Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Epson EH-LS100

Test projektora Epson EH-LS100

Epson EH-LS100 to projektor nieco inny, niż najpopularniejsze ostatnio konstrukcje 4K z nowymi przetwornikami DLP. Zamiast wysokiej rozdzielczości Epson proponuje użytkownikom wysoką jasność. Do tego ultrakrótki rzut i laserowe źródło światła, które wydłuża znacząco czas użytkowania.

Epson EH-LS100Ten model Epsona oferuje jasność na poziomie 4000 ANSI lumenów. Tradycyjnie, jak w przypadku Epsona zastosowano w nim technologię LCD. Tutaj z panelami o rozdzielczości 1920×1200. Dzięki laserowi żywotność źródła światła w trybie ekonomicznym szacowana jest na 30000 godzin. Zakładając, że projektor będzie uruchomiony przez 8 godzin dziennie (producent proponuje ten model jako zastępstwo dla telewizora) oznacza to bezobsługową pracę przez ponad 10 lat i prawie 8 lat w trybie wysokiej jasności. To naprawdę dużo czasu. Wysoka jasność okupiona jest jednak sporym zapotrzebowaniem na energię. EH-LS100 pobiera ponad 420 watów mocy. Jest też jednym z głośniejszych urządzeń w tej kategorii projektorów.

 

 

Epson EH-LS100

 

Obudowa

Epson EH-LS100 to dopracowany produkt. Uwagę zwracają precyzyjne wykonanie i dobre materiały. Nic dziwnego skoro projektor ma zajmować centralne, często wyeksponowane miejsce w salonie zastępując odbiornik telewizyjny. Ten model Epsona jest też dość duży i ciężki. To jednocześnie wada i zaleta. Przeciętna szafka pod telewizor ma maksymalnie 40 centymetrów głębokości. Nawet przysunięty bezpośrednio do ściany projektor, będzie wystawał poza jej krawędź, narażając urządzenie na przypadkowe potrącenia i przesunięcia. Spowodują on automatycznie zniekształcenie obrazu. Cięższy projektor trudniej poruszyć ale większa masa utrudnia za to dostęp do gniazd wejściowych. Najważniejsze wejścia HDMI znalazły się bowiem poza specjalną osłoną, poniżej krawędzi obudowy. Żeby z nich skorzystać trzeba unieść projektor do góry. Podobnie jest z gniazdem zasilającym, które dodatkowo umieszczono na innej ścianie. Najlepiej więc zdecydować się na mocowanie sufitowe, podłączyć od razu wszystkie źródła sygnału, skonfigurować system audio i więcej do projektora nie zaglądać.

 

Epson EH-LS100

 

Z drugiej strony umieszczenie portów HDMI w innym miejscu niż reszty gniazd jest dziwne. EH-LS100 wyposażono bowiem w wygodną, choć nieco delikatną osłonę, pod którą znalazły się wszystkie pozostałe wejścia. Specjalnie wyprofilowana w tym miejscu obudowa ułatwia dodatkowo wyprowadzenie przewodów. Równie zaskakujące jest umieszczenie dźwigni regulacji ostrości pod klapką osłony filtra.

 

 

Epson EH-LS100

 

Trzy regulowane nóżki mają za zadanie ułatwić ustawienie projektora. Brakuje za to osłony obiektywu. Taki dodatkowy element zabezpieczający zawsze się przydaje. Znalazło się za to miejsce na mocowanie linek zabezpieczających przed kradzieżą.

 

