Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Epson WirelessHD

Test transmitera bezprzewodowego Epson WirelessHD

OcenaEpson WirelessHD Transmitter dołączany jest do niektórych modeli projektorów Epsona. Ze względu na wysokie pasmo częstotliwości pracy rozwiązanie to ma swoje wady i zalety.

Jako źródło sygnału podczas testu modułu Epson WirelessHD zastosowaliśmy komputer, konsolę Xbox 360, odtwarzacz sieciowy Zappiti dla materiału 4K oraz dekoder telewizji naziemnej DVB-T Arriva. Zasięg sprawdzaliśmy w warunkach zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy, a więc pomieszczeniach mieszkalnych, z działającymi przez cały urządzeniami domowymi i funkcjonującą w pasmach 2,4GHz oraz 5Ghz infrastrukturą sieci Wi-Fi. Ideą bezprzewodowego przesyłania sygnału HDMI jest możliwość tworzenia połączeń w miejscach, w których ułożenie przewodów jest niemożliwe bądź niewskazane, dlatego transmisja powinna działać przynajmniej w obrębie jednego pomieszczenia, a najlepiej gdyby nadajnik odbiornik mogły być przedzielone ścianą bądź znajdować się na różnych kondygnacjach.

 

Epson WirelessHD
Epson WirelessHD – panel przedni

 

Budowa

Epson WirelessHD Transmitter to dodatkowy moduł, w który wyposażane są niektóre modele projektorów tego producenta. Można go znaleźć na przykład w TW6700W czy TW9300W i wszystkich innych z oznaczeniem „W”. W projektor wbudowany jest fabrycznie bezprzewodowy odbiornik, a nadajnik to zewnętrzne urządzenie. W nadajniku znalazło się miejsce na 4 porty HDMI 1.4a. Jest też wyjściowe gniazdo HDMI umożliwiające podpięcie odbiornika sygnału bezpośrednio do nadajnika oraz cyfrowe, optyczne gniazdo do podłączenia zestawu audio. Przycisk na obudowie bądź pilocie pozwala przełączać nadajnik pomiędzy odbiornikiem  lokalnym i zdalnym. Umieszczone z boku złącze USB może posłużyć jako źródło energii, na przykład do ładowania okularów 3D. Na obudowie znajduje się też selektor źródła sygnału. Wyboru można też dokonać oczywiście za pomocą pilota.

Epson WirelessHD
Epson WirelessHD – gniazda wejściowe

 

Obudowa przystosowana jest właściwie tylko do postawienia w pozycji poziomej. Nietypowy kształt raczej uniemożliwia, a na pewno mocno utrudnia, umieszczenie czegoś na obudowie nadajnika. To zamierzone działanie, które miało najprawdopodobniej zabezpieczyć nadajnik przez przysłanianiem przez różne przedmioty. WirelessHD jest bowiem bardzo wrażliwy na przeszkody w torze przesyłania sygnału.

Epson WirelessHD
Epson WirelessHD – dodatkowe gniazdo HDMI i zasilający port USB

 

Funkcjonalność

To wersja projektora determinuje obsługiwaną przez transmiter rozdzielczość. Dla modelu TW9300W to oczywiście 4K (3840×2160) z częstotliwością 30 klatek na sekundę. Zestaw Epson WirelessHD Transmitter pracuje w paśmie 60GHz i ma wszystkie wady i zalety tej klasy urządzeń. Dzięki wysokiej częstotliwości pracy transmitera, na TW9300W można oglądać filmy w rozdzielczości 4K, jednocześnie ta częstotliwość znacząco ogranicza zasięg. Producent deklaruje maksymalnie 10 metrów i to w linii wzroku. Wyklucza to jakiekolwiek przeszkody. Efektywna odległość gwarantująca wysoką jakość obrazu to 8 metrów, o ile nadajnik i odbiornik „widzą się”. Wystarczy jednak stanąć pomiędzy nimi, a siła sygnału spada o połowę. Jeżeli znajdują się poza linią wzroku, sygnał uda się przesłać na 3-4 metry, czasami nieco więcej w zależności od rodzaju przeszkód. Nie ma szans, aby nadajnik i odbiornik znajdowały się w innych pomieszczeniach.

Epson WirelessHD
Epson WirelessHD

 

Produkt Epsona miewa też kłopoty z synchronizacją sygnału. Czasami trzeba przełączać się pomiędzy źródłami, w ekstremalnej sytuacji podłączyć źródło sygnału do innego portu. To także sposób na braki fonii. Kiedy już się zestaw się zsynchronizuje wszystko działa bez najmniejszego problemu. Na plus należy zaliczyć natomiast to, że w torze wideo występują naprawdę minimalne opóźnienia. To, między innymi efekt braku kompresji przesyłanego sygnału. W rezultacie zestaw może być z powodzeniem używany przez graczy.

 

 

Producent Epson
Model WirelessHD Transmitter
Cena ——-
Parametry  
Częstotliwość pracy 60GHz
Max rozdzielczość 2D 4K2K/30
Max rozdzielczość 3D 1080p/24
Audio AC-3, DTS
Gniazda wejściowe 4xHDMI 1.4a
Gniazda wyjściowe 1xHDMI 1.4a
Gniazdo przelotowe 1xHDMI 1.4a
Kompresja brak
Opóźnienie (ms) 1
Deklarowany zasięg na otwartej przestrzeni (m) 10
Deklarowany zasięg  w budynku (m) 2
Wymiary nadajnika (mm) 173x160x65
Wymiary odbiornika (mm) wbudowany
Testy  
Maksymalny zasięg na otwartej przestrzeni (m) 10
Efektywny zasięg na otwartej przestrzeni (m) 8
Maksymalny zasięg poza linią wzroku (m) 4
Efektywny zasięg poza linią wzroku (m) 3

 

 

 

Epson WirelessHD
Epson WirelessHD – przełącznik źródeł

 

W przypadku tej konstrukcji Epsona trudno mówić o elastyczności instalacji bowiem produkt przypisany jest na stałe do konkretnych modeli projektorów. Nie ma natomiast najmniejszego problemu z różnymi kategoriami nadajników – konsolami, odtwarzaczami czy dekoderami telewizji. Jakość przesyłanego sygnału jest bardzo dobra. Dodatkowo utrzymuje się ona dość długo w miarę pogarszania się warunków transmisji. Dopiero, gdy sygnał jest już naprawdę kiepskiej jakości obraz szybko całkowicie zanika.