Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
Projektory w kinie domowym, rozrywce, biznesie i edukacji
ViewSonic PX706HD

Test ViewSonic PX706HD

Na sprzęt kina domowego nie zawsze trzeba wydać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z powodzeniem można korzystać ze znacznie tańszych urządzeń. ViewSonic PX706HD, oprócz niewygórowanej ceny oferuje kilka dodatkowych funkcji.

ViewSonic PX706HDViewSonic PX706HD to projektor lampowy DLP o rozdzielczości 1920×1080 punktów. Zastosowano w nim źródło światła o jasności 3000 ANSI lumenów i trwałości do 15 tysięcy godzin pracy w trybie oszczędnym. To model z grupy urządzeń multimedialnych. Producent oferuje go głównie dla graczy, ale sprzęt odnajdzie się w każdym zastosowaniu z pola szeroko rozumianej rozrywki. Dzięki wysokiej jasności nie wymaga specjalnie przygotowanych pomieszczeń, szczególnego zaciemnienia, wbudowany  głośnik eliminuje konieczność podłączenia do zestawu audio. Niewielkie rozmiary i masa sprawiają, że łatwo przenosić go z miejsca na miejsce.

To, co wyróżnia tę konstrukcję spośród innych, to zastosowanie obiektywu o krótkiej ogniskowej. Model ma współczynnik rzutu od 0,69 do 0,83, co oznacza, że potrafi wyświetlić obraz o przekątnej 100 cali nawet z odległości około półtora metra. Producent deklaruje kontrast na poziomie 22000:1. Urządzenie pobiera maksymalnie 310 watów mocy i 0,5 wata w stanie uśpienia.

 

Producent ViewSonic
Model PX706HD
Informacje www.viewsonic.pl
Cena (z VAT) 3 199,00 zł
Cena lampy (z VAT) 1 176,00 zł
Gwarancja (miesiące) 36,0
Gwarancja na lampę (miesiące) 12,0
Parametry techniczne
Technologia DLP
Rozdzielczość obrazu (piksele) 1920×1080
Rozdzielczość przetwornika (piksele) 1920×1080
Źródło światła Lampa
Jasność  (ANSI) 3000
Kontrast (On/Off) 22000
Żywotność lampy (godz) 4000
Żywotność lampy tryb eco (godz) 15000
Pobór mocy (W) 310
Pomór mocy w trybie czuwania (W) 0,5
Głośność w trybie eco  (dB) b.d.
Obiektyw i obraz
Zoom (typ) ręczny
Zoom (krotność) 1,2
Współczynnik projekcji 0,69-0,83
Regulacja ostrości ręczna
Regulacja położenia obiektywu brak
Dynamiczna przysłona nie
Pamięć obiektywu nie
Korekcja geometrii obrazu pionowa
Odległość od ekranu (m):
minimalna 0,8
maksymalna 3,3
Dodatkowe rodzaje projekcji
tylna tak
odwrócona tak
3D tak
Osłona obiektywu ręczna
Gniazda
HDMI tak
DisplayPort nie
D-Sub tak
Composite tak
HDBaseT nie
USB tak
LAN nie
12V nie
Obudowa
Masa (kg) 2,7
Wymiary (szer/wys/gł – mm) 293/115/220
Głośnik tak
Otwory wentylacyjne przód
Interfejs i wyposażenie
Polskie menu tak
Regulacja temperatury barwowej tak
Regulacja Gamma tak
Obsługa HDR
HDR10 nie
HLG nie
DolbyVision nie
System poprawy płynności obrazu nie
Transmisja bezprzewodowa nie
Sterowanie przez sieć nie
Transmisja audio i wideo przez USB tak
Pilot jest

Niewielki i lekki

Materiały użyte do produkcji są niezłej jakości. Obudowa jest jasna i matowa. Lekko szary kolor powoduje, że nie widać na niej zabrudzeń. Delikatna faktura ułatwia utrzymanie projektora w dłoniach. Przyciski działają precyzyjnie, obsługuje się je wygodnie. Osłona obiektywu, podobnie jak w większości urządzeń tej klasy jest „uwiązana” na sznurku. Regulowana jest jedynie przednia nóżka, co utrudnia skorygowanie przechyłu. Nie ma ona też mechanizmu szybkiego wysuwania. ViewSonic PX706HD waży niewiele ponad 2,5 kilograma i ma szerokość jedynie około 30 centymetrów.

ViewSonic PX706HD

ViewSonic PX706HD

Minusem konstrukcji jest regulacja ostrości i powiększenia. Pierścienie są precyzyjne i dość płynnie się przesuwają ale każda zmiana powoduje jednoczesne przemieszczanie osi optycznej. Obraz zmienia płożenie na ekranie, pojawiają się zniekształcenia. Wszystko można oczywiście skorygować ale to kłopotliwe, niewygodne i zabiera niepotrzebnie czas. Obudowa nie jest też szczelna. Nie ma problemu, gdy projektor pracuje w rozproszonym świetle zewnętrznym ale po zainstalowaniu go w zaciemnionym pomieszczeniu po prostu świeci.