Producent Epson
Model EH-LS100
Informacje www.epson.pl
Cena (z VAT) 13 300,00 zł
Cena lampy (z VAT) n.d.
Gwarancja (miesiące) 60,0
Gwarancja na lampę (miesiące) 60,0
Parametry techniczne  
Technologia LCD
Rozdzielczość obrazu (piksele) 1920×1200
Rozdzielczość przetwornika (piksele) 1920×1200
Źródło światła Laser
Jasność  (ANSI) 4000
Kontrast (On/Off) 2500000
Żywotność lampy (godz) 20000
Żywotność lampy tryb eco (godz) 30000
Pobór mocy (W) 423
Pomór mocy w trybie czuwania (W) 0,5
Głośność w trybie eco  (dB) 30
Obiektyw i obraz  
Zoom (typ) mechaniczny
Zoom (krotność) 1,35
Współczynnik projekcji 0,27-0,37
Regulacja ostrości ręczna
Regulacja położenia obiektywu brak
Korekcja geometrii obrazu pozioma i pionowa
Odległość od ekranu (m):  
minimalna 0,4
maksymalna 0,8
Dodatkowe rodzaje projekcji  
tylna tak
odwócona tak
3D nie
Osłona obiektywu brak
Gniazda  
HDMI tak
DisplayPort nie
D-Sub tak
Composite tak
HDBaseT nie
USB tak
LAN tak
12V nie
Obudowa  
Masa (kg) 11
Wymiary (szer/wys/gł – mm) 494/188/437
Głośnik tak
Otwory wentylacyjne bok
Interfejs i wyposażenie  
Polskie menu tak
Regulacja temperatury barwowej tak
Regulacja Gamma tak
System poprawy płynności obrazu nie
Transmisja bezprzewodowa tak
Sterowanie przez sieć tak
Transmisja audio i wideo przez USB tak
Pilot jest

 

Wyposażenie i złącza

Projektor wyposażono w dość rozbudowany zestaw gniazd. Epson umieścił w tym modelu trzy porty HDMI w tym jedno z MHL, szereg gniazd USB, wejście i wyjście audio, wideo oraz wejście i wyjście komputerowe. Pozwala to na jednoczesne podpięcie kilku źródeł sygnału – odtwarzacza, komputera czy konsoli. EH-LS100 oferuje też możliwość podłączenia modułu bezprzewodowego oraz bezpośredniego wpięcia do kablowej sieci LAN.

Pilot dołączony do projektora nie spełnia standardów sprzętu „salonowego”. Bliżej mu do zastosowań biurowych. To element wymagający dopracowania jeżeli projektor ma zająć w domu miejsce odbiornika telewizyjnego. Dodatkowo mimo, że sterownik leży pewnie w dłoni to przyciski mogłyby być większe.

Głośnik, w który wyposażono projektor odtwarza wyraźny i dobrze brzmiący dźwięk prawie w całej skali głośności. Jedynie przy maksymalnym wzmocnieniu zaczyna szwankować. Nie ma też co liczyć na basy. Jeżeli ktoś oczekuje wyższej jakości dźwięku powinien korzystać z zewnętrznego zestawu nagłaśniającego.

 

Menu i funkcje

Menu, w które wyposażony został Epson EH-LS100 to prawie standardowy projekt Epsona. Jest intuicyjne, logicznie podzielone, nie ma zbyt zagłębionych funkcji. Można w nim znaleźć na przykład pełną regulację zniekształceń trapezowych, łącznie z korekcją ugięć poduszkowych krawędzi obrazu. Narzędzia do kalibracji potrzebne w modelach kina domowego zostały jednak uproszczone. Dla przykładu temperaturę barwową podzielono na przedziały bez informacji, jakich rzeczywistych wartości dotyczą. Uproszczony mechanizm regulacji gammy został potraktowany w ten sam sposób. Dobrze, że w tym drugim przypadku parametr można regulować również ręcznie. Przydałby się też mechanizm dostosowania zbieżności paneli.

O uniwersalności tego modelu Epsona świadczą dodatkowe funkcje. Ekran można na przykład podzielić na dwie części i wyświetlać na każdej obraz z innego źródła. Wskaźnik ekranowy może się przydać w zastosowaniach biznesowych, chociaż jest to typowe rozwiązanie Epsona polegające na sterowaniu znacznikiem za pomocą przycisków na pilocie. Mało wygodne. Co innego funkcja PCFree, która pozwala na odtwarzanie obrazów, dźwięku i filmów z zewnętrznego nośnika USB, wpiętego bezpośrednio do projektora. Bez użycia komputera. Projektorem można też sterować za pośrednictwem sieci lokalnej.

 

Epson EH-LS100

 

Instalacja

Projektor można umieść w odległości od 40 do 80 centymetrów od ekranu. To odległość do obiektywu więc obudowa będzie odsunięta jedynie o kilka do około 40 centymetrów. Przy współczynniku rzutu 0,27 do 0,37 pozwala to uzyskać obraz o maksymalnej przekątnej około 130 cali. Zakup telewizora w podobnym przedziale cenowym, który miałby choć zbliżoną przekątną jest na razie raczej mało prawdopodobny.

