Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Epson-EH-TW9300W

Test projektora Epson EH-TW9300W – 4K w korzystnej cenie

Epson EH-TW9300W wyświetla doskonały obraz w rozdzielczości UHD, obsługuje sygnał HDR i bezprzewodową transmisję wideo 4K. Ręczne sterowanie ustawieniami zastąpiła w tym modelu mechanika

 

Epson-EH-TW9300W

Epson EH-TW9300W to tradycyjnie w przypadku Epsona projektor wykonany w technologii LCD. Jak na model kina domowego oferowana jasność jest w jego przypadku dość wysoka i wynosi 2500 ANSI lumenów.  Producent deklaruje kontrast na poziomie 1000000:1 i głośność w trybie eco wynoszącą 20 decybeli. To konstrukcja z tradycyjną lampą pobierająca ponad 350 watów mocy, co plasuje ją powyżej średniej dla tej klasy urządzeń. Źródło światła wystarcza na 3500 godzin pracy w trybie normalnym i około 5 tysięcy w trybie ekonomicznym. Cena za produkt o tak dużych możliwościach i doskonałym obrazie nie jest wygórowana i wynosi około 15 tysięcy złotych.

 

Epson-EH-TW9300W

 

Wygląd

Testowany model Epsona wykonany został z bardzo dobrych materiałów, a projekt jego obudowy jest po prostu ładny. Projektor nie należy do najmniejszych. Waży też sporo, bo ponad 11 kilogramów. Wersja wyposażona w interfejs bezprzewodowy nie ma jednak czarnego wariantu obudowy. W tym kolorze dostępny jest jedynie model TW9300. Szkoda, bo cena, wyposażenie i możliwości tego sprzętu stawiają go w rzędzie urządzeń, którym bliżej do ciemnych pomieszczeń przygotowanych specjalnie dla kina domowego niż tradycyjnych domowych salonów o jasnym wystroju, w których lepiej sprawdza się biała obudowa.

 

Producent Epson
Model EH-TW9300W
Informacje www.epson.pl
Cena (z VAT) 16 100,00
Gwarancja (miesiące) 24,0
Gwarancja na lampę (miesiące) 36,0
Parametry techniczne  
Technologia LCD
Rozdzielczość (piksele) 3840×2160
Jasność  (ANSI) 2500
Kontrast (On/Off) 1000000
Żywotność lampy (godz) 3500
Żywotność lampy tryb eco (godz) 5000
Pobór mocy (W) 355
Pomór mocy w trybie czuwania (W) 0,35
Głośność w trybie eco  (dB) 20
Obiektyw i obraz  
Zoom (typ) mechaniczny
Zoom (krotność) 2,1
Regulacja ostrości mechaniczna
Regulacja położenia obiektywu pozioma i pionowa
Korekcja geometrii obrazu pionowa
Odległość od ekranu (m):  
minimalna 1,4
maksymalna 19

 

 Wyposażenie i złącza

Automatyka wprowadzona do modelu EH-TW9300W oprócz sterowania ostrością, powiększeniem i przesunięciem obiektywu objęła również osłonę obiektywu. Nie trzeba już pamiętać o ręcznym zasłanianiu optyki ani sięgać wysoko pod sufit by zabezpieczyć szkła przed kurzem. Wystarczy uruchomić bądź wyłączyć projektor. Model ten nie ma głośnika ale tej klasy projektor współpracuje zazwyczaj z zewnętrznym zestawem audio. Cztery wejścia HDMI i jedno wyjście HDMI oraz złącze komputerowe także w zupełności wystarczają. Znalazło się tu również miejsce dla gniazda LAN i wyzwalacza, który można wykorzystać do opuszczania ekranu.

 

Epson-EH-TW9300W

 

Na szczególną uwagę zasługuje opcja bezprzewodowego przesyłania sygnału wideo WiHD. Tego typu łącze pozwala uniknąć plątaniny kabli i ułatwia połączenie w sytuacji, gdy nie można poprowadzić przewodu. Transmisja odbywa się z rozdzielczością UHD (3840×2160), z częstotliwością 30 klatek na sekundę. Zestaw Epson WirelessHD Transmitter pracuje w paśmie 60GHz. Tak wysoka częstotliwość pozwala oglądać filmy w rozdzielczości 4K ale ogranicza zasięg. Efektywna odległość gwarantująca wysoką jakość obrazu to 8 metrów. Wystarczy jednak, że pomiędzy nadajnikiem, a odbiornikiem pojawi się jakaś przeszkoda, a siła sygnału spada o połowę. Jeżeli się nie „widzą”, sygnał uda się przesłać maksymalnie na 3-4 metry. Bezprzewodowy zestaw miewa też kłopoty z synchronizacją sygnału.

Sporych rozmiarów pilot jest wygodny w obsłudze, ma dobrze rozmieszczone przyciski i oferuje bezpośredni dostęp do wielu funkcji. Jest również podświetlany.

 

Epson-EH-TW9300W

 

Instalacja

Mechaniczne sterownie optyką projektora pozwala regulować ostrość, zoom i położenie osi optycznej za pomocą pilota. Rozwiązanie wygodne pod warunkiem, że zostanie zachowana odpowiednia precyzja. Lens shit działa w zakresie +/- 96,3 procenta w pionie i +/- 47,1 procent w poziomie. O ile zoom i przesunięcie obiektywu ustawić jest łatwo, o tyle w przypadku EH-TW9300W z regulacją ostrości są kłopoty. Jej precyzyjne wyregulowanie stanowi nie lada wyzwanie. Mechanizm jest bowiem dość bezwładny. Brak wyświetlanej skali nie ułatwia zadania. Kiedy już jednak uda się wszystko dopasować, do ostrości nie można mieć zastrzeżeń poza tym, że brakuje jej trochę przy krawędziach ekranu. Dzięki mechanicznej regulacji można za to zapisać w pamięci dziesięć różnych ustawień obiektywu i przywoływać je w razie potrzeby.

