Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
NEC ME361W

Test projektora NEC ME361W

NEC ME361W to wykonany w technologii LCD projektor lampowy przeznaczony do zastosowań biurowych i edukacyjnych. Ten stosunkowo lekki model o masie poniżej trzech kilogramów sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest choć częściowa mobilność.

NEC ME361W

Deklarowana jasność projektora to 3600 ANSI lumenów, kontrast – 6000:1. Maksymalna, żywotność lampy określana jest na 9000 godzin. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy ona trybu oszczędnego w związku z czym związana jest spadkiem jasności. I to znacznym, o czym później. Standardowo lampę w tym modelu wymienia się co 4000 godzin pracy. Podobnie filtr. NEC ME361W oferuje rozdzielczość 1280×800 pikseli, co oznacza proporcje ekranu 16:10. Urządzenie generuje hałas na poziomie 36 decybeli w najgłośniejszym trybie pracy i 27 decybeli w najcichszym. Co ważne, projektor pobiera jedynie 230 watów mocy. To jedna z niższych wartości w tej klasie urządzeń. Jednocześnie oferuje jedną z najwyższych jasności uzyskanych z jednego wata.

 

NEC ME361W  

Obudowa

Projektor został wykonany w bardzo solidny sposób. Jest zwarty, a poszczególne elementy nie sprawiają wrażenia jakby miały zaraz odpaść, co czasami zdarza się w różnych konstrukcjach. Kolor urządzenia jest szary i matowy. Nie jest to może szczyt piękna ale takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Dzięki temu na obudowie nie widać kurzu ani zabrudzeń. Użyte do produkcji materiały są przyjemne w dotyku i dobrane tak, by urządzenie było jak najmniej narażone na uszkodzenia.

 

NEC ME361W

Nieduża masa projektora oraz jego niewielkie rozmiary sprawiają, że łatwo przenosić go z miejsca na miejsce. Bez problemu można chwycić i utrzymać ten model jedną ręką. Trzy regulowane nóżki zapewniają bezproblemową regulację ustawienia. Dwie tylne są po prostu wykręcane, przednia to typowe w tego rodzaju konstrukcjach rozwiązanie z blokadą położenia zgrubnego i możliwością precyzyjnego ustawienia mechanizmem śrubowym. NEC ME361W wyposażony został w ręczną osłonę obiektywu. To na pewno najtańszy wariant ale tego typu osłonę bardzo łatwo zgubić. Zwłaszcza, że specyfika modelu sprawia, że może być on używany jak mobilny.

 

NEC ME361W

 

Aby uchronić sprzęt przed kradzieżą producent wyposażył go w gniazdo systemu Kensington Lock oraz mocowanie dodatkowej linki zabezpieczającej.

 

Wyposażenie i złącza

Przyciski na obudowie są duże i wygodne. Można się nimi bez problemu posługiwać patrząc na ekran. Pierścienie regulacji powiększenia i ostrości są sztywne i precyzyjne. W razie braku nagłośnienia można skorzystać z głośnika wbudowanego w projektor. Moc 20 wat wystarczy nawet do nagłośnienia większych pomieszczeń. Zestaw gniazd, w jakie wyposażony jest NEC ME361W mógłby być większy. Są tu dwa porty HDMI i wejście do podłączania peceta. Jest też gniazdo wideo. Dodatkowe wyjście pozwala połączyć projektor z monitorem. W zestawie znalazło się za to łącze LAN. Port USB daje możliwość podpięcia dodatkowego modułu sieci bezprzewodowej, modułu MultiPresentera albo zewnętrznego nośnika z danymi.

 

NEC ME361W

 

Dołączony do zestawu pilot leży dobrze w dłoni i jest wygodny w obsłudze. Przyciski zostały prawidłowo rozłożone i nie są za małe ani zbyt blisko siebie. Nie trzeba szukać najczęściej używanych funkcji i uważać, by przy okazji włączania jednej przypadkowo nie uruchomić innej.

 

NEC ME361W

 

 

NEC ME361W

 

Menu i funkcje

Projektor ma standardowe menu, jakie można znaleźć w sprzęcie NEC-a. Oczywiście zostało ono okrojone z kilku zaawansowanych opcji ale osoba, która miała wcześniej do czynienia z urządzeniami tego producenta nie powinna mieć problemu z poruszaniem się po zestawie funkcji. Jest sporo ustawień konfiguracyjnych sieci, źródeł sygnału ale są na przykład tylko trzy poziomy gammy, a temperatura barwowa może przyjmować sześć poziomów. Inna sprawa, że akurat układ poleceń mógłby być bardziej przemyślany. Nie zawsze wiadomo, gdzie szukać danego ustawienia i na początku trzeba przeglądać wszystkie poziomy menu.