 

Wyposażenie i złącza

O elastyczności tego modelu ViewSonica świadczy rozbudowany zestaw portów wejściowych. Obok standardowego HDMI i wejścia komputerowego znalazło się też na przykład odchodzące już w zapomnienie gniazdo kompozytowe. Z drugiej strony jest tu port USB typu C, który służy nie tylko do zasilania ale także do przesyłania filmów czy zdjęć. Jeżeli ktoś posiada smartfon obsługujący przesyłanie wideo przez port USB-C, może podpiąć telefon do projektora i korzystać dużego wyświetlacza. ViewSonic PX706HD ma też wejście i wyjście audio pozwalające korzystać z dodatkowego nagłośnienia. Nie ma za to wyjścia wyzwalacza ani gniazda sieci LAN.

Technologia SonicExpert sprawia, że wbudowany głośnik odtwarza dźwięki czysto i bardzo wyraźnie. Nawet przy maksymalnym wzmocnieniu nie trzeszczy i nie zniekształca przekazu. Przenosi jednak głównie pasmo częstotliwości głosu ludzkiego. Prawdziwych basów raczej trudno się w nim doszukać. Trzy tryby przetwarzania dźwięku pozwalają dostosować sposób odtwarzania do własnych wymagań. Oprócz standardowych ustawień, w których brzmi trochę metalicznie, przewidziano tryb dla graczy lepiej pozycjonujący kierunek, z którego dochodzą głosy. Najlepiej brzmi chyba jednak tryb filmowy. Dźwięk jest tu najgłębszy, a projektor odtwarza najwięcej niskich tonów.

ViewSonic PX706HD

Pilot jest niewielkich rozmiarów, bez podświetlenia ale wygodny w obsłudze. Leży wygodnie w dłoni, a przyciski działają precyzyjnie. Ich rozmieszczenie też jest przemyślane. Pomyłki zachodzą więc stosunkowo rzadko i zwykle wciska się ten, o który w danej chwili chodzi.

Menu jest przejrzyste i mało skomplikowane. Funkcje są jednak przemieszane i czasami znajduje się je w najmniej spodziewanym miejscu. Użytkownik może ustanowić hasło zabezpieczające i zablokować działanie klawiszy na obudowie.

ViewSonic PX706HD

ViewSonic PX706HD

Funkcje zarządzania energią pozwalają włączać projektor po wykryciu sygnału wejściowego na złączu HDMI lub VGA albo po podpięciu zasilania. Po zaniku sygnału, urządzenie przechodzi w tryb uśpienia. Jest też wbudowany timer, który wyłączy projektor po określonym czasie.

 

ViewSonic PX706HD – duży obraz blisko ekranu

ViewSonic PX706HD może pracować w zakresie odległości od niecałego metra do niewiele ponad 3 metrów od ekranu. Krótka ogniskowa sprawia, że projektor pozwala uzyskać duży obraz z niewielkiej odległości, co jest idealne w niewielkich pomieszczeniach ale nieduży zakres powiększenia ogranicza trochę pole manewru. Tyle, że w tej kategorii sprzętu trudno znaleźć lepsze rozwiązanie. Jednocześnie urządzenie nie oferuje funkcji przesunięcia obiektywu, to też nie ta kategoria, a mechanizm korekcji zniekształceń trapezowych został ograniczony jedynie do pionu. Wszystko razem, może w pewnych warunkach trochę utrudniać instalację.

Wyloty powietrza skierowane są do przodu, co jest logiczne ze względu na ogniskową obiektywu. Projektor będzie zazwyczaj stał pomiędzy użytkownikiem, a ekranem. Jednocześnie ogranicza to słyszany hałas pochodzący zwentylatora. Producent nie podaje w dokumentacji głośności, z jaką pracuje ten model ale pomiary pokazują, że zachowuje się on podobnie, jak BenQ W1210ST czy Epson EH-TW5650 i jest cichszy od Epsona EH-LS100.

 ViewSonic PX706HD

ViewSonic PX706HD

Niezły czarny, gorsze kolory

ViewSonic PX706HD to nie jest model przeznaczony do kina domowego, więc nie oczekuje się od niego najwyższej jakości obrazu. W sprzęcie do grania istotne są inne funkcje ale nie można całkowicie pominąć tego aspektu. Jak większość projektorów z krótką ogniskową, PX706HD ma niedokładną geometrię. Ostrość obrazu także nie rozkłada się równomiernie, a równomierność rozświetlenia wynosi 78 procent. Obserwowalny jest też banding na przejściach szarości. Aby skalibrować projektor i uzyskać obraz jak najlepszy do kina domowego obraz trzeba najpierw wyłączyć funkcję BrilliantColor. Po tej zmianie jest dużo łatwiej i lepiej chociaż trudno ustawić idealne oddawanie kolorów.

