Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
NEC PA653UL

Test projektora NEC PA653UL

NEC PA653UL wykonany został w technologii LCD. Model ten wyposażono w laserowe źródło światła i szczelny, bezfiltrowy tor optyczny, który minimalizuje koszty obsługi. Brak dostępu kurzu do matryc powoduje jednocześnie, że reprodukowane kolory pozostają jasne i dobrze nasycone przez cały czas eksploatacji urządzenia.

NEC PA653ULProjektor oferuje wysoką jasność, duże możliwości konfiguracji w postaci wymiennych obiektywów i elastyczność instalacji dzięki rozbudowanemu zestawowi gniazd wejściowych. PA653UL znajdzie dla siebie miejsce w dużych salach konferencyjnych i wykładowych czy obiektach sakralnych gdzie praca odbywa się z reguły w trudnych warunkach oświetleniowych, a wymagania, co do wielkości obrazu są spore. Deklarowana jasność projektora to 6500 ANSI lumenów, a kontrast 2500000:1. Urządzenie wyświetla obraz o rozdzielczości 1920×1200 pikseli. Głośnością ten model NEC-a nie odbiega od podobnych konstrukcji. Jest to odpowiednio 33 i 39 dBA dla trybu ekonomicznego i pełnego. Dzięki zastosowaniu fosforowego lasera żywotność źródła światła wydłużono do 20 000 godzin. Trzeba tylko pamiętać, że po upływie tego czasu będzie konieczna wizyta w serwisie. Samodzielna wymiana lampy, w przeciwieństwie do tradycyjnych konstrukcji, nie jest zalecana. Wynika to głównie z dużej mocy lasera i ryzyka oślepienia. Dużo moc lasera wymaga też wydajnego zasilania. NEC PA653UL pobiera ponad 600 watów mocy. Urządzenie jest jednak w miarę efektywne. Projektanci uzyskali w tym przypadku 10,6 ANSI lumena z jednego wata.

Obudowa

Projektor jest wykonany solidnie, z dobrych materiałów. Regulacja odbywa się tu w sposób mechaniczny, więc nie ma żadnych pierścieni czy suwaków. Przyciski sterujące są dość duże, dobrze rozmieszczone i wygodne. Bez problemu można nimi operować bez wpatrywania się w panel. Praktycznie jedynym „mechanicznym” przyciskiem jest dźwignia zwalniająca blokadę obiektywu. Dwie nóżki umożliwiają regulację pochylenia ale dodatkową kompensację można wykonać korygując sposób wyświetlania obrazu. Aby uchronić użytkownika przed utratą dość kosztownej optyki, producent przewidział dodatkowe zabezpieczenie w postaci zwykłego wkrętu wkręcanego od spodu obudowy. To proste rozwiązanie powinno być całkiem skuteczne – by je usunąć trzeba mieć dostęp do spodniej strony projektora czyli na przykład zdjąć go z mocowania. Przy sporej masie może to być kłopotliwe. Do obudowy można również podpiąć linkę antykradzieżową.

NEC PA653UL

 

NEC PA653UL

Do zestawu dołączona jest osłona na przewody, którą mocuje się z tyłu po ich podłączeniu. Dedykowany do tego modelu jest przewód zasilający. Nie uda się doprowadzić napięcia za pomocą standardowych kabli komputerowych stosowanych najczęściej w tradycyjnych projektorach. Wtyczkę zasilającą można dodatkowo zabezpieczyć przed wyrwaniem, mocując ją dodatkową blokadą. NEC PA653UL to dość duże i ciężkie urządzenie. Prawie dwadzieścia kilogramów i wymiary 0,5 na 0,5 metra oznaczają, że do sufitowego czy ściennego mocowania nie można stosować kiepskiej jakości uchwytów. Urządzenie kosztuje jednak około 46 tysięcy złotych bez obiektywu więc mało prawdopodobne, by ktoś, kto zdecyduje się na jego zakup chciał zaoszczędzić na mocowaniu. W przypadku tego modelu obiektyw należy traktować jako oddzielny produkt. Do wyboru są trzy różne typy optyki. Każdy obiektyw ma zaś swoją własną osłonę. Z racji konstrukcji, to osłona ręczna.

