Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Vivitek Qumi Q3 Plus

Test Vivitek Qumi Q3 Plus

Vivitek Qumi Q3 Plus to kolejny mobilny projektor Viviteka wykonany w technologii DLP. Ten model oferuje rozdzielczość 1280×720 punktów, a źródłem światła w jego przypadku są diody LED. W rezultacie żywotność źródła światła wynosi aż 30 000 godzin. To więcej niż w przypadku projektorów laserowych. Deklarowana jasność Q3 Plus to 500 ANSI lumenów. Urządzenie oferuje kontrast na poziomie 5000:1.

Vivitek Qumi Q3 Plus jest kolejnym z popularnej serii mobilnych urządzeń Viviteka. Można nawet zadać sobie pytanie, po co producent oferuje tyle podobnych, niewiele różniących się od siebie modeli. Testowany przez nas ostatnio Qumi Q38 ma wyższą rozdzielczość ale bardzo podobną jasność, a w portfolio producenta są jeszcze Qumi Q6 i Qumi Q8. Te ostatnie modele mają inaczej zaprojektowaną obudowę, są pozbawione na przykład osłon obiektywu ale oferują większą jasność. Są również droższe, choć objęte dłuższą gwarancją. Testowany Vivitek zużywa 36 watów mocy, a zasilacz w jego przypadku usunięty został z obudowy. Q3 Plus jest jednocześnie dość hałaśliwy. Producent deklaruje maksymalną głośność tego projektora na poziomie 33 decybeli.

Obudowa

Konstrukcyjnie i z wyglądu projektor niewiele różni się od swojego większego odpowiednika. Wykonany jest równie precyzyjnie i z bardzo dobrych materiałów. Pozbawiony został natomiast sterowania na obudowie. Wszystkie operacje związane z obsługą trzeba wykonywać za pomocą pilota. Vivitek Qumi Q3 Plus wyposażony został w zintegrowaną baterię o pojemności 8000mAh. Wystarcza ona teoretycznie na dwie godziny pracy. Projektor ma naprawdę nieduże rozmiary. Jego szerokość to niewiele ponad 17cm, a wysokość mniej niż 3cm. Masa natomiast to około 460 gramów.

Vivitek Qumi Q3 Plus

Podobnie jak Q38, Q3 Plus nie ma regulowanych nóżek. Ma za to prostą, odginaną podstawę, która w założeniu ma służyć regulacji konta wyświetlania. Jednak, tak jak w większym modelu nie spisuje się zbyt dobrze. Zastosowanie mechanicznej osłony obiektywu eliminuje ryzyko jej zgubienia. Takie rozwiązanie jest też bardzo wygodne w trakcie transportu. Ten model Viviteka ma wbudowany moduł WiFi oraz złącze Bluetooth. Producent nie przewidział żadnych zabezpieczeń przeciw kradzieży.

Wyposażenie i złącza

Pilot dołączony do projektora ma niewielkie wymiary, jest wygodny w obsłudze i wygodnie leży w dłoni. Mimo, że liczba przycisków została ograniczona do minimum, to znalazły się na nim te najważniejsze, między innymi do przełączania źródła obrazu. To nie zawsze jest standardem, a bardzo ułatwia pracę. Z drugiej strony sterownik działa bardzo słabo. Pilot ma niewielki zasięg i trzeba dokładnie celować czujnik podczerwieni, by projektor zareagował. To bardzo przeszkadza w pracy ponieważ sterowanie za pomocą pilota jest jedynym dostępnym.

Vivitek Qumi Q3 Plus
Vivitek Qumi Q3 Plus

Mimo niewielkich rozmiarów w projektorze znalazło się miejsce na głośnik. Niestety nie obsługuje on technologii Bluetooth i nie może posłużyć jako bezprzewodowy głośnik, na przykład dla smartfona. Producent wyposażył swoje urządzenie wejście HDMI oraz interfejs USB. Ten drugi może posłużyć do podłączenia zewnętrznego nośnika, z którego można bezpośrednio odtwarzać filmy, muzykę i oglądać zdjęcia. Nie ma tu gniazda LAN ani portu komputera ale jest za to slot kart MicroSD.

Menu i funkcje

Vivitek Qumi Q3 Plus działa pod kontrolą Androida 4.4. Wydawałoby się więc że nie powinien mieć problemu z obsługą polskiego języka. Tymczasem, o ile polecenia związane z systemem są po polsku, to nakładka nie została już spolszczona. Q3 Plus wyposażony został w 1 gigabajt pamięci RAM oraz 8GB pamięci na dane.

