Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Epson EH-TW7400

Test Epson EH-TW7400

Epson EH-TW7400 to młodszy z nowej linii projektorów LCD zaprezentowanych na tegorocznych targach IFA. Mieliśmy okazję przetestować go jako pierwsi. To urządzenie z serii określanej przez producenta mianem Epson PRO-UHD dla podkreślenia, że zastosowano w nich najnowocześniejsze technologie wizualne.

Epson EH-TW7400EH-TW7400 oferuje rozdzielczość 4K uzyskaną za pomocą ekstrapolacji z paneli 1920×1080 punktów, kontrast na poziomie 200000:1 i obsługę technologii HDR10. Źródłem światła jest w przypadku tego modelu tradycyjna lampa. Pozwala ona na wyświetlanie obrazu z jasnością 2400 ANSI lumenów dla światła białego i równie wysoką dla światła kolorowego. Podczas normalnego użytkowania lampę trzeba wymienić po 3500 godzinach pracy ale w trybie oszczędnym wystarczy na 5000 godzin. Pamiętać tylko należy, że korzystanie z HDR wiąże się z reguły z koniecznością podniesienia jasności więc tryb oszczędny raczej odpada.

Urządzenie pobiera 355 watów mocy, czyli powyżej średniej dla tej kategorii projektorów. W trybie czuwania jest to natomiast tylko 0,2 wata. Wartość ta wrasta do około 2 watów, gdy włączona jest komunikacja. Teoretycznie po przełączeniu w tryb ekonomiczny Epson EH-TW7400 powinien pracować z maksymalną głośnością na poziomie 20 decybeli, w praktyce jest jednak głośniejszy.

 

Producent Epson
Model EH-TW7400
Informacje www.epson.pl
Cena (z VAT) 9 900,00 zł
Cena lampy (z VAT) 596,00 zł
Gwarancja (miesiące) 24,0
Gwarancja na lampę (miesiące) 36,0
Parametry techniczne
Technologia LCD
Rozdzielczość obrazu (piksele) 3840×2160
Rozdzielczość przetwornika (piksele) 1920×1080
Źródło światła Lampa
Jasność  (ANSI) 2400
Kontrast (On/Off) 200000
Żywotność lampy (godz) 3500
Żywotność lampy tryb eco (godz) 5000
Pobór mocy (W) 355
Pomór mocy w trybie czuwania (W) 0,2
Głośność w trybie eco  (dB) 20
Obiektyw i obraz
Zoom (typ) mechaniczny
Zoom (krotność) 2,1
Współczynnik projekcji 1,35-2,84
Regulacja ostrości mechaniczna
Regulacja położenia obiektywu pozioma i pionowa
Pamięć obiektywu tak
Korekcja geometrii obrazu pionowa
Odległość od ekranu (m):
minimalna 1,5
maksymalna 19
Dodatkowe rodzaje projekcji
tylna tak
odwócona tak
3D tak
Osłona obiektywu automatyczna
Gniazda
HDMI tak
DisplayPort nie
D-Sub tak
Composite tak
HDBaseT nie
USB tak
LAN tak
12V tak
Obudowa
Masa (kg) 11,2
Wymiary (szer/wys/gł – mm) 520/193/450
Głośnik nie
Otwory wentylacyjne przód
Interfejs i wyposażenie
Polskie menu tak
Regulacja temperatury barwowej tak
Regulacja Gamma tak
System poprawy płynności obrazu tak
Transmisja bezprzewodowa nie
Sterowanie przez sieć tak
Transmisja audio i wideo przez USB nie
Pilot z podświetleniem

 

Obudowa

Projektory do kina domowego Epsona to zwykle dopracowane konstrukcje. Nie inaczej jest w przypadku tego modelu. Epson EH-TW7400 został zaprojektowany i wykonany z dbałością o najmniejsze szczegóły. Obudowa ma matowy, prawie biały kolor z wyróżniającą się czarną osłoną sporego obiektywu, otoczoną delikatnym, złotym pierścieniem. Osłona, jak przystało na konstrukcję z wyższej półki została w pełni zautomatyzowana. Nie ma obawy, że zginie, nie potrzebna jest drabina, by ją założyć na projektor zamocowany do sufitu. Otwiera się i zamyka podczas uruchamiania i wyłączania projektora. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Epson EH-TW7400

