Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
ViewSonic PX727-4K

Test ViewSonic PX727-4K Pierwszy w Polsce

ViewSonic PX727-4K to najnowszy projektor kina domowego od ViewSonica. Udało się nam dostać do testów pierwszy egzemplarz, jaki przyjechał do Polski. Model ten zbiera na świecie wysokie noty więc oczekiwania były spore. Nie zawiedliśmy się.

ViewSonic PX727-4KPX727-4K to projektor DLP z najtańszej grupy modeli 4K zdobywającej ostatnio rynek (porównanie ViewSonic PX727-4K vs BenQ W1700) . Niewysoka cena nie oznacza jednak w tym przypadku niskiej jakości – nie tylko wykonania ale także obrazu. Aby uzyskać obraz o rozdzielczości 4K, w ViewSonicu PX727 zastosowano najmniejszy z dostępnych aktualnie przetworników DMD o powierzchni 0,47 cala. Przetwornik ten dysponuje matrycą 2 073 600 luster (1920×1080), które mogą przyjmować cztery różne położenia generując w rezultacie obraz o rozdzielczości UHD.

Producent deklaruje maksymalną jasność PX727 na poziomie 2200 ANSI lumenów i kontrast 12000:1. Źródłem światła w tym modelu jest tradycyjna lampa. Jej trwałość oceniana jest na 4000 godzin pracy w normalnej jasności oraz aż na 15000 godzin w trybie ekonomicznym. Niższa jasność nie powinna być jednak ograniczeniem – po kalibracji i tak jest znacznie zmniejszona w stosunku do specyfikacji. Dokumentowana głośność ViewSonica to mniej więcej średnia w tej klasie projektorów. Produkt ViewSonica zużywa za to sporo energii. Pobór mocy jest jednym z większych wśród modeli lampowych.

 

Producent ViewSonic
Model PX727-4K
Informacje www.viewsonic.pl
Cena (z VAT) 6 000,00 zł
Cena lampy (z VAT) 520,00 zł
Gwarancja (miesiące) 36,0
Gwarancja na lampę (miesiące) 12,0
Parametry techniczne  
Technologia DLP
Rozdzielczość obrazu (piksele) 3840×2160
Rozdzielczość przetwornika (piksele) DMD47 (1920×1080)
Źródło światła Lampa
Jasność  (ANSI) 2200
Kontrast (On/Off) 12000
Żywotność lampy (godz) 4000
Żywotność lampy tryb eco (godz) 15000
Pobór mocy (W) 375
Pomór mocy w trybie czuwania (W) 0,5
Głośność w trybie eco  (dB) 29
Obiektyw i obraz  
Zoom (typ) ręczny
Zoom (krotność) 1,2
Współczynnik projekcji 1,5-1,8
Regulacja ostrości ręczna
Regulacja położenia obiektywu brak
Korekcja geometrii obrazu pionowa
Odległość od ekranu (m):  
minimalna 1,0
maksymalna 11,7
Dodatkowe rodzaje projekcji  
tylna tak
odwócona tak
3D nie
Osłona obiektywu brak
Gniazda  
HDMI tak
DisplayPort nie
D-Sub tak
Composite nie
HDBaseT nie
USB tak
LAN nie
12V tak
Obudowa  
Masa (kg) 4,2
Wymiary (szer/wys/gł – mm) 332/135/261
Głośnik tak
Otwory wentylacyjne bok
Interfejs i wyposażenie  
Polskie menu tak
Regulacja temperatury barwowej tak
Regulacja Gamma tak
System poprawy płynności obrazu nie
Transmisja bezprzewodowa nie
Sterowanie przez sieć nie
Transmisja audio i wideo przez USB nie
Pilot z podświetleniem

 

Obudowa

Obudowa projektora została zaprojektowana całkiem ładnie. W połączeniu z dobrymi materiałami i wykonaniem daje wrażenie solidności. Kolor jest biały ale matowy. Nie widać na nim zabrudzeń. To ważne, bo projektor jest nieduży i w miarę lekki (około 4 kilogramów), dzięki czemu może być łatwo przenoszony z miejsca na miejsce. Niska cena, za jaką sprzedawany jest ViewSonic PX727-4K wymusza pewne ograniczenia konstrukcyjne. Model ten ma na przykład tylko dwie regulowane nóżki. Dodatkowo przednia nie została wyposażona w zatrzask szybkiego wysuwania. Podczas ustawiania trzeba ją wykręcać, co może utrudniać regulację.