 

NEC PA653UL

 

Wyposażenie i złącza

Szeroka paleta gniazd połączeniowych to bardzo mocna strona projektora. Mało prawdopodobne, by ktoś nie mógł podpiąć do niego swojego źródła sygnału. Do dyspozycji użytkownika jest standardowe analogowe gniazdo D-sub do podłączenia komputera bądź sygnału komponentowego. Pozostałe porty są cyfrowe. Są tu dwa gniazda HDMI z obsługą HDCP 2.2 oraz DisplayPort. Projektor wyposażony został również w interfejs HDBaseT. Pozwala on zasilać rzutnik sygnałem wideo wysokiej rozdzielczości za pomocą tradycyjnej skrętki LAN, na odległość do 100 metrów. To często jedyna opcja dostarczenia sygnału w dużych instalacjach. Znalazło się też miejsce na port wyjściowy, także z obsługą z obsługą HDCP 2.2. Dzięki temu można kaskadowo podłączyć kolejne projektory, maksymalnie cztery. Jest tu wejście i wyjście tradycyjnego sygnału audio oraz gniazdo do podpięcia przewodowego pilota. Trzeba tylko pamiętać, że użycie pilota przewodowego wyklucza korzystanie z pilota na podczerwień. Tradycyjne gniazdo RJ-45 umożliwia dodanie urządzenia do sieci lokalnej i zdalne zarządzanie jego funkcjami. Ograniczoną funkcjonalność ma jedynie port USB. Służy tylko do obsługi myszy, która ułatwia poruszanie się po rozbudowanym menu.

 

NEC PA653UL

 

NEC PA653UL nie ma głośnika ale trudno go wymagać od urządzenia, które może znajdować się nawet kilkadziesiąt metrów od ekranu. W tym przypadku ważne jest jednak sterowanie. Nie da się za każdym razem sięgać do panelu na obudowie. Na szczęście wszystkie funkcje zostały zautomatyzowane. Przesunięcie osi obiektywu, ostrość, czy powiększenie realizowane jest za pomocą napędu. Nie trzeba mieć fizycznego dostępu do projektora. Ma to też jednak swoje minusy. Precyzyjna regulacja jest dość trudna. Dla przykładu wskaźnik ustawienia ostrości nie pokazuje wartości liczbowych, a pasek wskaźnika nie zmienia położenia więc wszystko trzeba robić „na oko”. Z drugiej strony ostrość ustawia się osobno dla centralnych części ekranu, a osobno dla krawędzi. Dla dużych przekątnych obrazu to rewelacyjne rozwiązanie. W przypadku wielu innych projektorów trzeba iść często na kompromis – ostry obraz w środku, ostry przy krawędzi albo ustawienie pośrednie: tylko trochę ostry wszędzie.

 

NEC PA653UL

 

Najsłabszą stroną projektora jest dołączony do niego pilot. Wykonany został przyzwoicie, przyciski są wygodne i działają precyzyjnie ale ich ułożenie nie jest dopasowane do ręki – te używane najczęściej są odrobinę za wysoko. Trzeba przesuwać pilota w dłoni. Poza tym niektóre funkcje wymagają jednoczesnego wciśnięcia i przytrzymania dwu przycisków (jak shift na klawiaturze komputerowej), a do tego potrzebne są obydwie ręce. W testowym pilocie nie działały również prawidłowo wszystkie przyciski, albo nie uruchamiały przypisanych do nich funkcji albo włączały inne funkcje.

Menu i funkcje

Zawartość menu projektora jest imponująca. Na początku trochę trudno się po nim poruszać ale pozwala ono skonfigurować każdy, nawet najmniejszy aspekt pracy urządzenia. Są tu opcje dotyczące wyświetlania, kalibracji obrazu, zniekształceń, obsługi wielu źródeł, wejść, konfiguracji sieci, bezpieczeństwa czy pamięci obiektywu. Model naszpikowany jest także wieloma czujnikami. Mierzy temperaturę wlotową i wylotową powietrza, sprawdza ciśnienie atmosferyczne. Filtr szumów redukuje migotanie czy efekt mozaiki.

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”2″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Na szczególną uwagę zasługuje sekcja pamięci. Wybrane ustawienia obiektywu i obrazu można zapisać, by w razie potrzeby szybko przywołać. Można też zdać się na automatyczny wybór konfiguracji w zależności od rodzaju wykrytego sygnału. Przydaje się to, gdy na wejście podawany jest na przykład sygnał wideo o różnych proporcjach krawędzi. Dostępny jest też rejestr ustawień, który przechowuje 100 ostatnich pozycji.