 

Epson-EH-TW9300W

 

Zakres instalacji projektora jest spory. Może on znajdować się w odległości niewiele ponad metr od ekranu, jak również prawie dwadzieścia metrów. Konfigurację upraszcza dodatkowo duża wartość powiększenia. Zoom o wartości 2.1 pozwala na przykład uzyskać obraz o przekątnej 100 cali w przedziale od trzech do ponad sześciu metrów. Trzeba jednak zadbać o prawidłowe wypoziomowanie rzutnika. Epson ma jedynie pionową korekcję zniekształceń trapezowych.

W trybie ekonomicznym Epson EH-TW9300W jest naprawdę cichy. Wprawdzie pomiary wskazują więcej niż deklarowane 20 decybeli ale i tak ten model znajduje się w czołówce projektorów kina domowego. Zaskakuje trochę znacznie większa głośność w trybie normalnym. Z reguły różnica pomiędzy tymi trybami nie jest tak znacząca jak w tym przypadku.

 

 Epson-EH-TW9300W

 

Testy i reprodukcja obrazu

Wybierając Epsona EH-TW9300W trzeba pamiętać, że mimo iż przyjmuje i wyświetla obraz o rozdzielczości 4K, tak naprawdę wyposażony jest w panele LCD o tradycyjnej rozdzielczości HD. Wysoką rozdzielczość obrazu 3840×2160 pikseli uzyskuje się tu podobnie, jak w wielu modelach JVC, za pomocą przesunięcia paneli i stworzeniu w ten sposób dodatkowej klatki obrazu. Obraz jest jednak ostry i szczegółowy, a kolory bardzo dobre i naturalne. Wręcz doskonale Epson reprodukuje czarne partie obrazu. Pomiary stawiają go nawet przed uznawanymi za wzór w tej kategorii modelami JVC. Średnia dE po kalibracji przyjmuje wartości poniżej jedności, maksymalna mniej niż 1,5. Dla palety kolorów, wartości te wynoszą odpowiednio 1,79 i 4,69. Największe rozbieżności występują do 25 procent nasycenia barwy czerwonej. Pozostałe barwy podstawowe i pochodne udaje się skalibrować prawie idealnie. Obraz jest też dość równomiernie rozświetlony. Warto natomiast powyłączać wszystkie opcje poprawiające wyświetlanie. Każda oprócz zalet ma też swoje wady, a projektor doskonale radzi sobie bez żadnych polepszaczy.

 

Jasność (ANSI lumen)
dynamiczny 2456
jasne kino 1133
naturalny 1144
kino 570
kino cyfrowe 740
po kalibracji 1064

 

Swoje duże możliwości projektor pokazuje także podczas wyświetlania obrazów HDR, które wyglądają naprawdę nieźle. Dzieje się tak dzięki dość wysokiej jasności i jednoczesnemu wyświetlaniu głębokich czerni, bez utraty szczegółów w ciemnych partiach. Trochę przeszkadza wtedy większa głośność związana z przełączeniem lampy w tryb normalny, który dostarcza odpowiedniej ilości światła do uzyskania najlepszego efektu.

 

Epson-EH-TW9300W przestrzeń REC 709

Epson-EH-TW9300W przestrzeń Rec2020

 

Epson EH-TW9300W zadowoli także graczy. Mimo braku dedykowanego trybu, najmniejsza zmierzona wartość opóźnienia wynosi w jego przypadku 27,6 milisekundy. To z powodzeniem wystarcza nawet zaawansowanym graczom. Te same wartości opóźnienia rejestruje się również dla trybu bezprzewodowego. Projektor obsługuje również obraz 3D. Producent nie dołącza jednak do tego modelu okularów.

 

Input lag (ms)
dynamiczny 27,6
jasne kino 28,3
naturalny 27,9
kino 114,4
kino cyfrowe 30,8

 

Podsumowanie

Projektor objęty jest 24 miesięczną gwarancją. Gwarancja na lampę jest jeszcze dłuższa, bo 36-cio miesięczna. Za ten model trzeba zapłacić około 16 tysięcy złotych. W tej cenie trudno jest znaleźć lepsze urządzenie. Od Epsona korzystniej prezentują się na przykład produkty JVC ale za nie trzeba zapłacić minimum dwa razy tyle. Są też modele Sony ale konstrukcje z nieinterpolowanym 4K to wydatek ponad 40 tysięcy złotych. Tymczasem Epson EH-TW9300W oferuje naprawdę fajny obraz, bardzo dobre, naturalne kolory, jeszcze lepszą reprodukcję czerni, wyświetla 4K i ma niezły HDR. Sprawdzi się też podczas grania. Za o wiele, wiele mniej. Jego minusem jest kłopotliwa regulacja ostrości i spora, jak na projektor kina domowego, różnica głośności pomiędzy trybami eco i normal, a ten drugi tryb jest wręcz niezbędny do dobrego wyświetlania obrazów o wysokim zakresie dynamiki. Tyle, że tak naprawdę to drobiazgi.

[29.08.2017] – Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku (EISA) przyznało projektorowi EH-TW9300W nagrodę dla najlepszego projektora do kina domowego w edycji 2017-2018 tego wyróżnienia