Powiększenie obrazu uzyskiwane jest jedynie w sposób cyfrowy, a regulacja ostrości mogłaby być łatwiej dostępna. Bardzo przydają się mechanizmy korekcji trapezowej choć mimo możliwości precyzyjnej regulacji krawędzie ekranu są nieregularnie pofalowane. Nie do wyregulowania. Niby zniekształcenia są minimalne i nie rzucają się bardzo w oczy w trakcie odtwarzania materiału wideo, ale jednak widać je w czasie wyświetlania materiałów biurowych, arkuszy, tabelek, wykresów – zwłaszcza o ciemnej kolorystyce albo w ciemności na jasnych scenach.

Epson EH-LS100 to dość głośny projektor. Być może podczas pracy w ciągu dnia, gdy szum tła jest dość duży nie będzie to przeszkadzało ale w nocy albo w dedykowanym do oglądania filmów pomieszczeniu bardzo szybko zacznie przeszkadzać.

 Epson EH-LS100

 

Testy i reprodukcja obrazu

Precyzyjna kalibracja projektora nie jest prosta. Wyświetlane kolory są przyzwoite w średnich i jasnych partiach ekranu, znacznie słabsze w ciemnych. Zakres barw możliwych do odtworzenia przez ten model odbiega od przestrzeni REC 709. Brakuje odcieni czerwonego za to więcej jest barw niebieskich. Punkt bieli po kalibracji oddany jest dość dobrze. Wbrew temu, co widnieje w dokumentacji, ze względu na płytką czerń za mało jest kontrastu. To wynik dużej jasności projektora i możliwości pracy w oświetlonych pomieszczeniach. Coś za coś. Efektem jest także brak szczegółów w ciemnych partiach scen. dE dla odcieni szarości wynosi około 1,5. Nieźle.

 

Epson EH-LS100

 

Kalibracja powoduje spadek jasności mniej więcej do połowy wartości specyfikacji. Jeżeli więc odbiorcy zależy na wysokiej jakości obrazu musi się liczyć z tym, że ekran będzie znacznie ciemniejszy. W firmowych trybach pracy jest jaśniej ale za to kolory są gorsze. Tryb ECO oznacza spadek jasności o około 20 procent.

Obraz jest ostry na całej powierzchni ekranu. Szczegóły poza ciemnymi partiami są wszędzie dobrze widoczne. Równomierność rozświetlenia wynosi 73 procent. Przydałaby się możliwość regulacji zbieżności paneli. Epson EH-LS100 nie obsługuje też trybu 3D. Szkoda. Input lag w każdym trybie pracy wynosi około 50 milisekund. Da się pograć choć nie jest to rewelacyjny wynik. Amatorom wystarczy, profesjonalnym graczom nie.

 

Epson EH-LS100

 

Podsumowanie

Epson EH-LS100 ma swoje zalety i oczywiście wady. Można na przykład odnieść wrażenie, że producent nie jest jeszcze do końca przekonany w jakim segmencie chciałby uplasować to urządzenie, czy jako domowy sprzęt multimedialny, czy może model zbliżony do zastosowań biznesowych, i dopiero bada nastawienie rynku. Wynika z tego też brak konsekwencji w projektowaniu i wykonaniu poszczególnych elementów systemu.

Projektor mógłby być trochę mniejszy i zużywać mniej energii. Ponad 400 watów (:)) poboru mocy to sporo. Użytkownik dostaje jednak za to ponadprzeciętną w tej kategorii urządzeń jasność. Dzięki niej pro EH-LS100 naprawdę może zastąpić odbiornik telewizyjny. Wyświetlany za jego pomocą obraz jest czytelny przy sztucznym oświetleniu i w dzień. Nie ma nawet potrzeby zasłaniania okien. Dzięki zastosowaniu ultrakrótkiej ogniskowej ten model można zainstalować bardzo blisko ekranu. Najlepiej na suficie.

Laser użyty jako źródła światła powoduje, że nie trzeba się też martwić o zużycie lampy. Czas bezobsługowej pracy jest w przypadku EH-LS100 naprawdę długi. W parze z tym idzie również wydłużona do 60 miesięcy gwarancja – na urządzenie i na źródło światła. I to wszystko w cenie niewiele ponad 10 tysięcy.