NEC PA653UL może być podłączony bezpośrednio tylko do sieci kablowej. Jeżeli potrzebne jest łącze bezprzewodowe można skorzystać z opcji MultiPresentera umieszczanego w porcie HDMI. MultiPresenter to niewielkie urządzenie, które daje możliwość zdalnego wyświetlania obrazu z systemów stacjonarnych i przenośnych pracujących pod kontrolą Windows, Androida oraz iOS. Jednocześnie obsługiwanych jest do 16 takich połączeń. Dodanie projektora do sieci lokalnej umożliwia za to zdalne sterowanie jego funkcjami za pomocą przeglądarki. Rzutnik współpracuje też między innymi z systemami PJLink czy Creston RoomView. Ciekawostką jest serwer SMTP wbudowany w sprzęt. Po skonfigurowaniu poczty będzie wysyłał na wskazany adres wiadomości e-mail z ważnymi informacjami dotyczącymi pracy.

 

Producent Nec
Model PA653UL
Informacje www.nec.pl
Cena (z VAT) 46 000,00
Gwarancja (miesiące) 36
Gwarancja na lampę (miesiące) 36
Parametry techniczne
Technologia LCD
Źródło światła Laser
Rozdzielczość (piksele) 1920×1200
Proporcje ekranu 16:10
Jasność  (ANSI) 6500
Kontrast (On/Off) 2500000
Żywotność lampy (godz) 20000
Żywotność lampy tryb eco (godz) 20000
Pobór mocy (W) 613
Pomór mocy w trybie czuwania (W) 0,16
Głośność  (dB) 39
Głośność w trybie eco (dB) 33
Obiektyw i obraz  
Zoom (typ) mechaniczny
Zoom (krotność) 1,4
Współczynnik rzutu 0,79-1,11 (NP40ZL)
Regulacja ostrości mechaniczna
Regulacja położenia obiektywu pozioma i pionowa
Pamięć obiektywu tak
Korekcja geometrii obrazu narożniki
Odległość od ekranu (m):  
minimalna 0,85
maksymalna 63

 

NEC PA653UL to nie jest typowy projektor prezentacyjny, a urządzenie klasy instalacyjnej przystosowane do pracy ciągłej oraz współpracy z innymi urządzeniami. Dzięki zastosowaniu portu HDBaseT sygnał wideo wysokiej rozdzielczości może być przesyłany do projektora za pomocą sieci komputerowej na odległość do 100 metrów. Pozwala też jednocześnie obsłużyć do czterech takich modeli. Daje to na przykład możliwość wyświetlenia obrazu o rozdzielczości 4K. Każdy z projektorów zestawu odpowiedzialny jest za jedną ćwiartkę obrazu o rozdzielczości FullHD. NEC wyposażył oczywiście swoje produkty w odpowiednie funkcje ułatwiające prawidłowe łączenie i wyświetlanie poszczególnych elementów. Można dopasowywać jasność, poziom czerni, zasięg marginesu i mieszać krawędzie. Jednocześnie projektor potrafi wyświetlić obraz z dwóch źródeł jednocześnie – w postaci obrazów ułożonych obok siebie bądź w formie obrazu w obrazie.

 NEC PA653UL

Instalacja

Miejsce instalacji projektora zależy w dużej mierze od zastosowanego obiektywu. Użytkownik może wybrać jeden z trzech modeli – z krótkim rzutem, uniwersalny i teleobiektyw. NP40ZL ma współczynnik rzutu od 0.79 do 1.11: 1 i powiększenie 1,4. Może wyświetlać obraz o przekątnych od 50 do 500 cali czyli na ekranach od około metra do prawie 11 metrów szerokości. Pośredni obiektyw, NP41ZL, oferuje współczynnik 1.30-3.02: 1 i powiększenie 2,3, a wersja z długą ogniskową, NP43ZL, współczynnik rzutu 2.99-5.93: 1 i powiększenie 2,0. Te trzy wersje optyki pokrywają zakres odległości, w których można ustawić ten model w zakresie od 80 centymetrów do ponad 60 (!) metrów. Trzeba tylko pamiętać, by po zmianie obiektywu przeprowadzić wewnętrzną kalibrację optyki. Do testu projektor został dostarczony z obiektywem NP40ZL.