Przyciski sterujące ukryte są pod klapką z boku obudowy. Na zewnątrz widoczny jest jedynie włącznik zasilania i selektor źródła oraz podłużne diody sygnalizujące stan urządzenia. Zestaw gniazd umieszczono w dość głębokiej wnęce, którą można zakryć osłoną. Tylko wtedy jednak, gdy nie podłączone są żadne przewody. Przechyły boczne łatwo skorygować za pomocą dwóch przednich, regulowanych nóżek. Pojedyncza, tylna jest zamocowana na stałe. Zarówno wlot, jak i wylot powietrza znajdują sią z przodu, po obu stronach obiektywu. Dostęp do filtra w EH-TW7400 jest bardzo prosty. Wystarczy zdjąć fragment kratki wlotowej. To ważne ponieważ w normalnych warunkach pracy producent zaleca czyszczenie filtra przynajmniej raz na trzy miesiące. Częściej, jeżeli środowisko jest zapylone. Z tyłu obudowy znalazło się także miejsce na gniazdo mocowania zabezpieczającego przed kradzieżą zgodne ze standardem Kensington Lock.

Epson EH-TW7400 to duży projektor. 52 centymetry szerokości robi wrażenie. Rozmiarami przekracza swojego poprzednika z serii 9 (choć ma tę samą masę) i na przykład takie modele Sony jak VW260ES czy VW520ES. Jest jednak od nich lżejszy.

Epson EH-TW7400 

Epson EH-TW7400

Wyposażenie i złącza

Pilot to sprawdzona konstrukcja, którą można spotkać chyba we wszystkich projektorach kina domowego Epsona. Ma te same wady i zalety. Jest duży i dość ciężki. Sporych rozmiarów przyciski są wygodne i działają precyzyjnie. Przydałoby się jednak przeprojektować ich ułożenie. Koniecznie trzeba przenieść przycisk menu w inne miejsce. Regularnie, zamiast zmienić ustawienia wyłącza się menu. Za blisko jest też przycisk powrotu. Trudno do niego sięgnąć. Pilot ma za to podświetlenie i doskonały zasięg. Podczas jego używania nie trzeba nawet celować w projektor.

Mimo sporych rozmiarów, Epson EH-TW7400 nie ma głośnika. To po prostu nie ta klasa sprzętu. Prawdziwy poszukiwacz wrażeń kina domowego i tak by z niego nie korzystał. Użytkownicy takich urządzeń korzystają z zewnętrznych systemów nagłaśniających.

Epson EH-TW7400 wyposażony został w dwa gniazda HDMI. Jedno z nich zgodne jest ze standardem HDCP2.2 niezbędnym do odtwarzania chronionych prawami autorskimi materiałów UHD.  Dwa porty przydają się, by wyświetlać obraz w obrazie. Obydwa pracują jednak w standardzie 1.4 Brak portów HDMI 2.0 o przepustowości 18 GB/s jest zaskakujący i oznacza, że treści HDR odtwarzane z częstotliwością 60 klatek na sekundę zostaną ograniczone do zawartości SDR.

 

Epson EH-TW7400

Epson EH-TW7400

Za pomocą tradycyjnego złącza, do projektora można podłączyć także komputer. Jest tu także wejście LAN. Port USB służy natomiast tylko do obsługi zewnętrznych urządzeń, na przykład bezprzewodowej katy sieciowej. Nie nadaje się do odtwarzania. Wyjście wyzwalacza pozwala natomiast sterować ekranem. W zestawie z projektorem użytkownik otrzymuje również specjalne zabezpieczenie chroniące kabel HDMI przed wysunięciem się z gniazda. Dzieje się tak czasami w przypadku grubych, ciężkich i sztywnych przewodów.

 

Pamięć i przysłona

Tradycyjne menu Epsona spotykane we wszystkich projektorach kina domowego pozwala wygodnie konfigurować wszystkie ustawienia. W EH-TW7400 znalazło się jednak kilka dodatkowych, niespotykanych w innych modelach funkcji związanych z możliwościami tego urządzenia. Jest na przykład dodatkowa regulacja ostrości, osobna dla grubych i cienkich linii, funkcja konwersji do rozdzielczości 4K oraz narzędzia poprawiające widoczność szczegółów. Projektor pozwala wyświetlać jednocześnie obraz z dwóch podłączonych do niego bezpośrednio źródeł i do czterech poprzez sieć i aplikację iProjection. Możliwa jest też konfiguracja blokady rodzicielskiej.

