Odbywające się co roku w Las Vegas Targi Elektroniki Użytkowej CES to doskonała okazja na prezentację najnowszych rozwiązań, technologii i produktów. Projektory na CES 2019 nie stanowią na pewno głównego nurtu ale wielu producentów tego sprzętu pokazało swoje projekty na ten rok. To najczęściej laserowe modele z krótkim rzutem, które mają zastąpić odbiornik telewizyjny albo urządzenia z kategorii lifestyle’owej.
Laserowy projektor UST od LG
LG to nie tylko telewizory. Producent ekranów OLED pokazał w Las Vegas projektor o rozdzielczości 4K, przeznaczony do kina domowego i zasilany laserowym źródłem światła. Model ten wyróżnia się również ultrakrótkim rzutem. LG CineBeam HU85L to następca ubiegłorocznego HU80. Projektor wyświetla obraz o rozdzielczości 3840×2160 punktów i przekątnej 100 cali z odległości niecałych 10 centymetrów od ekranu. Oferuje przy tym jasność 2500 ANSI lumenów. Obsługuje też standard HDR10. Po dołączeniu pilota Magic Remote może pracować, jako platforma SmartTV.
Trwałość źródła światła określona została na 20 000 godzin, a maksymalna przekątna obrazu, jaką jest w stanie wyświetlić projektor wynosi 120 cali z odległości mniejszej niż 20 centymetrów. Konfigurację obrazu ułatwia 12-punktowy mechanizm korekcji zniekształceń trapezowych. Wbudowane stereofoniczne głośniki uniezależniają użytkownika od zewnętrznego systemu nagłośnienia. Projektorem i platformą SmartTV można sterować za pomocą komend głosowych. Ułatwia to Magic Remote, który wyposażony został w mikrofon. Pilot reaguje też na gesty.
CineBeam HU85L dzięki zastosowaniu lasera i przyzwoitej jasności, po użyciu odpowiedniego ekranu może zastąpić tradycyjny odbiornik TV. Za ten model LG otrzymało na tegorocznych targach nagrodę CES 2019 Innovations Award. Cena projektora nie jest jeszcze znana.
Laser i lifestyle w wykonaniu Optomy
Projektor Optomy nie ma jeszcze nawet oficjalnej nazwy. Urządzenie bazuje na technologii DLP. Zaprezentowany na CES model ma konkurować z telewizorami dzięki jasności 3000 ANSI lumenów uzyskanej z laserowego źródła światła. Oferuje rozdzielczość 4K. Producent deklaruje jego kontrast na pozio.mie 2000000:1 i potwierdza obsługę standardów HDR10 i HLG. Projektor wyświetla obraz o przekątnej 120 cali z odległości kilkunastu centymetrów. Ten model wyposażony został również wysokiej jakości, zintegrowany soundbar.
Projektor obsługuje transmisję bezprzewodową i bazującą na Androidzie platformę SmartTV. Po połączeniu z siecią współpracuje z Google Assistant i Aleksą. Jest też zgodny z usługą IFTTT (if this, then that). Tak, jak w przypadku LG cena na ten model Optomy nie została jeszcze ustalona.
Projektory „lifestylowe” to ostatnio coraz popularniejsza kategoria urządzeń. To zazwyczaj nieco większe modele przenośne, które oferują z reguły „coś więcej” niż tylko możliwość wyświetlania obrazu. Wyposażone są z reguły w LED-owe źródła światła, niezły głośnik, umożliwiają bezprzewodowe odtwarzanie dźwięku ze smartfonów i dobrze „wyglądają”. Do tej klasy należy na przykład testowany przez nas ostatnio XGIMI CC Aurora. Podobny produkt przygotowała Optoma.
Optoma UHL55 to niewielki, łatwy w instalacji i obsłudze przenośny projektor LED. Ten model wyświetla obraz 4K z kontrastem 250000:1 i jasnością 1500 ANSI lumenów. Wyposażono go w koło kolorów RGBB. Obsługuje standard HDR10 i ma mechanizmy automatycznej regulacji ostrości, zniekształceń trapezowych i automatyczną osłonę obiektywu. UHL55 ma wbudowany interfejs Wi-Fi, Bluetooth i niezły głośnik stereo. Może pracować jako bezprzewodowy głośnik dla różnych urządzeń mobilnych. Korzysta z bazującej na Androidzie platformy SmartTV, współpracuje z Aleksą, asystentem Google i jest zgodny z IFTTT. Projektor wyróżnia się też wygodnym uchwytem służącym do przenoszenia. Cena Optomy UHL55 ustalona została na poziomie prawie 1600 dolarów.
Nowości ViewSonica
Projektory na CES 2019 to także modele ogólnego przeznaczenia. ViewSonic LS700-4K i LS700HD to laserowe rzutniki o jasności na poziomie 3500 ANSI lumenów. Różnią się jedynie rozdzielczością obrazu. Pierwszy wyświetla 3840×2160 punktów (UHD), drugi 1920×1080 punktów (FullHD). Te urządzenia DLP o tradycyjnym rzucie i współczynniku powiększenia 1,3 mogą być instalowane pod dowolnym kątem.
Wersja 4K obsługuje standard HDR10 i ma zintegrowaną platformę SmartTV pozwalającą na bezpośrednie odtwarzanie strumieni video z internetu. Model FullHD wyposażony został za to w tryb pracy z małym opóźnieniem idealnym do grania. Obydwa wyświetlają obraz 3D.
Portfolio produktów ViewSonica uzupełniły też nowe modele z serii X: X10-4K i X1000-4K. Obydwa to projektory DLP wyświetlające obraz 4K. Przeznaczone są do szeroko rozumianej domowej rozrywki. Obsługują HDR10 i mają mechanizmy interpolacji ruchu. Współpracują z asystentem Amazona i Google, mają wbudowaną platformę SmartTV bazującą na Androidzie. Zastosowane w nich LED-owe źródła światła gwarantują pracę przez 30 000 godzin.
Na tym kończą się podobieństwa. X10-4K to model lifestylowy z wygodnym uchwytem, nieduży i poręczny. Oferuje jasność 2400 ANSI lumenów, łączność Wi-Fi i Bluetooth. Ma wbudowany wysokiej jakości głośnik Harman/Kardon. X1000-4K to model z ultrakrótkim rzutem i jasnością rzędu 2200 ANSI lumenów. Także i tutaj znalazło się miejsce dla głośników Harman/Kardon. Wysokiej jakości soundbar zdecydowanie wykracza poza to, co można zazwyczaj spotkać w projektorach. X10 wyceniany jest na 1500 dolarów, a X1000 na 1800 czyli odpowiednio około 5600 złotych i 6700 złotych.