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”3″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Sterowanie obiektywami odbywa się w sposób mechaniczny. To jedyne sensowne rozwiązanie, gdy projektor jest z reguły niedostępny. Tak, jak już zaznaczyliśmy wcześniej ma to jednak swoje minusy. Regulacje nie są precyzyjne, trudno ustawić optymalne wartości. O ile nie jest to problemem w przypadku powiększenia czy przesunięcia osi optycznej, stanowi kłopot w przypadku ostrości. Przesunięcie osi optycznej możliwe jest w zakresie +/- 20% w poziomie i od 10% w dół do 50% w górę. Rozbudowane są również opcje korekcji zniekształceń. Można skorzystać z tradycyjnej regulacji trapezowej, jak również z opcji dopasowywania poszczególnych narożników. Dostępna jest także korekcja błędów wyświetlania na narożnikach ścian – wewnętrznych i zewnętrznych, poziomych i pionowych. Dopełnieniem jest regulacja zniekształceń poduszkowych. Naprawdę nie trzeba więcej.

Wylot powietrza w projektorze NEC PA653UL umieszczony jest z boku ale w przypadku typowych zastosowań tego modelu nie ma to praktycznie żadnego znaczenia. Urządzenie jest jednak dość hałaśliwe. Pomiary wykazują ponad 40 decybeli. Kolejny raz jednak, może to nie mieć najmniejszego znaczenia z powodu odległości urządzenia od oglądających albo dominacji szumu tła. Ze względu na laserowe źródło światła, które nie wymaga długiego wygrzewania ani nadzwyczaj wydajnego chłodzenia urządzenie uruchamia się i wyłącza błyskawicznie. 7-10 sekund to niewiele.

Testy i reprodukcja obrazu

Projektor, jak na urządzenie instalacyjno-prezentacyjne, radzi sobie wyjątkowo dobrze z reprodukcją obrazu. O wiele lepiej niż spora część typowych modeli biznesowych. Ma oczywiście pewne przypadłości wynikające z dużej jasności czy zastosowanego źródła światła ale w końcu nie jest to projektor kina domowego. NEC generalnie ma spore doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń. W końcu potężne, drogie, cyfrowe projektory kinowe stanowią sporą część jego oferty. NEC PA653UL wyświetla ostry, czysty obraz z bardzo dużą ilością szczegółów. Kolory są mocno nasycone, gradienty płynne, obraz jest kontrastowy i wyraźny, odcienie skóry naturalne. Duża jasność powoduje jednak, że ciemne partie scen są trochę „wyprane”. Czerni brakuje głębi. Gdyby ktoś chciał używać projektora w mniejszym, dobrze zaciemnionym pomieszczeniu będzie musiał mocno „przykręcić” jasność i przełączyć się do jednego z trybów oszczędnych. Zmierzony kontrast ANSI oscyluje w granicach 8000:1.

 

    Jasność (ANSI lumen)    
  Oszczędny (tele) ECO2 (tele) ECO1 (tele) Normalny (tele) Normalny (wide)
wysoka jasność 1154 3233 3982 5632 5031
prezentacja 1109 3132 3827 3683  
wideo 906 2593 3159 3120  
kino 942 2769 3345 3332  
grafika 912 2763 3321 3322  
sRGB 930 2920 3492 3459  
DICOM 835 2719 3237 3217  

 

Pomiary jasności wykazują maksymalną wartość poniżej 6000 ANSI lumenów. Odpowiada jej stosowny poziom pomiaru CLO. To trochę mało w stosunku do specyfikacji. Pomiary wykonane zostały dwoma różnymi metodami i przy użyciu dwóch przyrządów pomiarowych. Procedura być może nie jest doskonała ale sprawdza się w przypadku wielu innych projektorów. Różnica w jasności testowanego NEC-a może więc wynikać trochę z zastosowania szerokokątnego obiektywu, a trochę z cech jednostkowych dostępnego egzemplarza. Wskazywałby na to brak stabilności (powtarzane pomiary regularnie wykazywały różne wartości) oraz różnice między pierwszym ekonomicznym trybem pracy a trybem normalnym. Z założenia „oszczędniejszy” obraz powinien być w tym przypadku o około 20 procent ciemniejszy od podstawowego tymczasem często był podobny bądź nawet jaśniejszy. Być może transport i częste przerzucanie projektora z miejsca na miejsce odegrały tu kluczową rolę. Jasność zwiększa się też nieznacznie po kilku minutach pracy. Równomierność rozświetlenia jest za to bardzo dobra i wynosi 90 procent. Nie udało się natomiast wykonać pomiarów ze standardowym obiektywem, co dałoby odpowiedź, jaki wpływ na jasność ma zastosowana optyka.