ViewSonic PX727-4K

ViewSonic PX727-4K

Przyciski sterujące na obudowie są duże i wygodne. Można je obsługiwać bez patrzenia. Pierścienie regulacyjne są sztywne, a ich używanie nie wpływa na ułożenie osi optycznej. Działają precyzyjnie. Zbyt czuła na regulację jest jednak ostrość. Trudno ją dokładnie ustawić. Tak, jak modele biznesowe ViewSonic PX727-4K wyposażony został w mocowanie linki zabezpieczającej przed kradzieżą. Najbardziej irytująca wada tej konstrukcji to mnóstwo otworów wentylacyjnych sięgających głęboko do wnętrza projektora. W efekcie, po jego włączeniu świeci on w ciemnym pomieszczeniu trochę jak choinka. Następna oszczędność to brak osłony obiektywu.

 

Wyposażenie i złącza

Zestaw gniazd wejściowych został ograniczony do minimum. To jednak nie problem. W przypadku kina domowego o wysokiej rozdzielczości wystarczy port HDMI. A te są dwa, w tym jeden z HDCP2.2. Jest też wejście sygnału komputerowego i wejście oraz wyjście audio. Znaczenie portów USB jest marginalne – połączenia serwisowe albo źródło zasilania. Producent znalazł jednak miejsce na wyjście wyzwalacza 12V. Dzięki niemu projektor może automatycznie sterować na przykład opuszczanym ekranem.

 

ViewSonic PX727-4K

 

ViewSonic PX727-4K ma też wbudowany 10-watowy głośnik. Daje on czysty i wyraźny dźwięk, nie trzeszczy nawet po podkręceniu głośności do maksimum. Nie ma co jednak liczyć w jego przypadku na bas. Zaskakuje też mała efektywność. Głośnik jest cichszy niż rozwiązania z głośnikami o połowę mniejszymi. Z drugiej strony niektóre konstrukcje wcale nie mają głośników, a ten w razie potrzeby wystarczy.

Dołączony do projektora pilot jest niewielki i zgrabny. Przyciski zostały ułożone dość luźno dzięki czemu nie mylą się podczas wybierania. Opisane są dobrze i czytelnie. Obsługę pilota w ciemności ułatwia niebieskie podświetlenie, które włącza się po wybraniu dowolnej funkcji.

 

ViewSonic PX727-4K

 

Menu i funkcje

Menu sterujące jest proste ale czytelne. Niektóre funkcje znajdują się jednak czasami w nieoczekiwanych miejscach. Przydałoby się także więcej funkcji regulacyjnych do kalibracji. Mało precyzyjne są choćby ustawienia gammy, a projektor opornie reaguje na kalibrację kolorów. Tyle tylko, że tak naprawdę niepotrzebne są duże zmiany. Domyślne tryby pracy zostały dopracowane bardzo dobrze i nie wymagają wielkich poprawek.

ViewSonic PX727-4K nie ma gniazd sieci LAN ani obsługi WiFi więc w jego przypadku nie można mówić o zdalnym sterowaniu tą drogą. Porty USB też spełniają jedynie rolę poboczną. Przeznaczone są do celów serwisowych albo jako źródło zasilania. O odtwarzaniu za ich pomocą czegokolwiek można zapomnieć.

 

Instalacja

Niewielki zakres powiększenia (1,2) ogranicza mocno wygodę instalacji. Wielkość obrazu trzeba regulować odległością od ekranu. Przedział, w jakim może pracować ViewSonic PX727-4K jest jednak wystarczający. Dobry obraz można uzyskać stawiając go w odległości 1 metra od ekranu i w odległości ponad 11 metrów. Nad instalacją trzeba jednak trochę popracować choćby z tego względu, że brakuje precyzji w regulacji ostrości. Nie ma też możliwości przesunięcia osi optycznej, a korekcja zniekształceń trapezowych obejmuje tylko regulację w pionie. Ta ostatnia niedostępna jest również z poziomu menu. Aby skorygować zniekształcenia trzeba mieć dostęp do pilota. Po za tym mechanizm regulacji reaguje wolno na przyciski.

Otwory wentylacyjne są właściwie z boku. Tylko niewielka część ciepłego powietrza oddawana jest do przodu. Jeżeli więc projektor będzie ustawiony nisko, to na jego wysokości, z prawej strony szum wentylatora oraz przepływające powietrze będą przeszkadzały widzom. Zmierzona głośność nie jest duża ale wbudowany w projektor wentylator nie tylko szumi ale wydaje również dźwięk przypominający nieprzyjemne burczenie. To przeszkadza.