Dzięki funkcji MultiPresentera projektor nie musi wyświetlać obrazu jedynie z jednego źródła, na przykład komputera, do którego został podłączony. Z jednego wyświetlacza może korzystać teraz jednocześnie kilkanaście osób. Co ważne do każdego stanowiska nie trzeba prowadzić kabli. NEC MultiPresenter pozwala podłączyć do 16 różnych urządzeń i przesłać prezentację do czterech niezależnych projektorów. Uczestnicy spotkania udostępnią swoje treści bez kłopotliwej konfiguracji. Wystarczy kod PIN. Eliminuje to konieczność inwestowania w sprzęt. Każdy uczestnik prezentacji czy wykładu może podpiąć do wyświetlacza swoje prywatne urządzenie. System MultiPresentera obsługuje Windows, Androida oraz iOS-a.

 

NEC ME361W

 

NEC ME361W obsłuży także obraz przesłany do niego z komputera za pomocą portu USB. Eliminuje to konieczność korzystania z kabla VGA. Wbudowana przeglądarka pozwala też na użycie tego portu do odtwarzania plików multimedialnych zapisanych na zewnętrznym nośniku. Rozpoznaje jednak tylko format JPG. Trzeba również pamiętać, że port USB jest jeden więc można wykorzystać go albo do podpięcia nośnika z danymi albo modułu sieci bezprzewodowej.

Wyposażenie projektora w port LAN umożliwia sterowanie nim za pośrednictwem sieci lokalnej. NEC ME361W jest zgodny ze oprogramowaniem PJLink czy protokołem Creston RoomView. Sterowanie możliwe jest także bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej. Ten model obsługuje również oprogramowanie NEC NaViSet Administrator pozwalające na zdalne sterowanie, odczyt parametrów, czy wykonywanie na nim operacji warunkowych.

 

Instalacja

Zakres instalacji projektora jest duży. Można go ustawić w odległości około 70 centymetrów od ekranu albo prawie piętnastu. To na pewno zadowoli każdego i pozwoli na korzystanie z rzutnika praktycznie w każdych warunkach. Instalację ułatwia też spory zoom o wartości 1,7. Współczynnik rzutu w przypadku tego modelu wynosi od 1,3 do 2,2. Oznacza to, że obraz może mieć szerokość nawet jedenastu metrów.

NEC ME361W ma domyślnie włączoną automatyczną korekcję zniekształceń trapezowych. Jeżeli obraz wyświetlany jest prostopadle do ekranu w płaszczyźnie poziomej, to spisuje się ona doskonale. W innych sytuacjach można skorzystać z opcji regulacji krawędzi albo, co dokładniejsze, ułożenia narożników. Możliwa jest też korekcja ugięć poszczególnych krawędzi. Nawet jednak bez korygowania zniekształceń, geometria obrazu jest mocna stroną tego modelu. Projektor nie umożliwia natomiast zmiany ułożenia osi optycznej więc w razie potrzeby trzeba zmienić jego fizyczne ustawienie.

NEC ME361W

 

NEC ME361W

Wlot i wylot powietrza został zaprojektowany podobnie, jak w sporej części urządzeń. Powietrze do chłodzenia dostarczane jest z boku poprzez filtr, a ciepłe usuwane z obudowy wylotami znajdującymi się na jednym z narożników, w bok i w przód. Takie rozwiązanie powoduje, że projektor lepiej instalować bliżej ekranu, przed uczestnikami, co pozbawia go części zalet związanych z możliwością wyświetlania dużego obrazu ze sporej odległości. Z drugiej strony hałas dochodzący zza placów oglądających nie rozprasza tak bardzo, jak dochodzący sprzed ekranu. Wymiana filtra jest prosta i sprowadza się do otworzenia klapki z boku rzutnika i zamianie starego wkładu na nowy.

Maksymalny hałas, jaki generuje czasami NEC ME361W jest spory ale o dziwo projektor raczej nie zakłóca oglądania. Wentylator przyspiesza z reguły tylko na chwilę przy zmianie źródła sygnały czy trybu wyświetlania, by za chwilę obniżyć swoje obroty. Przez większość czasu pracy wydobywający się szum jest więc dość znośny. Mocną strona projektora jest możliwość błyskawicznego wyłączania. Zajmuje mu to około dwóch sekund. Czas osiągnięcia pełnej gotowości do pracy też nie jest długi i wynosi niewiele ponad pół minuty.