Niespotykana w sprzęcie z tej półki cenowej jest także pamięć ustawień obiektywu. Użytkownik może zapamiętać do dziesięciu różnych konfiguracji. Idealne rozwiązanie, gdy trzeba zmieniać ustawienia wyświetlania w przypadku obrazów o różnych proporcjach ekranu. W osobną pamięć wyposażony jest moduł regulacji zbieżności paneli. Dzięki dynamicznej przysłonie udało się mocno poprawić kontrast obrazu i czytelność detali w ciemnych partiach obrazu. Przysłona jest też dość cicha i nie przeszkadza w oglądaniu. Najlepiej spisuje się w średnim ustawieniu.

Epson EH-TW7400

Epson EH-TW7400

Upłynnianie ruchu

Mechanizm upłynniania ruchu przydaje się w oglądaniu dynamicznych scen i sportowych zmagań. Epson EH-TW7400 w przeciwieństwie do ostatnich budżetowych projektorów 4K DLP ma taką funkcję. Niestety jej zastosowanie jest poważnie ograniczone. Działa tylko dla sygnałów wejściowych o rozdzielczości 1080p i częstotliwości 24Hz. O tym udogodnieniu można więc zapomnieć po podłączeniu do projektora odtwarzacza 4K. 1080p/24 ogranicza też zastosowanie mechanizmu właściwie tylko do filmów, w których spora cześć użytkowników i tak wyłącza interpolację klatek ze względu na zazwyczaj nienaturalny efekt ruchu. Natomiast relacje sportowe, w których aż się prosi skorzystanie z upłynniacza, odtwarzane z dekoderów telewizyjnych nadawane są zazwyczaj z większą liczbą klatek. Efekt? Ponownie brak funkcji.

Jeżeli już działa, interpolacja klatek daje dobry efekt ale tylko dla najniższego z trzech poziomów działania funkcji. Niektórym osobom mogą też odpowiadać średnie wartości ustawienia. To w końcu kwestia subiektywnego odbioru. Najmocniejszy stopień „upłynnienia” skutkuje bardzo nienaturalnym efektem. Osoby, które nie wyobrażają sobie jednak projektora bez tej funkcji muszą brać pod uwagę, że bardziej zasadne może się okazać podłączenie odtwarzacza FHD z filmem 1080p niż odtwarzanie tego samego filmu z odtwarzacza 4K. W pierwszym przypadku będzie dostępna dodatkowo interpolacja ruchu, przeskalowania materiału dokona zaś sam projektor. 4K enchancement działa bowiem bardzo dobrze.

 

Instalacja

Dzięki dużej wartości powiększenia oraz możliwości zmiany położenia osi obiektywu w zakresie ±96% w pionie i ±47% w poziomie instalacja projektora jest bardzo elastyczna. Producent ograniczył za to mechanizm korekcji zniekształceń trapezowych tylko do pionu. Projektor można ustawić w odległości około półtora metra od ekranu, jak również prawie dwadzieścia metrów od niego. Według deklaracji producenta minimalny wyświetlany obraz może mieć przekątną 50 cali, maksymalny 300 cali. Konfigurację ułatwia zautomatyzowany i zmotoryzowany układ optyczny. Lens shift, zoom i ostrość regulowane są zdalnie za pomocą pilota, ze wszystkimi zaletami i wadami takiego rozwiązania. Wygoda jest najważniejsza ale bezwładność reakcji na wciskanie przycisków pilota utrudnia dobór optymalnego ustawienia. Zwłaszcza ostrości.

20 decybeli to teoretyczna głośność tego modelu w trybie ekonomicznym. W rzeczywistości jest jednak sporo głośniej. Trzeba też wziąć pod uwagę, że poważny spadek jasności w trakcie odtwarzania materiałów HDR wymusza przełączenie lampy do normalnego trybu pracy. Oznacza to również o wiele głośniejszą pracę wentylatora. Jeżeli projektor ustawiony jest blisko oglądających, generowany szum bardzo szybko zaczyna przeszkadzać.

Epson EH-TW7400

Epson EH-TW7400 w kinie…

Za wyświetlanie obrazu odpowiada spory, 15-elmentowy, szklany obiektyw zaprojektowany tak, by dawał jak najwięcej światła i wprowadzał jak najmniej aberracji chromatycznych. Dzięki temu zminimalizowano występowanie kolorowych obwódek widocznych szczególnie na krawędziach kontrastowych elementów. To istotne ze względu na mechanizm interpolacji pikseli stosowany do wyświetlania obrazów UHD. Epson EH-TW7400 obsługuje dwie przestrzenie barwowe na wejściu Rec.709 i Rec.2020. Dla dwu kinowych trybów przetwarzania obrazu, przestrzeń wyjściowa obejmuje DCI-P3.

