Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Epson EB-1795F

Test projektora Epson EB-1795F – przenośnie i inteligentnie

Epson EB-1795F to przenośny projektor biznesowy przeznaczony dla osób, które często zmieniają miejsce prowadzenia prezentacji. Jest lekki, ma nieduże rozmiary, zmieści się w torbie od laptopa. Jednocześnie oferuje wysokiej jakości, jasny obraz i niezłą automatykę ustawień.

 

Epson EB-1795FPodczas projektowania EB-1795F wszystko podporządkowano wygodzie transportu, instalacji i obsługi projektora w warunkach biurowych. Model ten pracuje w technologii LCD i korzysta z tradycyjnego źródła światła. Producent deklaruje jasność na poziomie 3200 ANSI lumenów. To całkiem niezła wartość, której trudno spodziewać się, patrząc na niewielkich rozmiarów obudowę. Wysoki jest także kontrast. Wynosi on 10000:1.

Średni pobór mocy w tej klasie urządzeń wynosi około 300 wat, podobnie mediana więc testowany Epson plasuje się w połowie stawki. Zainstalowana lampa powinna wystarczyć na 4 tysiące godzin pracy w trybie normalnym i około 7 tysięcy w trybie oszczędnym. To niezły wynik. EB-1795F jest dość głośny ale trudno spodziewać się optymalizacji tego parametru w tak niedużej konstrukcji. Głośną pracę potwierdzają pomiary. Testowany Epson oferuje dużą, jak na projektory biznesowe, rozdzielczość 1920×1080 pikseli. Wpływa to na lepszą jakość obrazu ale jednocześnie podnosi koszt urządzenia. Jego cena oscyluje w okolicy 7 tysięcy złotych.

 

Producent

Epson

Model

EB-1795F

Informacje www.epson.pl
Cena (z VAT) 7 200,00
Gwarancja (miesiące) 24,0
Gwarancja na lampę (miesiące) 12,0

Parametry techniczne

 
Technologia LCD
Źródło światła Lampa
Rozdzielczość (piksele) 1920×1080
Proporcje ekranu 16:9
Jasność  (ANSI) 3200
Kontrast (On/Off) 10000
Żywotność lampy (godz) 4000
Żywotność lampy tryb eco (godz) 7000
Pobór mocy (W) 295
Pomór mocy w trybie czuwania (W) 0,34
Głośność  (dB) 39
Głośność w trybie eco (dB) 30

Obiektyw i obraz

 
Zoom (typ) ręczny
Zoom (krotność) 1,2
Regulacja ostrości automatyczna
Regulacja położenia obiektywu brak
Korekcja geometrii obrazu automatyczna
Odległość od ekranu (m):  

minimalna

0,7

maksymalna

8,2

 

Obudowa

Epson EB-1795F jest urządzeniem kompaktowej wielkości. Jego obudowa ma wymiary około 20 na 30 centymetrów i niewiele ponad 4 centymetry grubości. Masa nie przekracza 2 kilogramów. Projektor dostarczany jest z dedykowana torbą ale z powodzeniem zmieści się torbie na laptopa. Wykonany jest z dobrej jakości materiałów, poszczególne elementy są dokładnie spasowane, całość sprawia wrażenie solidnej i trwałej. Przyciski na obudowie obsługuje się wygodnie, a pierścień regulacyjny powiększenia pracuje precyzyjnie.

 

Epson EB-1795F

 

 

Urządzenie zostało wyposażone w mechaniczną osłonę obiektywu zabezpieczającą optykę przed uszkodzeniem. To o wiele lepsze rozwiązanie niż osłona ręczna, która łatwo może zginąć. Wyloty powietrza umieszczono z przodu. Minimalizuje to hałas wentylatora dobiegający z obudowy. Relatywnie krótki rzut powoduje bowiem, że większość odbiorców będzie z reguły za projektorem. Minimalna odległość, z jakiej EB-1795F może wyświetlać obraz to niecały metr. Trzy regulowane nogi ułatwiają przygotowanie projektora do prezentacji.

 

Epson EB-1795F 

Wyposażenie i złącza

Sterowanie urządzeniem nie jest skomplikowane. Funkcje na obudowie są dobrze opisane. Pojedynczy pierścień służy do regulacji powiększenia. Ostrość dobierana jest automatycznie, można ją też korygować za pomocą przycisków. Dobrze, że automatyka spisuje się nieźle, bo ręczne ustawienie ostrości nie jest łatwe. Mechanizm albo nie reaguje na zbyt krótkie wciśnięcie przycisku (na obudowie bądź pilocie) albo przestawia ostrość o zbyt duży zakres.

 

Epson EB-1795F

 

Wygodny pilot ułatwia sterowanie urządzeniem. Jest poręczny, a przyciski dobrze dopasowane do ręki. Brakuje na pewno podświetlenia, które ułatwia znalezienie odpowiedniej funkcji w ciemności. Warto byłoby również wbudować w pilota wskaźnik laserowy. Byłoby to o wiele praktyczniejsze rozwiązanie niż wyświetlanie kursora. Projektor wyposażono także w głośnik ale przy tej konstrukcji nie należy od niego oczekiwać zbyt wiele.