 NEC ME361W

 

Testy i reprodukcja obrazu

NEC ME361W to nie projektor kina domowego ani nawet model multimedialny do domowej rozrywki. To typowy przedstawiciel sprzętu biurowego i edukacyjnego. I tak też reprodukuje obraz. Odtwarzane przez niego kolory są mocno nasycone, wyraźne, trochę nienaturalne, „przesłodzone”. Dominuje w nich czerwony. Doskonale jednak sprawdzają się w trakcie oglądania prezentacji. Reprodukowany obraz jest kontrastowy i ostry, a skalowanie z wyższych rozdzielczości spisuje się nieźle chociaż minimalnie rozmazuje obraz. Tabele arkuszy kalkulacyjnych są czytelne, czcionki, nawet te o mniejszych rozmiarach wyraźne. Dzięki doskonałej zbieżności paneli LCD na krawędziach linii nie pojawiają się kolorowe cienie. Ostrość jest jednak trochę nierównomierna i regulując ją trzeba przyjąć średnią między górą, a dołem obrazu.

Od bardzo jasnego obrazu trudno oczekiwać dobrej czerni. W przypadku tego modelu NEC-a czerń jest trochę za „ciepła”, bardziej czekoladowa niż czarna. Ciemne partie obrazu są prześwietlone i brakuje w nich detali. Punkt bieli daleki jest od optymalnego położenia, a pokrycie przestrzeni barwnej REC 709 niepełne. dE dla kolorów wynosi ponad 10, dla skali szarości ponad 40. O zbieżności kolorów można zapomnieć, a gamma przyjmuje wartość około 1,2 dla najjaśniejszych partii obrazu. Tyle, że dla przeciętnej prezentacji nie ma to właściwie żadnego znaczenia. Gdy jednak włączy się tryb wyświetlania zoptymalizowany do odtwarzania filmów obydwie delty spadają do około 5-6, a zbieżność kolorów poprawia się. Temperatura barwowa jest jednak za wysoka i wynosi prawie 7500K w całym przedziale jasności. Przebieg gammy praktycznie nie zmienia się. W tym trybie pogarsza się natomiast ostrość obrazu. Jest on za bardzo „wygładzony”.

 

NEC ME361W

 

NEC ME361W

 

Pomiar maksymalnej jasności daje ponad 3200 ANSI lumenów. Po zmianie ustawień obrazu na szerokokątny jasność spada do 93 procent pierwotnej wartości. Pomiar jasności CLO odpowiada wartości ANSI. Przy takich ustawieniach średni czas pracy lampy określany jest na 4000 godzin. Wystarczy jednak przełączyć projektor w najbardziej oszczędny tryb pracy, by wydłużył się on do 9000 godzin. Nie ma jednak nic za darmo. Maksymalna jasność spada wtedy jednocześnie do 1250 ANSI lumenów czyli mniej niż do 40 procent początkowej wartości. O ile więc przy pełnych ustawieniach można nie zwracać dużej uwagi na dobre zaciemnienie pomieszczenia, to praca w trybie oszczędnym stawia już w tym względzie spore wymagania. Bardzo dobra jest natomiast równomierność rozświetlenia. Utrzymuje się ona na poziomie  86 procent. Najbardziej od średniej odstaje prawy górny róg ekranu. Tu obraz jest najciemniejszy.

 

NEC ME361W

Opóźnienie, jakie NEC ME361W wnosi do toru wideo wynosi niewiele ponad 40ms dla każdego trybu pracy. Taki input lag nie jest może najwyższą półką wśród projektorów ale zadowoli przeciętnego gracza. Jeżeli więc będzie okazja lub potrzeba ten model NEC-a poradzi sobie podczas wyświetlania gier.

 

Podsumowanie

NEC ME361W to solidny projektor do zastosowań biurowych i edukacyjnych. Zwłaszcza doposażony w funkcje pracy grupowej. Cena niewiele ponad 3 tysiące złotych czyni z niego doskonałą propozycję dla szkół. Ze względu na średnią jasność nie poradzi sobie raczej w dużych aulach. Tu przydałoby się 1000 ANSI lumenów więcej. Trochę krótka jest też gwarancja na lampę. 6 miesięcy to mało. Za to 3 lata gwarancji na projektor powinno zadowolić każdego. Za dodatkową opłatą można jednak przedłużyć gwarancję – do trzech lat na lampę i pięciu na urządzenie.