Najbliższy ideałowi jest tryb Film, w pozostałych konfiguracja przystosowana jest do specyficznych oczekiwań. W najjaśniejszym trybie zmierzona jasność przekracza nawet tę ze specyfikacji. Brakuje danych co do zastosowanego w tym modelu koła kolorów ale najprawdopodobniej nie jest to koło RGBRGB. Podbicie białego jest zbyt duże, a wartość jasność CLO to tylko 30 procent wartości ANSI. Nie ma to miejsca w pozostałych trybach pracy. Średnio jasność kształtuje się na poziomie 90 procent dokumentowanej przez producenta. Po przełączeniu w tryb ekonomiczny, światło zostaje zredukowane do 60 procent, a w trybie SuperEco jest to tylko 20 procent. A pamiętać należy, że 15 tysięcy godzin pracy lampy jest możliwe właśnie tylko w takim ustawieniu. Czerń jest jednak całkiem przyzwoita, a dobry kontrast gwarantuje, że w ciemnych scenach nie umknie żaden szczegół.

Jasność ANSI Normalny (wide) Ekonomiczny (wide) SuperEco (wide) Normalny (tele)
Najjaśniejszy 3738 2446 817 3219
Sport 2924 1857
Standardowy 2703 1761
Gry 2821 1862
Film 2262 1498
Po kalibracji 645

Na osobną uwagę zasługuje funkcja 3x Fast input, która redukuje opóźnienie w torze wideo. Standardowo dla każdego trybu wyświetlania kształtuje się ono w okolicach 30 milisekund ale po włączeniu redukcji opóźnienia spada do około 16 milisekund. Aktualnie to jeden z najszybszych projektorów na rynku. Super, tyle że włączenie 3x Fast input wyłącza jednocześnie mechanizm korekcji trapezowej, zmiany położenia, zmiany w formacie obrazu, funkcję obcięcia krawędzi i cyfrowy zoom. Wymusza to bardzo dokładne, prostopadłe i poziome ustawienie projektora podczas grania. Jest to wykonalne w warunkach pracy stacjonarnej ale nie zawsze możliwe do spełnienia w opcji przenośnej. Jeżeli warunki prawidłowej instalacji nie zostaną spełnione, obraz będzie zniekształcony, przekrzywiony i mało czytelny. Co gorsze po wyłączeniu funkcji, ViewSonic PX706HD nie powraca do wcześniejszych ustawień. Konfigurację trzeba przeprowadzać od początku.

Input lag (ms) Gry z 3X Fast Input (lag/ms)
Najjaśniejszy 33,1
Sport 33,1
Standardowy 33,1
Gry 33,1 16,4
Film 33,1

 

ViewSonic PX706HD w multimedialnej rozrywce

Za niewiele ponad 3 tysiące złotych użytkownik otrzymuje urządzenie z 36-cio miesięczną gwarancją. Trochę krótka jest gwarancja na lampę, bo tylko 12 miesięcy. Wymiana źródła światła, to natomiast wydatek ponad tysiąca złotych. Stanowi to ponad 35 procent wartości urządzenia. To jedna z bardziej niekorzystnych proporcji na rynku. Za to stosunek jakości do ceny jest jednym z wyższych.

Ten model projektora to typowy przykład urządzenia do domowej rozrywki. Jest niewielki i lekki więc łatwo go przenosić z miejsca na miejsce. Oferuje dość dużą jasność więc lepiej poradzi sobie w niezaciemnionych, nieprzygotowanych do roli kina domowego pomieszczeniach. W pewnych warunkach może nawet zastąpić telewizor. Dzięki interfejsowi USB-C można za pomocą tego modelu odtwarzać obraz ze smartfonów. Krótka ogniskowa sprawia natomiast, że jest idealny do zastosowania w niewielkich pomieszczeniach. Odtwarza obraz 3D.

ViewSonic PX706HD ma też specjalny tryb dla graczy o znacznie zredukowanym opóźnieniu sygnału. Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie tej funkcji wyłącza sporo ustawień obrazu. To wszystko jednak nie przeszkadza ViewSonikowi funkcjonować, jako sprzęt do wyświetlania filmów. Wprawdzie do idealnego odtwarzania kolorów trochę brakuje ale urządzenie dobrze reprodukuje ciemne partie obrazu, a kontrast jest na przyzwoitym poziomie.

Do testu dostarczył: Vidis SA