Zestaw gniazd pozwala na podłączenie praktycznie każdego źródła sygnału. Jest tu pojedynczy port HDMI, wejście komputerowe i gniazdo kompozytowe. Wbudowany interfejs USB można użyć do przesyłania obrazów. HDMI obsługuje standard MHL, co ułatwia odtwarzanie treści z urządzeń mobilnych. Nie można podłączyć natomiast dodatkowego monitora. Zabrakło już miejsca na gniazdo wyjściowe.

 

Menu i funkcje

Menu jest przejrzyste i dobrze opisane. Potrzebne funkcje łatwo odnaleźć. Oprócz standardowych opcji regulacyjnych znalazły się także zaawansowane funkcje przydatne podczas kalibracji. Rozbudowana jest sekcja łączności bezprzewodowej. EB-1795F można wpiąć do sieci WiFi pracującej w paśmie 2,4GHz. Technologia Miracast umożliwia podłączenie do projektora urządzenia mobilnego i prezentowanie zawartości jego ekranu. Wyświetlanie dokumentów i zdjęć jest ułatwione dzięki aplikacji iProjection. Prześle ona z platformy Android bądź iOS pliki Worda, Excela czy prezentacje PowerPointa, wyświetli zdjęcia, PDF-y albo strony internetowe. Obsługa aplikacji usprawniona została szeregiem dodatkowych funkcji. Program można na przykład skonfigurować skanując kod QR czy połączyć z projektorem za pomocą funkcji NFC.

Epson EB-1795F

 

Projektor obsługuje też oczywiście interfejs MHL, który pozwala podłączyć smartfon czy tablet za pomocą kabla HDMI. Port USB w projektorze nie jest, jak to często bywa, ograniczony tylko do funkcji serwisowych. Za jego pomocą można odtwarzać obrazy, dźwięk ale jednocześnie może on posłużyć także do podłączenia myszy komputerowej. Ekran projektora można podzielić na dwie części i wyświetlać obrazy z dwu źródeł jednocześnie. Epson EB-1795F pozwala też obsługiwać prezentacje za pomocą gestów. Uruchomienie funkcji Gesture Presenter jest jednak czasami dość kłopotliwe i zamiast ułatwiać, komplikuje pracę. Funkcja nie chce się działać, informując użytkownika o nieprawidłowej instalacji projektora. Trzeba zmieniać odległość urządzenia od ekranu. A gdy instalacja już się uda, funkcja czasami nie reaguje na gesty.

 

Instalacja

Ogromna zaletą testowanego Epsona jest automatyka ustawień. Docenią to wszyscy, którzy często prowadzą prezentacje i muszą za każdym razem podłączać i konfigurować projektor. EB-1795F, oczywiście poza podpięciem przewodów, robi wszystko sam. Pionowa i pozioma korekcja zniekształceń trapezowych jest praktycznie idealna, co nie jest regułą w tego typu rozwiązaniach. Jeżeli jednak potrzebna jest modyfikacja kształtu obszaru wyświetlania można ją przeprowadzić precyzyjnie zmieniając położenia każdego z narożników obrazu. Dodatkowej ingerencji nie wymaga też najczęściej ustawienie ostrości.

Projektora nie można zaliczyć do urządzeń o ultra czy nawet krótkim rzucie ale zastosowana optyka i tak ma dość krótką ogniskową. Odległość obiektywu od ekranu wynosi od około jednego metra do ośmiu. W praktyce więc rzutnik będzie umieszczony najczęściej przed audytorium. To ważne ponieważ Epson EB-1795F, w trybie normalnym dość mocno hałasuje. Producent deklaruje odpowiednio 30 i 39 decybeli w trybach eco i normalnym, pomiary pokazują o 3-4 decybele więcej. To dużo. Ponad 40 decybeli w trybie pełnej jasności może rozpraszać, a po dłuższej chwili nawet przeszkadzać i męczyć. Domyślnie testowany Epson pracuje jednak w trybie eco. W tym przypadku hałas nie jest tak uciążliwy, a i jasność jest z reguły wystarczająca. Średnia z pomiarów głośności dla projektorów w tej kategorii, wynosi dla trybu ekonomicznego powyżej 35 decybeli, a w przypadku EB-1795F 34,3 dBA.

Minusem jest też nieduży zoom. Wartość 1,2 nie pozwala na zbyt dużą elastyczność przy instalowaniu. W przypadku określonego rozmiaru ekranu może zachodzić konieczność zmiany odległości ustawienia rzutnika. Aby urządzenie było gotowe do pracy potrzeba około 30 sekund od włączenia. Błyskawicznie można za to skończyć pokaz. Wystarczą 3 sekundy, by można było pakować projektor do dołączonej torby.