 

NEC PA653UL
Pokrycie przestrzeni kolorów po kalibracji
NEC PA653UL
Pokrycie przestrzeni kolorów w trybie dynamicznym

Możliwości regulacyjne tego modelu są imponujące i dają niezłe efekty. Poziom bieli i zbieżność kolorów po kalibracji praktycznie w całym zakresie są dobre. Jedynie w dolnych zakresach dominuje za bardzo niebieski. Wpływa to również na wartość temperatury barwowej, która w tym miejscu jest za duża. Po kalibracji jasność jest znacznie mniejsza od maksymalnej ale tryby dużej jasności nie są w końcu przygotowywane dla zastosowań kina, domowego oczywiście. Średnia dE dla skali szarości wynosi 1,75. Zawód sprawia trochę sposób ustawiania gammy. Dostępne są jedynie trzy poziomy i nie można jej wyregulować tak, jak potrzeba. Za mały jest także zakres regulacji zbieżności panel LCD, który nie pozwala wyeliminować wszystkich błędów zbieżności. Przydałoby się nad nimi większa kontrola. Nie ma za to problemów z temperaturą barwową. Od 5000K do 10500K może przybrać wartości co 100K.

 

NEC PA653UL
Zbieżność kolorów po kalibracji

 

Wprawdzie mało prawdopodobne, by jakiś gracz kupił ten model NEC-a do zabawy ale gdyby ktoś zażyczył sobie pograć na 500 calowym ekranie, to nie powinien mieć problemu. W każdym trybie opóźnienie sygnału oscyluje w granicach 30ms. Jeżeli ktoś potrzebuje, to NEC PA653UL wyświetli dla niego również obraz trójwymiarowy. Dla wejściowych sygnałów 4K obsługuje także tryb HDR.

 

  Input lag (ms)
wysoka jasność 29,1
prezentacja 29,3
video 29,7
kino 30,2
grafika 30,2
sRGB 29,7
DICOM 29,9

Podsumowanie

NEC PA653UL to na pewno nie jest zabawka. Jeżeli zachodzi potrzeba pracy w trudnych warunkach oświetleniowych, bądź instalacyjnych, gdy trzeba wyświetlać obraz pod niestandardowym kątem albo nieregularnej powierzchni, to ten model NEC będzie doskonałym wyborem. Oprócz oferowanej jasności, rozdzielczości czy wysokiej jakości obrazu przemawiają za nim niskie koszty eksploatacji wynikające z zastosowania laserowego źródła światła czy zamkniętego, bezfiltrowego toru optycznego. Nie bez znaczenia są także rozbudowane możliwości regulacyjne i możliwości sterowania. Ważny jest szeroki zestaw gniazd wejściowych, a zwłaszcza dostępność portu HDBaseT. Ten ostatni to często jedyna efektywna możliwość dostarczenia sygnału do projektora przy większych odległościach. Poza tym pozwala wyświetlić jeden duży obraz z czterech projektorów jednocześnie. Możliwość wymiany obiektywu sprawia, że łatwo dopasować sposób wyświetlania do konkretnych warunków i w miarę sprawnie zmodyfikować go, gdy zmieni się miejsce prezentacji.

Największym minusem tego modelu NEC-a jest jego wysoka cena. Za 60 tysięcy złotych można kupić dwa albo trzy tańsze produkty konkurencji o przybliżonym przeznaczeniu. Czy sprostałyby one jednak NEC-owi? W łatwiejszych konfiguracjach być może tak, w trudniejszych i bardziej wymagających chyba nie.

NEC PA653UL wyceniany jest praz producenta na prawie 60 tysięcy złotych ale ten model można kupić już za 46 tysięcy. Do tego trzeba doliczyć jednak koszt obiektywu. NP40ZL to dodatkowy wydatek około 10 tysięcy złotych, NP41ZL pięć i pół tysiąca, a NP43L nieco powyżej 10 tysięcy. Projektor i lampa objęte są 36-cio miesięczną gwarancją.

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”4″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]