Epson bardzo dobrze przygotował predefiniowane tryby wyświetlania obrazu. Jedynie w dynamicznym równowaga kolorów zaburzona została przez mocne poszerzenie przestrzeni barwowej w kierunku koloru niebieskiego. Warto też popracować nad kalibracją. W efekcie dostaje się jasne żywe, dobrze nasycone kolory i naturalne odcienie skóry. Przejścia pomiędzy kolorami i gradienty szarości są płynne i równomierne. Kolory są jednorodne na całym ekranie. Średnia wartość dE dla skali szarości wynosi 1,15, maksymalna 3,08.

Jasność ANSI Normalny (wide) Ekonomiczny (wide) Normalny (tele)
Dynamiczny 2541 1135 2416
Jasne kino 1613 864
Naturalny 1627 720
Kino 813 554
Kino cyfrowe 864 589
Po kalibracji 801 446

Maksymalną, deklarowaną jasność można uzyskać jedynie w dynamicznym trybie pracy. Tryby najbliższe kina domowego, a więc kino i cyfrowe kino, podobnie, jak tryb kalibrowany, oferują niewiele ponad 30 procent tej wartości w jasnym ustawieniu lampy. W trybie ECO to około 25 procent. Przyzwoity kontrast wspomagany jest dynamiczną przysłoną. Czarne partie obrazu są czytelne, z widocznymi szczegółami a czerń jest głęboka. Cały obraz jest rozświetlony równomiernie. Różnice wynoszą niecałe 10 procent.

Epson EH-TW7400
Epson EH-TW7400 CIE Rec.709

 

Epson EH-TW7400
Epson EH-TW7400 CIE Rec.DCI-P3

 

Epson EH-TW7400
Epson EH-TW7400 CIE Rec.2020

 

Epson EH-TW7400

 

…i do zabawy

Spory spadek jasność jest istotny o tyle, że po uruchomieniu HDR następuje dalsza degradacja światła. Kolejne poziomy tego trybu są coraz ciemniejsze. Konieczne staje się więc wyłączenie ekonomicznego zasilania, a to skutkuje zwiększeniem zużycia energii, hałasu no i skróceniem żywotności lampy. Epson EH-TW7400 obsługuje standard HDR10 ale nie HLG. Odtwarzanie ograniczone jest do sygnałów 4K/24Hz z 10-cio bitową głębią kolorów i próbkowaniem 4:2:2 dla HDR i sygnałów 4K/60Hz z 12-sto bitową głębią i próbkowaniem 4:4:4 dla sygnałów SDR. Projektor pozwala też odtwarzać obrazy 3D z rozdzielczością 1920×1080 i 60-cioma klatkami na sekundę, gdy ramki są obok siebie i maksymalnie 24 klatkami gdy ramki się nakładają.

Input lag (ms)
Dynamiczny 29,3
Jasne kino 29,5
Naturalny 29,5
Kino 29,7
Kino cyfrowe 29,7

Z domyślnymi ustawieniami minimalne opóźnienie sygnału w TW7400 wynosi 29,3 milisekundy. Nie jest to dużo ale zapaleni gracze wybiorą raczej projektory, które oferują wartości rzędu kilkunastu milisekund. Na przykład BenQ W1210ST. Problematyczne może być także korzystanie z HDR. Konsole i komputery podają sygnał z częstotliwością 60Hz. W celu osiągnięcia lepszego wyniku Epson zaleca zmianę domyślnej konfiguracji. Oprócz wyłączenia funkcji modyfikujących obraz, należy przełączyć przetwarzanie obrazu z dokładnego na szybkie. Tyle, że w ten sposób można „urwać” niewiele ponad 1 milisekundę..

 

Niezłe wyposażenie w umiarkowanej cenie

Epson EH-TW7400 wart jest niecałe 10 tysięcy złotych. Produkt jest objęty 24 miesięczną gwarancją. Gwarancja na lampę wynosi zaś 36 miesięcy. W stosunku do wartości tego modelu cena nowego źródła światła nie jest wygórowana. Trzeba za nie zapłacić niecałe 600 złotych.

10 tysięcy to więcej, niż najtańsze projektory 4K ale w tej cenie oprócz naprawdę niezłego  obrazu użytkownik otrzymuje wiele funkcji dostępnych tylko w projektorach z wyższej półki. Jest choćby dynamiczna przysłona poprawiająca kontrast, upłynnianie ruchu i pamięć ustawień obrazu. EH-TW7400 jest duży, solidny, bardzo dobrze wykonany i doskonale domyślnie skonfigurowany.