 

Testy i reprodukcja obrazu

ViewSonic PX727-4K to chyba aktualnie najtańsza oferta projektora 4K na rynku. Z niskiej ceny wynikają oszczędności. Widać je w wielu miejscach. Na szczęście nie objęły one jakości odtwarzanego obrazu. Projektor ViewSonica reprodukuje naprawdę niezłe kolory, dobrze zbalansowane, nasycone i naturalne. Domyślne ustawienia są na tyle dobre, że model ten prawie nie wymaga kalibracji. Przestrzeń kolorów REC 709 pokryta jest prawie idealnie.

Testowany model oferuje trzy tryby pracy. Najjaśniejszy to około 1880 ANSI lumenów. To mniej więcej 85 procent tego, co podaje specyfikacja. W tym trybie daleko do idealnej jakości obrazu ale i tak nie jest on nienaturalnie zabarwiony, jak w przypadku innych konstrukcji. W testowanym egzemplarzu praca w trybie Bright była jednak niestabilna. Projektor wyświetlał na zmianę obraz jaśniejszy i ciemniejszy. Tę przypadłość można też zaobserwować w bliźniaczym BenQ W1700 może więc to być błąd w oprogramowaniu.

 

  Normalny (tele) Ekonomiczny (tele) Normalny (wide)
Bright 1878 1344 1890
Standard 1232 991  
Movie 1156 815  
Po kalibracji   810  

 

Jasność w trybach Movie i Standard spada do około 1200 ANSI lumenów (1156 i 1232) ale za to poprawia się znacznie jakość obrazu. Jeżeli ktoś chce skorzystać z ekonomicznego trybu pracy, a tylko w takim trybie ViewSonic jest w stanie pracować ponad 10 tysięcy godzin bez wymiany lampy musi się liczyć z obniżeniem jasności do poziomu około 70 procent trybu normalnego. Największa jasność w szerokim ustawieniu obiektywu to 1890 ANSI lumenów.

 

ViewSonic PX727-4K
ViewSonic PX727-4K po kalibracji – wykres CIE

 

ViewSonic PX727-4K
ViewSonic PX727-4K w trybie bright – wykres CIE

 

ViewSonic PX727-4K
ViewSonic PX727-4K poziomy RGB

 

Po kalibracji ViewSonic PX727-4K wyświetla obraz z jasnością niewiele ponad 800 ANSI lumenów. To mniej niż 40 procent jasności podawanej w specyfikacji. Jasność CLO jest w tym przypadku praktycznie taka sama. Inaczej jest w trybie Bright gdzie jasność kolorów to 70% barwy białej. dE dla odcieni szarości w skalibrowanym projektorze wynosi 1.3 Skalibrowany obraz jest ostry, bez szumu. W wysokiej rozdzielczości ładnie wyglądają nie tylko sceny filmowe ale także materiały z prezentacji czy tabele arkuszy kalkulacyjnych. Przydałby się trochę większy kontrast i głębsza czerń. Równomierność rozświetlenia to 77 procent. Im niżej dolnej krawędzi ekranu tym jaśniej.

 

  Input lag (ms)
Bright 49,5
Standard 49,4
Movie 49,7

 

ViewSonic PX727-4K nie oferuje możliwości oglądania obrazu 3D. Obraz HDR jest za to ostrzejszy niż normalny ale znacznie ciemniejszy. Momentami to przeszkadza. Projektor nie ma też żadnego trybu polepszania wyglądu dynamicznych scen. Nie ma tu po prostu na to miejsca. Szybkie, bo 120Hz przetwarzanie obrazu wykorzystane jest w całości do uzyskania wysokiej rozdzielczości poprzez czterokrotne przełączanie luster przetwornika. Opóźnienie generowane przez projektor dochodzi do 50 milisekund. To sprawia, że model ten nadaje się do grania ale nie będzie na pewno pierwszym wyborem zapalonych graczy.

 

Podsumowanie

Dzięki temu modelowi ViewSonic wraca do gry o palmę pierwszeństwa wśród projektorów kina domowego. PX727-4K mimo braku niektórych funkcji i oszczędności w konstrukcji, to naprawdę udany produkt. Widać, że akurat na jakości obrazu nie oszczędzano. Ogląda się go z prawdziwą przyjemnością. Jeszcze lepiej wypada projektor jeżeli weźmie się pod uwagę jego cenę. 6 tysięcy złotych za rozdzielczość 4K to niedużo. ViewSonic PX727-4K objęty jest trzyletnią gwarancją na urządzenie i roczną na lampę.