Jak większości projektorów tej kategorii, Vivitek nie oferuje wielu funkcji regulacyjnych. Interfejs pozwala właściwie tylko na zmianę temperatury barwowej. Nie można zmieniać parametru gamma, nie ma systemu poprawy płynności obrazu. Platforma Androida gwarantuje natomiast dostęp do odtwarzacza, który pozwala na transmisję audio i wideo przez interfejs USB. Możliwe jest także odtwarzanie multimediów za pomocą sieci bezprzewodowej i interfejsu Bluetooth.

Vivitek Qumi Q3 Plus

Instalacja

Niewielkie rozmiary i masa to jednocześnie wada i zaleta projektora. O ile małe gabaryty ułatwiają przenoszenie, o tyle powodują, że urządzenie jest bardzo niestabilne po ustawieniu. Wystarczy sztywniejszy przewód HDMI, by projektor nie chciał stanąć tak, jak nam na tym zależy.

Urządzenie nie ma regulacji powiększenia. Współczynnik projekcji w przypadku tego modelu wynosi 1,66. Minimalna odległość od ekranu to 70 cm, a maksymalna ponad 3,5 m. Maksymalna przekątna obrazu jaki jest w stanie wyświetlić to około 100 cali. Regulacja ostrości przeprowadzana jest za pomocą pilota. Korekcja zniekształceń trapezowych działa automatycznie ale tylko w płaszczyźnie pionowej. Vivitek Qumi Q3 Plus ma otwory wentylacyjne umieszczone z boku. Trzeba to uwzględnić w trakcie ustawiania projektora, ponieważ pracuje on dość głośno. Generowany przez projektor hałas bardzo szybko zaczyna przeszkadzać.

Testy i reprodukcja obrazu

Pomiar maksymalnej jasności pokazuje, że o wartościach podawanych w dokumentacji nie ma co nawet marzyć. Maksymalne wartości to około 40 procent tego, co obiecuje producent. Podobnie było w przypadku Q38. Jasność CLO odpowiada natomiast jasności światła barwnego. Q3 Plus wyświetla bardziej kontrastowy obraz od swojego większego odpowiednika. Dzieje się tak za sprawą lepszej reprodukcji czerni. W przypadku tego modelu jest ona zdecydowanie mniej prześwietlona. Równomierność rozświetlenia oscyluje w granicach 96 procent.

Średnia dE dla skali szarości wynosi nieco ponad 4, maksymalna aż 11. Dla barw to odpowiednio 7 i 12. Przestrzeń kolorów Rec.709 pokryta jest praktycznie w całości. Tradycyjnie dla światła LED-owego najwięcej jest odcieni niebieskich, czerwonych i magenty. Brak funkcji regulacji obrazu nie jest problemem. Po pierwsze to nie sprzęt kina domowego, od którego oczekuje się najwyższej jakości wyświetlania, a po drugie fabryczne tryby dobrane są nadzwyczaj dobrze.

Vivitek Qumi Q3 Plus nie jest natomiast najlepszym projektorem do wyświetlania obrazu komputerowego. Czcionki w dokumentach czy arkuszach kalkulacyjnych są mało czytelne. W połączeniu z nie najlepszą ostrością obrazu, skutkuje to brakiem szczegółów, niewyraźnymi elementami i zmęczonym wzrokiem. Bardzo małe jest za to opóźnienie sygnału wprowadzane przez Q3 Plus. W każdym trybie pracy oscyluje ono w granicach 30 milisekund.

Vivitek Qumi Q3 Plus do kieszeni

Mimo różnych ocen cząstkowych ostateczna ocena i Q3Plus jest bardzo podobna, jak w przypadku Q38. Mniejszy model jest chyba jednak lepszym wyborem z tego względu, że jest poręczniejszy i łatwiej przenosić go z miejsca na miejsce. A chyba na tym najbardziej zależy użytkownikowi, który decyduje się na zakup tego typu sprzętu. Qumi Q38 oferuje oczywiście większą rozdzielczość i zauważalnie lepszy obraz (jest to widoczne zwłaszcza podczas odtwarzania sygnału z komputera) ale to chyba nie jest wystarczający powód, by zapłacić za niego prawie 1000 złotych więcej. W obydwu przypadkach bardzo dużym minusem jest pilot, który reaguje bardzo słabo albo wręcz nie reaguje wcale na działania użytkownika.

Vivitek Qumi Q3 Plus kosztuje około 1900 zł i objęty jest 2 letnią gwarancją.

Do testu dostarczył: Vidis.pl