Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
BenQ W1210ST

Test BenQ W1210ST

BenQ W1210ST trudno zaklasyfikować do jednej kategorii. Bez wątpienia jest to model z grupy urządzeń krótko i ultrakrótkoogniskowych. Brakuje mu jednak wielu funkcji dostępnych w tego rodzaju sprzęcie. Słabiej również od nich świeci.

BenQ W1210STRozdzielczość, ogniskowa, gabaryty czy rewelacyjny czas reakcji plasują W1210ST w grupie przenośnych urządzeń domowej rozrywki ale z kolei tutaj jasność również mogłaby być większa. Przez producenta klasyfikowany jest jako sprzęt do grania. Z punktu widzenia rozdzielczości i oferowanej jasności to rzutnik do kina domowego.

BenQ W1210ST to krótkoogniskowy projektor DLP o rozdzielczości 1920×1080 pikseli. W urządzeniu zastosowano tradycyjną lampę o jasności 2200 ANSI lumenów. Producent deklaruje w tym modelu kontrast na poziomie 15000:1 oraz żywotność lamy odpowiednio 3500 i 7000 godzin dla trybów normalnego i ekonomicznego. Urządzenie pobiera ponad 350 watów mocy i około pół wata w trybie czuwania. Deklarowana głośność w rybie ECO to 27 decybeli. Przekonajmy się, co potrafi ten model

 

Producent BenQ
Model W1210ST
Informacje www.benq.pl
Cena (z VAT) 3 690,00 zł
Cena lampy (z VAT) 920,00 zł
Gwarancja (miesiące) 36,0
Gwarancja na lampę (miesiące) 12,0
Parametry techniczne
Technologia DLP
Rozdzielczość obrazu (piksele) 1920×1080
Rozdzielczość przetwornika (piksele) 1920×1080
Źródło światła Lampa
Jasność  (ANSI) 2200
Kontrast (On/Off) 15000
Żywotność lampy (godz) 3500
Żywotność lampy tryb eco (godz) 7000
Pobór mocy (W) 353
Pomór mocy w trybie czuwania (W) 0,5
Głośność w trybie eco  (dB) 27
Obiektyw i obraz
Zoom (typ) ręczny
Zoom (krotność) 1,2
Współczynnik projekcji 0,69-0,83
Regulacja ostrości ręczna
Regulacja położenia obiektywu brak
Pamięć obiektywu nie
Korekcja geometrii obrazu pionowa
Odległość od ekranu (m):
minimalna 0,9
maksymalna 3,3
Dodatkowe rodzaje projekcji
tylna tak
odwócona tak
3D tak
Osłona obiektywu ręczna
Gniazda
HDMI tak
DisplayPort nie
D-Sub tak
Composite nie
HDBaseT nie
USB tak
LAN nie
12V tak
Obudowa
Masa (kg) 3,6
Wymiary (szer/wys/gł – mm) 380/121/277
Głośnik tak
Otwory wentylacyjne przód
Interfejs i wyposażenie
Polskie menu tak
Regulacja temperatury barwowej tak
Regulacja Gamma tak
System poprawy płynności obrazu nie
Transmisja bezprzewodowa nie
Sterowanie przez sieć nie
Transmisja audio i wideo przez USB nie
Pilot z podświetleniem

Obudowa, wyposażenie i złącza

Obudowa wpisuje się w linię projektorów BenQ. To, co można jej zarzucić, to przede wszystkim światło lampy wydobywające się z każdego otworu. Świecą pierścienie sterujące i otwory wentylacyjne. Jednocześnie wykonanie i użyte do produkcji materiały stoją na najwyższym poziomie. Plastik BenQ W1210ST ma delikatną fakturę, a o jego „wyższych” aspiracjach ma świadczyć szary front i jak w sportowych samochodach, czerwony pierścień wokół obiektywu. Projektor jest stosunkowo lekki (3,9kg) i ma nieduże rozmiary dlatego łatwo go przenosić z miejsca na miejsce. Krótki rzut pozwala stawiać go blisko ekranu, trzy regulowane nóżki ułatwiają instalację. Osłona, jak w tańszych modelach, jest ręczna, zamocowana do obudowy za pomocą sznurka.

BenQ W1210ST

BenQ W1210ST

Sterowanie jest przemyślane i wygodne. Pierścienie regulacyjne są sztywne ale przesuwają się dość ciężko więc trudno ustawić ostrość. Oś optyczna jednak nie przemieszcza się, jak to ma często miejsce w budżetowych konstrukcjach. Zasuwana klapka ma chronić nastawy przed zmianą albo pierścienie przed zabrudzeniem może też służyć zaciemnieniu. W ten sposób eliminuje się przynajmniej jeden z ze świecących otworów.

BenQ W1210ST ma dwa gniazda HDMI, w tym jedno z obsługą MHL. Wyposażony jest też w port PC. Wyjście wyzwalacza może sterować ekranem, natomiast USB służy tylko do zasilania. Podświetlany pilot jest dopracowany i łatwy w obsłudze. Projektor ma osłonę obiektywu, co nie jest regułą w tańszych produktach, osłonę pierścieni regulacyjnych i możliwość podłączenia modułu WirelessHD.