 

Epson EB-1795F

 

W EB-1795F rozbudowane są opcje transmisji bezprzewodowej. Za pomocą technologii Miracast łatwo wyświetlić zawartość ekranu urządzenia mobilnego. Aby uprościć konfigurację takiego zestawu można skorzystać z funkcji NFC. Za pomocą aplikacji iProjection łatwo transmitować z platformy Android bądź iOS pliki Worda, Excela czy prezentacje PowerPointa, wyświetlać zdjęcia, PDF-y albo strony internetowe. Projektor obsługuje też oczywiście interfejs MHL, który pozwala podłączyć smartfon czy tablet za pomocą kabla HDMI.

 

Testy i reprodukcja obrazu

Projektor raczej nie będzie używany w zestawach kina domowego, a jako multimedialny rzutnik do domowej rozrywki też może zostać zastąpiony tańszymi konstrukcjami. Tym bardziej, że wprowadzane przez urządzenie opóźnienie przyjmuje w najlepszym wypadku wartość  50,4ms. Nie jest to może dużo ale wartości powyżej 50ms nie satysfakcjonują wielu graczy. Dodatkowo reprodukcja kolorów w przypadku prowadzenia prezentacji nie jest tak istotna, o ile oczywiście nie ma drastycznych przekłamań. Większe nasycenie jest często wręcz pożądane. W przypadku EB-1795F średnia Delta E w najjaśniejszym trybie dynamicznym ma wartość powyżej 10, po kalibracji około 6, a maksymalne wartości to w tych przypadkach 18,30 i 12,5.  Kolory są więc mało naturalne. Ogólnie oddawanie barw jest jedną ze słabszych stron projektora.

 

Epson EB-1795F cie

 

Największa zmierzona jasność, w trybie dynamicznym, wynosi 2500 ANSI lumenów z kontrastem na poziomie 7000. To w zupełności wystarcza, by obraz był czytelny nawet w częściowo zaciemnionych pomieszczeniach. Po kalibracji jasność zmniejsza się do około 1900 ANSI lumenów ale tak naprawdę w przypadku zastosowań tego projektora na kalibrację chyba szkoda tracić czas. Po pierwsze trudno uzyskać satysfakcjonujące efekty, a po drugie niewiele ona wnosi. Ograniczając jasność, wręcz pozbawia projektor części atutów. Tym bardziej, że większość zapisanych w pamięci urządzenia ustawień dla poszczególnych trybów jest dobrze dobrana. Większość, poza trybem „kino”. Nazwa mogłaby sugerować, że jego włączenie przekształci projektor w model kina domowego, tymczasem na nic takiego nie można liczyć. Zbliża może trochę parametry do wymaganych wartości ale do ideału jeszcze daleko.

 

Jasność (ANSI lumen)

dynamiczny 2575
prezentacja 1910
kino 1944
sRGB 1745
po kalibracji 1940

 

Reprodukcja czerni jest do przyjęcia. Szczegóły w ciemnych partiach obrazu są dobrze widoczne. Obraz jest ostry i szczegółowy. Jednym z większych atutów projektora jest geometria obrazu. Wyświetlane krawędzie są proste zarówno, gdy ustawień dokonuje automat, jak i po ręcznej regulacji. Równomierność rozświetlenia na poziomie 81 procent plasuje Epsona EB-1795F powyżej średniej w tej klasie urządzeń. Projektor nie obsługuje obrazu 3D.

 

Input lag (ms)

dynamiczny 50,4
prezentacja 52,2
kino 52,2
sRGB 52,2

 

Podsumowanie

Epson EB-1795F to jeden z lepszych projektorów w swojej kategorii. Nie jest tani, co powoduje, że stosunek ceny do oferowanej jakości nie wypada bardzo korzystnie ale niestety za dobre rozwiązania trzeba czasami płacić. EB-1795F nie ma sobie równych jeżeli chodzi o mobilność. Mimo niewielkich rozmiarów i małej masy nie jest to jednak jedno z maleństw z LED-owym źródłem światła, a pełnoprawny projektor z tradycyjną lampą, wyświetlający obraz o całkiem sporej jasności. Ma wszystko czego potrzeba „w drodze” – zwartą, solidną obudowę, dobrą osłonę obiektywu, wygodną regulację i torbę w standardowym wyposażeniu. Mimo zastosowania w nim zwykłej lampy czas pracy w trybie ekonomicznym to imponujące 7 tysięcy godzin. Jego zalety docenią osoby spieszące z jednej prezentacji na drugą, przeprowadzające pokazy w różnych warunkach. Podłączenia Epsona dokonuje się błyskawicznie, a automatyka geometrii i ostrości konfiguruje resztę. Robi to przy tym naprawdę nieźle. Projektor jest za to dość głośny. Zwłaszcza w normalnym trybie pracy lampy hałas, jaki powoduje wentylator jest naprawdę uciążliwy. Mały jest także zakres powiększenia, co ogranicza trochę elastyczność jego instalacji.

Epson EB-1795F dostępny jest na rynku już za około 7 tysięcy złotych brutto choć sugerowana przez producenta cena jest o tysiąc złotych większa. Wystarczy poszukać. Urządzenie objęte jest dwuletnią gwarancją na projektor i roczną na lampę.