciemniejsze pomieszczenie) zapewnić oglądający. Jednocześnie przy tej skali ekranu, ważna jest rozdzielczość wyświetlania. Im większa, tym mniej wyraźnie będzie widać poszczególne piksele. TW5700 pozwala tylko na obraz FullHD, więc na dużym ekranie zachodzi ryzyko pogorszenia jakości obrazu.

Testy i reprodukcja obrazu

W przypadku projektorów multimedialnych, jakość obrazu, mimo że ważna, nie jest jedynym parametrem, na który zwraca się uwagę. Dla takich urządzeń na znaczeniu zyskują również inne właściwości. Mimo to, po skalibrowaniu Epson EH-TW5700 spisuje się naprawdę nieźle. Dość duży poziom czerni w porównaniu do oferowanej jasności, w połączeniu z dobrze nasyconymi kolorami sprawia, że oglądane sceny mają odpowiednią głębię. Widzowi nie grożą „wyprane” z czerni i barw kadry. W tym zakresie testowany model spisuje się lepiej, niż oferujące mniejszą jasność laserowy Epson EF-100B, LED-owy Xgimi H2 czy jaśniejszy, lampowy ViewSonic PX700HD i o wiele lepiej niż laserowa Optoma UHZ65UST z rozdzielczością 4K. Zmierzony po kalibracji kontrast ANSI to w przypadku testowanego Epsona 101:1.

Epson EH-TW5700 umożliwia precyzyjną regulację zbieżności i ustawienie punktu bieli. Średnia dE dla skali szarości wynosi zaledwie 1,49. Trudniej jednak poradzić sobie z kolorami i gammą, która jest zbyt duża dla najjaśniejszych partii obrazu. Średnia dE dla barw podstawowych i pochodnych, jaką udało się uzyskać, oscyluje wokół 5. Reprodukowane kolory nie pokrywają w pełni przestrzeni REC709.

Epson_EH-TW5700
Epson_EH-TW5700

Maksymalna zmierzona jasność testowanego Epsona to 2585 ANSI lumenów. Stanowi to około 96 procent wartości z dokumentacji. W pozycji teleobiektywu jasność spada niewiele, bo o dodatkowy procent. Za to przełączenie w tryb ekonomiczny redukuje jasność o kilkadziesiąt procent, do poziomu 1717 ANSI lumenów. I na koniec kalibracja – najlepszy obraz kinowy uzyskuje się przy 735 ANSI lumenach. To wszystko ważne jest w kontekście stosowania projektora jako zamiennika telewizora i używania go w dzień, w niezaciemnionym pomieszczeniu bądź podczas korzystania do projekcji z ekranów o przekątnych powyżej 120 cali. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy zrezygnujemy z najwyższej jakości i pogodzimy się ze sporym hałasem generowanym przez wentylatory. Trzeba też pamiętać, że nawet maksymalna jasność nie wystarczy, by obraz był czytelny w słoneczny dzień bez zasłonięcia żaluzji. Sytuację poprawia trochę jasność wyświetlania barw podstawowych, która w przypadku tego Epsona jest właściwie identyczna z maksymalną jasnością ANSI. Równomierność rozświetlenia testowanego egzemplarza wynosi około 93 procent.

Epson_EH-TW5700
Przestrzeń DCI-P3

Kalibracja dotyczy jednak z reguły urządzeń, które przypisane są do jednego miejsca. Epson EH-TW5700 z racji niedużych gabarytów może być łatwo przenoszony z miejsca na miejsce. W jednej chwili służy jako odbiornik telewizyjny, a zaraz potem w sąsiednim pokoju jako wyświetlacz do grania. Dlatego tak ważne są domyślne ustawienia. Podkreślić trzeba, że większość fabrycznych parametrów została dobrana bardzo dobrze. Najbliższy kinowemu obraz uzyskuje się jednak w trybie naturalnym, a nie kinowym. To tutaj kolory zostały najlepiej zbalansowane, a temperatura barwowa jest najbliższa optymalnej. Zaraz po włączeniu i skonfigurowaniu projektora, uderza też bardzo wysoka ostrość, jednakowa na całym wyświetlanym obszarze i nienaganna geometria. Obraz jest perfekcyjnie czysty i pełen szczegółów.

Przyglądając się projektorowi multimedialnemu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wszechstronność. TW5700 pozwala odtwarzać obraz 3D, a opóźnienia wprowadzane do toru wideo, które tak bardzo interesują graczy, nie są duże. Wprawdzie input lag nie jest tak niski, jak w niektórych konkurencyjnych modelach ale i tak oscyluje poniżej 30 milisekund.

Epson_EH-TW5700

Podsumowanie

W czasie oddawania testu do publikacji, Epson EH-TW5700 kosztował w granicach 3800 złotych. To mniej niż najtańsze modele 4K, choć niewiele. Urządzenie objęte jest dwuletnią gwarancją na sprzęt i trzyletnią na lampę. Wymiana źródła światła, to koszt około 360 złotych czyli mniej niż 10 procent wartości projektora. Bardzo korzystna relacja.

W naszym teście, w porównaniu do innych projektorów multimedialnych, Epson EH-TW5700 uzyskał ocenę 71,4/100. To jeden z lepszych wyników. Jednocześnie jego opłacalność wyliczyliśmy na 83 procent. Bardzo dobry, ostry obraz, rozbudowane i wygodne funkcje Android TV oraz przemyślane sterowanie sprawiają, że ten projektor to naprawdę niezła, wszechstronna konstrukcja. Niestety oferuje jedynie rozdzielczość FullHD. Potencjalni użytkownicy szukają najczęściej na obudowach znaczka 4K czy UHD, oczekują HDR-a. W końcu to najnowsze technologie. Nawet, jeżeli nie są one im do niczego potrzebne. Epson EH-TW5650 z rozdzielczością 1920×1080 był dla Epsona lokomotywą rynku. Czy w przypadku EH-TW5700 wystarczy bardzo dobry obraz, korzystna cena i rozbudowane funkcje Smart by pozostać motorem sprzedaży? Czas pokaże, w końcu otoczenie bardzo się zmieniło. W naszej ocenie jednak, jeżeli ktoś planuje zakup, a nie szuka typowego projektora kina domowego, powinien przyjrzeć się temu modelowi Epsona.