 BenQ W1210ST

Instalacja

Zakres instalacji BenQ W1210ST  wynosi od około jednego metra do trzech. Projektor ma też niewielki zoom o krotności 1,2. Brak możliwość przesunięcia osi optycznej również nie ułatwia instalacji. Ten model BenQ to po prostu sprzęt do niedużych pomieszczeń. Z odległości półtora metra pozwala wyświetlić obraz o szerokości prawie dwóch metrów dwudziestu centymetrów. Współczynnik rzutu zawiera się w granicach 0,69-0,83.

Geometria wymaga regulacji ale to standardowa przypadłość urządzeń z krótką ogniskową. Szkoda tylko że korekcja trapezowa pozwala na zmiany jedynie w pionie. Projektor nie należy do najcichszych ale też nie hałasuje zbyt mocno.

 

Testy i reprodukcja obrazu

Przestrzeń kolorów nie pokrywa w całości Rec.709 ale odtwarzany obraz po kalibracji jest bardzo przyzwoity. Średnia dE dla skali szarości wynosi 0,61, maksymalna 2,7. Czerń nie jest może zbyt głęboka ale obraz jest czytelny i kontrastowy. Kolory są naturalne, a sceny pełne szczegółów. Zastrzeżenie można mieć tylko do ostrości obrazu. Skalibrowany projektor świeci z jasnością na poziomie 60 procent maksymalnej. Równomierność rozświetlenia w przypadku tego modelu to 68 procent.

BenQ W1210ST

BenQ W1210ST

Wbudowane tryby pracy bardzo się od siebie różnią. Najjaśniejszy, Bright, pozwala uzyskać prawie 100 procent jasności podanej w specyfikacji. Jasność CLO jest niższa o niecałe trzydzieści procent. Obrazu praktycznie jednak nie daje się oglądać. Jest zielony i wszystko na ekranie wygląda jak zgniłe. Wystarczy jednak włączyć na przykład tryb Cinema, by, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystko się zmieniło. Kolory stają się dobrze zbalansowane, naturalne. Prawie nie potrzeba tu żadnej kalibracji. Jasność spada zaś o około 40 procent. Z kolei ponownie jasny tryb dla graczy jest praktycznie nieczytelny. Czarny jest w tym trybie szary, kontrast mizerny, a liter nie da się prawie rozpoznać. Nie ma tego problemu w zwykłym trybie Game. To tak, jakby producent świadomie przygotował kompletnie różne ustawienia, po to by projektor mógł być szybko uruchomiony w każdych warunkach i zastosowaniach.

 

Normalny (ANSI l.) Ekonomiczny (ANSI l.)
Bright 2152 1455
Vivid 1501 1010
Cinema 1324 898
Game 1291 865
Game (Bright) 1645 1106
Po kalibracji 1285

 

BenQ W1210ST

Osobną i szczególną uwagę należy poświęcić opóźnieniu, jakie wprowadza projektor do toru wideo. Jest nie do pobicia. Standardowo wynosi ono około 50 milisekund. Nic nadzwyczajnego ale wystarczy włączyć tryb Game, by spadło aż do 16 milisekund! To jeden z lepszych wyników na rynku. Sprawia on, że BenQ W1210ST będzie doskonałym wyborem dla każdego gracza. Gdyby jeszcze był odrobinę jaśniejszy…

 

Input lag (ms)
Bright 49,7
Vivid 49,7
Cinema 49,7
Game 16,4
Game (Bright) 16,4

BenQ W1210ST dla graczy

Za ten model BenQ trzeba zapłacić niecałe cztery tysiące złotych. Droga w stosunku do ceny urządzenia jest lampa. Jej wymiana to koszt około 900 złotych czyli prawie jedna czwarta projektora. W wartościach bezwzględnych, w porównaniu do innych urządzeń na rynku też nie jest tanio. Tańsze są lampy do Epsonów, ViewSoników czy nawet Sony HW65ES. Za to jej żywotność w trybie ekonomicznym deklarowana jest przez producenta na 7000 godzin, a skalibrowany projektor może z powodzeniem w takim trybie pracować. Urządzenie objęte jest trzyletnią gwarancją, a gwarancja na lampę wynosi 12 miesięcy.

BenQ W1210ST

BenQ W1210ST

BenQ W1210ST to projektor, który budzi jednocześnie zachwyt i niezadowolenie. Z jednej strony, wyświetla mało ostry obraz i jak to często wśród modeli o krótkiej ogniskowej bywa, o słabej geometrii z to pełen szczegółów, o ładnych, dobrze zbalansowanych kolorach i naprawdę minimalnym opóźnieniu. To doskonała propozycja dla użytkowników, którzy potrzebują sprzętu do niedużych pomieszczeń, sprzętu, który można łatwo ustawić, schować czy przenieść w inne miejsce. Pozwala z niewielkiej odległości uzyskać duży, ładny obraz i nie jest tak wrażliwy na zmianę ustawienia, jak modele UST. Owszem można mieć zastrzeżenia do poziomu zniekształceń ale i tak są one małe, jak na projektor z krótką ogniskową.